vineri, 15 februarie 2013

Ultimul fesenist de vârf cu mentalitatea de șpăgar stângist din fruntea unui PD(L) cârmit spre dreapta! Oare?



Recunosc că l-am studiat pe Vasile Blaga de foarte mult timp și întotdeuna m-am îndoit că are vreo treabă cu dreapta sau centru-dreapta politică…Ca orice ”băiat îmbogățit prin mijloace oculte”, adică prin Vama Borș, dl. Blaga nu a înțeles nimic din politica responsabilă, în care guvernează statul de drept și legea, așa cum n-a înțeles nimic din respectul pentru cetățeanul votant! La dl Blaga totul se măsoară în șpaga la partid (dar nu totală!, prietenii știu de ce) și, în voturi, adică cum îi prostim să le smulgem votul.
Am să dau doar câteva crâmpeie din comportamentul de lacheu servil al statului totalitar prin care dl. Blaga ne-a convins iremediabil că este un rebut politic a cărui loc este alături de USL și mai ales de Dan Voiculescu și, evident, de pretenarul său, Frunzăverde.
Pe vremea când era membru al guvernului Boc și ”milițienii” au ieșit în stradă ajungând la poarta Cotrocenilor cu celebra urare ”ieși afară javră ordinară!”, dl. Blaga, în nesimțirea-i de ministru a spus: ”dar, au dreptate domnule președinte!”, expresie cu care a dat cu barosul în propriul partid și guvern!!!  ”Trebuie să le dăm bani că ne apără…” Atât a înțeles el din politică, că asmuțirea unei categorii de bugetari împotriva celorlalte categorii este ”cheia succesului”! Apoi, când dna Monica Macovei s-a luat de circuitul intern al șpăgilor și a propus curățenie în partid, acelașii domn Blaga a spus: ”da mai terminați odată cu reformele astea că ne pleacă…partidul!”. Adică, noi, suntem la putere și facem ceea ce așteaptă ”oamenii noștri” care ne-au votat, furăm cât putem! Despre contribuția dlui Blaga la căderea guvernului Ungureanu, încă nu vrem să vorbim pentru că am fost intoxicați cu scenarii alambicate, intenționat și, mai așteptăm…(promitem că vom reveni).
Mentalitatea dlui Blaga este una tipic securisto-comunistoidă, sau fesenisto-uselistă, are o singură doctrină, jaful și îmbogățirea prin orice mijloc…Mi-l aduc aminte pe un senator (întâmplător de Iași), pretenar de șpagă cu dl Blaga, care s-a ajuns în posturi ”înalte” cu competențe profesionale extrem de reduse, -confirmate de boutiq-uri universitare de partid (e)- doar cu traista cu bani la vedere! Acesta este Vasile Blaga. Atât a înțeles el din politică!
Se spune că este soldat/căprar credincios și că e un bun organizator? O fi! Poate la altceva! Pentru un partid care se revendică la dreapta  dl. Blaga este o imensă piedică pentru că este un exponent al statului de ”drepți”, cu cascheta în mână și cu șpaga la vedere. Cât despre ”credința politică” a dlui Blaga,  locul lui este alături de Frunzăverde și alți trădători, în U.S.L….Drum bun, lui și PD(L)-ului,  în neo-FSN, adică U.S.L.!


Notă:
precizăm că poziționare noastră nu are nimic de-a face cu candidatura dnei Udrea, pe care o vom înfiera în aceeasi manieră de centru-dreapta și, nu, una proletară, pentru care avem, din păcate, cam tot aceeași părere….Pentru un partid de dreapta cum se autointitulează PD(L) pălăriile pentru cei doi candidați, deja anunțați, sunt imense, poate cu un ușor avantaj, când bate vântul, pentru dna Udrea…. că-i purtătoare de fustă!
 

miercuri, 6 februarie 2013

Iata, si, de ce nu intram in Schengen!!



Te naşti într-un sat de pe lângă un oraş mai mare. Satul vostru are şi o şosea. Tu nu stai la şosea. Acolo stau ăia înstăriţi. Tu nu eşti.
Creşti auzind-o pe maică-ta spunându-şi cât e de proastă că l-a luat pe tac-tu şi spunându-ţi că "dacă nu înveţi ai să ajungi că el!".
La şcoala din sat eşti primul. Maică-ta e mândră, vecinele sunt invidioase, iar taică-tău... bea în cinstea ta.
Dai la liceu la oraş. Primul şoc cultural. Stai la o mătuşă.
Domnişoară la 50 de ani. Pentru tine e zâna cea bună, pentru vecinii ei, "nebuna de la cinci". Îţi petreci mare parte la baie. Veceul în casă te fascinează.
După primul an de liceu în care ai fost doar al cincilea din clasă şi maică-ta aproape că te renegase, dar te acomodezi şi te faci tocilar.
Ţi se zice "Ţăranu", fetele îţi vorbesc frumos doar când îţi cer tema, băieţii joacă fotbal cu ghiozdanul tău.
Ajungi la facultate. La Bucureşti. Al doilea şoc cultural.
Maică-ta îţi trimite scrisoare că poate să moară liniştită.
În aceeaşi scrisoare, mă-ta mare zice că ea vrea să te vadă însurat şi că moare dup-aia.
Stai la cămin şi te descurci cu mâncare de acasă ţinută la rece pe pervazul ferestrei. Şi aici eşti printre fruntaşi.
În ultimul an de facultate, te duci internship.
Stai opt luni neplătit, după opt luni şeful biroului îţi zice: "Avem un post liber". Accepţi chiar salariul minim pe economie. O suni pe maică-ta şi-i dai raportul. E atât de fericită încât, se gândeşte că, acum că te-ai realizat la Bucureşti, ar putea să-l lase pe tac-tu şi să vină să stea cu tine.
La job vii primul şi pleci ultimul. Lucrezi în weekend şi de-acasă. Eşti ultra-obedient şi pupincurist.
Colegii sunt scârbiţi de tine, şeful te place şi te exploatează. Îţi măreşte salariul. Poţi chiar să îi trimiţi şi maică-tii nişte bani.
Te însori cu cea mai frumoasă fată de la tine din sat. E şi ea venită la Bucureşti, dar nu a avut succesul tău. Faceţi nuntă în sat. Maică-ta plânge, bunică-ta nu moare, în schimb e mort de beat taică-tău.
Eşti avansat. Ceva directoraş.
Ea e gravidă.



Faci credit pentru casă şi maşină.
Te aşteaptă 25 de ani de rate şi vacanţe în Turcia şi Grecia.



Bunică-ta a murit, maică-ta vine la voi să vă crească plodul, taică-tău e tot la birt. Nu eşti fericit, dar eşti împlinit...si continuarea...
- ... vine criza - te dau aia afara - iti vinzi masina, banca iti ia casa - te intorci sa stai cu parintii in satul de unde ai plecat - nevasta-ta incepe sa spuna cat de proasta a fost ca te-a luat pe tine de barbat in loc sa-l ia pe Gheorghe care e recuperator (proxenet, traficant) in Spania si are vila cu piscina si MeLeu in curte!- incepi sa-ti petreci cat mai mult timp la birt (alaturi de taica-tu)... si bei ca fii-tu e primul din clasa!

           Morala: Ai carte, n-ai parte!











NOTA: autor necunoscut -  cu mici si nesimnificative adaugiri! Preluat de pe net cu bunavointa unui prieten si el ANONIM!

duminică, 3 februarie 2013

România este o țară tristă pentru că veselia și șmecheria nu o mai pot ajuta!



Mai săptămâna trecută un om de cultură valoros dar, în acela;i timp și un politician ratat, Răzvan Theodorescu, declara public: "țara în care domnul Voiculescu devine politician, este o țară tristă. Este de-a dreptul înjositor." Ca orice nostalgic comunist și iubitor declarat a lui Iliescu, dl. Teodorescu a primit, cel mai probabil, drept de ”sticlă” și a interpretat, șters în opinia mea, partitura dată de șmenarii de imagine ai P.S.D.
De ce România este o țară tristă? Pentru că am ajuns să trăim în minciună și nemernicie, suntem țara în care ticăloșii cu mâinile murdare de sânge au acaparat total puterea, suntem țara în care odioșii securiști, care au distrus total economia țării și care au pus mâna pe conturile și averile ceaușeștilor sunt mari politicieni, suntem țara în care zilnic ni se inoculează că laptele-i negru…! Cu o mass-media coruptă, imbecilizantă, noul raport MCV/ian. 2013 ne-a  arătat, fără pic de îndoială, nemernicia în care trăim…Nu ne putem rupe de securisto-comunism pentru că aștia au economia în mâini și se succed la ”putere”, când le vine rândul la furat! Țară tristă, în care Justiția este un moft, unde toate dosarele de corupție ale politicienilor sunt rapid tratate cu NUP, sau, mai rar, cu pedepse cu suspendare!!! Asta în condițiile în care s-a încercat ca Justiția să capete independența dorită, ca un pas important al separației puterilor în stat și ca o garanție a funcționării incipiente a statului de drept. Nu se poate! Justiția o fac baronii USL din teritoriu și latrinele ordinăriei politicienilor și securiștilor…Țară tristă plină de nemernici care se vând pe doi crăițari! Nici nu mai era necesar să ne reamintească același Răzvan Theodorescu despre lovitura de stat parlamentară din vara lui 2012 și că: "mandatul de interimar al lui Crin Antonescu a fost de-a dreptul penibil." Acest individ submediocru să fie oare viitorul președinte la României? Și mai trist …Dar, nici măcar șmecheria și ipocrizia USL-iștilor nu mai poate ajuta România, C.E. verifică informațiile și nu poate fi păcălită nici măcar de ieșirile în décor ale europarlamentarilor  cocote sau mârlani, după caz, ai U.S.L.!

marți, 8 ianuarie 2013

Din nou la Memorialul victimelor comunismului și al rezistenței



Mi-am dorit foarte mult să revin la Sighet…Data trecută (octombrie 1998 - n.a.) am considerat că nu m-am recules suficient, iar în vara aceasta fiind în trecere prin oraș nu am avut timp suficient pentru o vizită.
            Simțeam nevoia să aprind lumânări imaginare în toate ungherele, lumină care să acopere tot întunericul, inclusiv cel lăsat de mințile și sufletele torționarilor… Recunosc că m-am ”pierdut” efectiv prin celule, am avut marea șansă să fiu singur cu zidurile și încăperile actualului muzeu, fiind spre sfârșitul programului de vizitare într-o zi de sâmbătă…Față de vizită anterioară, am remarcat, negativ, cum ”modernizarea” fostei  închisori prin zugrăvirea zidurilor se știrbește din mediul auster, sumbru și taciturn:
”Unde ești, Doamne? Am
Urlat prin zăbrele,
Din Lună venea fum de cățui,
M-am pipăit și pe mâinile mele
Am găsit urmele cuielor lui…
Și-n lacrimi ori în mângâiere
Tot noi vom curge zi de zi,
În tot ce mâine ca și ieri,
                             Va sângera sau va iubi!”         (Radu Gyr)
După vizită din acest an în care m-am închinat în memoria celor care au crezut în adevăr și dreptate, oameni politici, preoți (mai ales greco-catolici), cercetători…m-am simțit un demn urmaș al lor! Sighetul a fost conceput pentru a distruge elitele gândirii și spiritualitatea societății românești post-democratice. Spre ieșire m-a cuprins un sentiment ciudat, de frustrare profundă și revoltă interioară, parcă mai pregnant decât la vizita interioară! Au început să mi se plimbe prin față ochilor imagini amorfe de torționari, retrograzi, indivizi aflați la limita de jos a coeficientului de inteligență. Am făcut o asociere simplă și, dintr-o dată, toți urmașii torționarilor erau, parcă, figuri ”celebre” ale actualului spectru politic. Da, este o certitudine, actualii politicieni uzează de aceleași mijloace, dar, adaptate vremurilor actuale. Stau și mă întreb, cum este posibil ca, dorința românilor de avea o clasă politică responsabilă, să votăm activiști comuniști vopsiți în democrați de duzină, care terfelesc legea discreționar în numele ”democrației” și, care, au pretenții elitiste în comunitate! 
Da, istoricul Gh. I. Brătianu, mort în pușcăria Sighetului, avea mare dreptate: ”adevărul rămâne, oricare va fi soarta celor care l-au servit!” …Rugă pentru memoria colectivă a tuturor celor care au luptat împotriva celei mai retrograde orânduiri – comunismul…

Extras din articolul ”Inițiative manageriale - Țara Maramureșului”/ Et in arcadia ego, publicat în revista trimestrială Normaliștii, nr. 4/2004: 18-19. ISSN 1841- 0022

Republicare considerată actuală pe fondul alegerilor generale din 9 dec. 2012. Rușine popor român!

vineri, 28 decembrie 2012

SUROGATUL DE DREAPTA



Dreapta românească atât cât se recomandă ea la ”vârf”, este o adunătură de indivizi adoctrinari care au făcut averi în România sub toate guvernările. În ”originalitatea” ei, democrația românească, este ea însăși un paradox politic, găștile ce-și zic partide de stânga sunt conduse la vârf de cei mai bogați exponenți ai baronilor tranziției ”specializați” în sifonarea banilor publici (inclusiv a celor europeni), pe când, dreapta adevărată, este formată din oameni simpli, cinstiți, care doresc o politică pentru cetățean și, perspectiv, dezvoltarea țării!
Anul 2012 a fost unul deosebit de slab pentru ”dreapta” din România. Fără coeziune și fără valori reale de ”piață publică”, fără canale media auxiliare care să ducă mesajul politic, îmbogățiții ”înțelepți” (exemplu: Berceanu) s-au retras în tranșeele corupției generalizate care a acaparat puterea prin manipulare și cumpărare masivă de voturi. Practic, ”dreapta” este un surogat în care două curente sunt certe. Cel reprezentat de Vasile Blaga adică ”dreapta, prin noi înșine!”…, un individ slab politic, fără carismă, cu un mesaj duplicitar fără nuanță,  dar preferabil pentru ”puterea actuală” ca un colaboraționist bun, ca orice căprar chemat la ordine. Având de partea lui găștile de îmbogățiți după aceeași ”rețetă” a baronilor de partid FSN, Blaga, va duce PDL acolo, unde, cel mai probabil îi este locul, lângă defunctul PNȚ-cd. Al doilea curent, cel optimist de dreapta, destul de volatil coalizat în jurul lui M.R. Ungureanu, are, se pare, cele mai mari șanse să ajungă la dezideratul centrului – dreapta funcțional, având atuu-rile tinereții membrilor și a unor lideri de imagine curați și de impact intelectual. Numai că în politica mioritică nu-i suficient să vrei, ci să și poți coaliza acea parte a României ”apolitice”, căreia, trebuie să-i propui programe politice concrete care să determine participarea la vot. Iar acest impact asupra nehotărâților se va realiza după ce ai toate pârghiile moderne de comunicare politică la nivel media care să facă ca mesajul tău să fie , cu adevărat, penetrabil. Dacă te amăgești că o televiziune comercială actuală este ”portdrapelul” tău, înseamnă că nu prea ai ce căuta în politica mioritică.  Balaurul baronilor useliști este imens, va crește cu nenumărate capete și va desființa ca un tăvălug orice sau pe oricine i se împotrivește. Trebuie canale media care să funcționeze pe baza sponsorizărilor oamenilor de dreapta reali, care să fie în stare să se protejeze de partidul - unic securisto – fesenist, al groparilor țării, care conduce România!