Astăzi, 16 iunie 2009, pentru a nu ştiu câta oară, parlamentarii români, plătiţi regeşte într-o ţară săracă şi sistematic sărăcită, tot de ei şi oligarhiile pe care le servesc, s-au retras mişeleşte la votul pentru începerea urmăririi penale a "colegului" lor, Adrian Năstase. Nu este nicio noutate în comportamentul de clan (mafiot) care caracterizează acestă instituţie care, teoretic, "serveşte" poporul, cel din banii căruia sunt ei plătiţi.
Am primit reconfirmarea că, în realitate, a doua clădire ca suprafaţă din lume adăposteşte altceva: impostura, hoţia, iresponsabilitatea, golănia, parşivenia...
Am înţeles de ce bătălia pentru "umbra" parlamentului a fost atât de acerbă din partea tuturor corupţilor din ţara asta şi care-şi spun parlamentari. De ce colegiile uninominale pentru marii corupţi din vechiul guvern liberal şi susţinătorii lor din umbră s-au reduc la o comună-două unde aveau şi primari de aceeaşi "culoare"...Tot acum, am mai înţeles că, alegătorul de la sate, nu mai este atât de naiv şi credul, şi, cere pentru a-şi da votul. Cu toate acestea, alde Geoană, Tăriceanu, Fenechiu, Adomniţei (scuze, lista este incompletă, eu , doar despre aceste "personalităţi" am date!) abia au devenit parlamentari, cu toate investiţiile masive din ...bani publici. Punem pariu că şi alţi corupţi dovediţi ca şi acest individ arogant şi ...nesimţit Adrian Năstase, cum ar fi Mitrea şi Necolaiciuc, vor sta de-a dreapta şi de-a stânga lui Geoană! Partidul trebuie să arate cum sunt solidare...lichelele în faţa legii(citat din Liiceanu).
***
În România, prin grija aceluiaşi parlament, funcţionarul public şi odată cu el, societatea civilă (şi, profesionistă) a dispărut. Astfel, orice funcţie de conducere în instituţiile finanţate de la bugetul public se obţine doar cu, carnetul de partid. Carnetul de partid şi, probabil şpaga donată înainte şi după campania electorală la baronul local al partidului, îţi asigură funcţia. Astfel, prin grija politrucilor, orice competenţă în instituţiile publice se "certifică" cu carnetul de partid. Doar aşa te duci la concurs (de împrejurări!). Încă odată, statul de drepţi, îşi desconsideră cetăţenii şi încalcă constituţia şi multe legi organice, cu privire la egalitatea de şanse!( Codul muncii, legile educaţiei, etc). Nu, că aş avea vreo admiraţie pentru cei care au guvernat înainte, şi ei la fel au făcut, dar nu au legalizat ticăloşia politică. Unica şansă pentru oameni competenţi din domeniul public este să-şi ia transferul în domeniul privat unde să-şi dezvolte o carieră sau, mai bine, să emigreze. Instituţiile statului sunt pentru...politicieni!
Am înţeles şi raţiunea dlui Boc, cu privire la "specialiştii politici" şi, mai ales, spaima că nici măcar membri lor de partid nu mai pot fi prostiţi şi aduşi la vot. Şi, atunci, iată premiul oferit de Partid (e)! Ce nu înţeleg eu, de ce, femeile de serviciu şi portarii instituţiilor publice, sunt şi ei înlocuiţi! Sau, şi ei trebuie prostiţi, fiindcă dintre ei sunt lipitorii de afişe şi alţi răspândaci pe durata campaniilor electorale!
Iacătă cum, se vor vota doar ei pe ei! Noi, cei responsabili şi chiar credibili pentru majoritatea celor din jur, hai să emigrăm. Ultimii să stingă lumina!
Se afișează postările cu eticheta dezmăţ pe bani publici. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta dezmăţ pe bani publici. Afișați toate postările
marți, 16 iunie 2009
marți, 23 septembrie 2008
Imaginea demagogiei politice o vezi oriunde paşii te poartă în peisajul românesc
Mi-am propus să devin mai constructiv şi, să nu mai scriu despre ceea ce ne cheltuie neuronii, zilnic, respectiv despre samavolniciile politrucilor care se cred buricul universului şi mai ales despre această paranoia care, îi caracterizează pe aceşti indivizi. Dar , nu mă pot abţine, din simpla raţiune că, aceşti indivizi, care se ascund în spatele votului "majoritar", obţinut prin fraude elementare, cu zahăr, ulei şi orez, ne schimonosesc viaţa, într-o ţară bananieră care mimează democraţia şi economia de piaţă. Am devenit poate, excesiv de exigent şi datorita recentului "know-how" administrativ, pe care l-am câştigat voluntar în câteva state europene: Italia, Austria, Liechtenstein, Elveţia, Germania şi Malta. La traversarea Ungariei, nu poţi să nu remarci, diferenţele imense dintre managementul agricol de acolo şi cel de pe la noi (unii ar putea spune, care management agricol la români!), autostrăzile lor moderne şi starea groaznică a drumurilor naţionale de pe la noi... Dar, când ajungi dincolo de Alpi, se pare că totul este altfel, o altă lume, a curăţeniei şi a bunului simţ elementar care dăinuiesc şi coabitează şi cu alţi alohtoni care au apărut în timp. Să fim cinstiţi, nu ne dorim toalete publice din inox (ca în Elveţia) pe drumurile pline de gropi şi noroaie din România, dar acest lucru, toaleta, "buda noastră" tradiţională este un indicator de bun -simţ mai întâi şi apoi, de sănătate publică. Nu putem să ne ascundem mereu în porumbi pe marginea drumurilor, siliţi de aceşti indivizi care guvernează într-o nesimţire crasă. Nu poţi opri în nicio parcare românească de pe marginea drumului, pentru că te doboară mizeria, urina, rahatul. Administratorii drumurilor din România, care pleacă în "excursii" pe bani publici în străinătate, nu au învăţat nimic despre principiile elementare şi despre bunul simţ care responsabilizează funcţia publică. La fel, politicienii, care fac "shopping", tot pe bani publici, nu au învăţat nimic din drumurile lor, dintre aeroporturi şi mall-uri. Probabil, mai importante sunt cazinourile şi alte extreme distractive de moment pentru aceşti indivizi. Din nefericire, în ţara în care banul public este dezmăţ pentru guvernanţii de ieri şi de astăzi, nu se întâmplă nimic pentru contribuabil. Totul este demagogie, imagine falsă, iresponsabilitate crasă... Vedeţi şcolile care se dărâmă peste elevi şi dascăli, spitalele unde stau şi cîte 3 pacienţi în pat, autostrăzile şi străzile modernizate, doar pe hârtie, administraţiile publice corupte... Nu m-ar mira ca, guvernanţii, să sărbătorească "noua lor realizare" în domeniul corupţiei, România a părăsit ultimul loc în "clasamentul UE", cedându-l bulgarilor...Şi ca fanfaronada politică să îşi arate întreaga ei incompetenţă, festivismul fals de la deschiderea sau inaugurarea unor evenimente diverse, îţi lasă un gust amar.
Şi, un ultim eveniment care îmi confirmă că suntem cu peste un secol în urma statelor europene civilizate. Pe drumul spre şcoala mea, primăria a început asfaltarea trotuarului pietonal. De atâta "competenţă şi control" faţă de banul public, pe cea mai mare parte a lui, acest obiectiv este cu bordurile erodate, pe alocuri acestea lipsesc, asfaltul scurgându-se practic în stradă. Nu este un caz izolat, aceeaşi responsabilitate faţă de banul public o puteţi vedea oriunde paşii vă poartă prin "eterna şi fascinanta", Românie.
Pentru cei care încă, gândesc sănătos în acestă ţară şi doresc sau, mai bine zis, mai speră, vă recomand monologul lui Andrei Pleşu, intitulat "Români, în Japonia..."
Etichete:
dezmăţ pe bani publici,
incompetenţi,
iresponsabilitate
Abonați-vă la:
Postări (Atom)