Ceea ce se întâmplă în şcoala românească este de-a dreptul revoltător...
Indivizii care conduc destinele şcolii la toate nivelele, "managerii"din inspectoratele şcolare şi directorii de partid, numiţi clientelar în funcţii, distrug orice formă de bun simţ care ar stimula bunul mers -la nivel de avarie- al şcolii.
În şcoala în care predau, Şcoala Normală Vasile Lupu din Iaşi (devenită anormală prin metodele paranoice care le obsedează pe directoare!) condusă de clienţi de partid ai inspectoarei generale se petrec următoarele fapte, demne de secolul... ruşinii:
1) părinţii elevilor, trebuie urgent să le facă copiilor lor, uniforme la o firmă de partid (PNL) care o sponsorizează în campania electorală, pe Camelia Gavrilă, şefa penele a I.Ş.J. Iaşi. Cazul, penal în esenţa lui, prin obligativitatea la care au fost supuşi părinţii şi prin, termenele ferme de tip stalinist impus de directoare, denotă că bunul simţ a dispărut total prin ...accesul golănesc al politicului în viaţa şcolii.
Forme de comunicare "managerială" de genul ," dacă nu vă convine, vă luaţi copilul din şcoala MEA!", iată dovada competenţelor de partid peneliste!
2) Internatul şcolii a fost transformat de aceleaşi "competenţe manageriale" de partid, în poligon de campanie electorală. Candidatul penelist Marin Burlea, dealtfel un doctor remarcabil şi chiar bun gospodar, şi-a permis să facă campanie în şcoală, supunând elevii interni unei "lecţii de alimentaţie raţională, penelistă...", în urma căreia, elevilor care ţin post, li s-a interzis acest lucru, pe motiv că ...falimentează cantină. Întrebarea firească este cine falimentează, firmele de partid care aprovizionează cantina, implicate în campanie electorală şi secătuite financiar sau... alţii. Faptul că, elevii reclamă frecvent lipsa calităţii şi cantităţii meselor, mai ales a celor de seară, nu deranjeaază pe nimeni, chiar dacă directorul adjunct, este obligat prin lege să se preocupe de bunul mers al şcolii. Dar, acest director de partid penelist, nu a fost de peste 3 luni în internat iar prin şcoală, apare sporadic, probabil este într-o prelungită campanie electorală sau ...a fost scos la pensie, cum ar fi normal de mult...Sau poate la nu ştiu ce colegiu privat unde este prin conducere!
3) Balul bobocilor nu s-a ţinut din cauza unei adevărate insterii provocate de sforarii din umbră, cocoţaţi în funcţii decizionale... tot de partid.
Faptul că minciunile cronice ale d-nei Ungureanu, nu mai miră pe nimeni, nu-i o noutate, aşa cum, de la obraz, elevii din clasele terminale i-au spus ..." că ea şi echipa de aplaudaci cu care s-a înconjurat, nu vor reuşi niciodată să se ridice la nivelul managementului de pe vremea domnului director Paraschiv..."
De ce? Simplu, pentru că nu o duce capul la nimic productiv, în interesul şcolii şi a elevilor ei, iar pe ticăloşi, Dumnezeu îi pedepseşte, oricâte cruci şi-ar face!
Şi, poate că acesta este blestemul normalist, în fiecare zi, Ungureanu, Axinte, Purţuc şi gaşca lor minimală, să vadă că nu se pot ridica niciodată la valoarea şi competenţa unor predecesori valoroşi, care au construit spirit normalist şi nu au distrus ca ...dânsele!
Şi, se apropie scadenţa!