Se afișează postările cu eticheta politica. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta politica. Afișați toate postările

marți, 10 iulie 2012

DESPRE LOVITURA DE STAT PARLAMENTARĂ

Fără pretenții de analist politic, ci mai curând de reprezentant onest al societății civile în care sunt implicat pe măsura puterilor mele, lovitura de stat parlamentară este începutul sfârșitului pentru alianța ”groparii României”, adică U.S.L.

Cu un mesaj duplicitar fundamentat pe minciună sau dezinformare publică, U.S.L. încearcă din răsputeri să mențină linia ”puterii” pe care au acaparat-o în cel mai pur stil bolșevic!

Condamnată de mai toate cancelariile occidentale și izolată extern, USL , se vede nevoit să meargă până-n pânzele albe ale propriei compromiteri politice încălcând grosolan Constituția și statul de drept, devenit ”stat de drepți pentru lacheii sistemului clientelar mafiot”. Un Parlament imbecilizant care a hotărât suspendarea lui Traian Băsescu este ”valid” cu elemente penale care descalifică actul de justiție, imaginile cu parlamentari penali, cu ambele mâini ridicate la aprobarea suspendării președintelui, au făcut înconjurul lumii civilizate.

Situarea constantă deasupra legilor, nesocotirea deciziilor Curții Constituționale, confiscarea Monitorului Oficial, înlăturarea independenței prin destituirea Avocatului Poporului și multe altele asemănătoare au făcut din USL o grupare anarhică care conduce România spre distrugere. Economic, oamenii o duc din ce în ce mai prost, cursul de referință al monedei naționale scade zilnic, măririle de pensii și salarii sunt depășite de scumpiri în cascadă. Iar la semnalul cancelariilor occidentale și carburanții o iau la vale ca preț, în ciuda ”moratoriului” mincinos asigurat de Ponta la Viena.

NU POȚI MINȚI LA NESFÂRȘIT. CRED CA SE APROPIE SFÂRȘITUL PENTRU ACEASTĂ GLOATĂ URALIANĂ PRIN COMPORTAMENT ȘI ANTI-ROMÂNEASCĂ ÎN TOTALITATEA EI. NU CRED CA NE VA FI UȘOR SĂ NE REVENIM DUPĂ MIZERIA LĂSATĂ ÎN TOAT Ă SOCIETATEA CIVILIZATĂ DE U.S.L. ÎN ACEASTĂ VENDETĂ DE GUVERNARE…

vineri, 23 martie 2012

Despre nesimțire și politică!

Nu spunem nicio noutate că în politica mioritică cu cât ești mai nesimțit faci carieră! Un astfel exemplar (bun de împăiat!) este Relu Fenechiu. Individul, cu dosare penale pentru devalizarea banului public, aflat în ”grevă” parlamentară, este plecat pe banii contribuabililor (de la Camera Deputaților!!!) la un simpozion, tocmai la Paris, care are drept temă chestiuni legate de…justiție!

De, omul se cultivă, un penal ia lecții de bună purtare în ale justiției occidentale tocmai de la școliții Sorbonei! Curat-murdar conașule! Pentru deplasarea, cel mai probabil la un shopping pe bani publici, ar trebui să răspundă toți factorii implicați în aprobarea acestei deplasări, iar pentru faptul că deputatul Fenechiu este în ”grevă” parlamentară, decontul ar trebui să fie refuzat. Așteptăm să vedem rezultate concrete…

luni, 5 martie 2012

AUTISTUL ȘI POLITICA!

În ultima vreme diverși purtători de ”cuvânt” ai datului în boghii politichiei de Dâmbovița folosesc cu sârg termenul ”autist-autism” politic. Ba că Băsescu dovedește că suferă de ”autism” (folosit de Ion Iliescu), ba că același președinte național și guvernul sunt suferinzi de ”autism” (deputat Fenechiu, ot Iași), ba că PD-L suferă de același sindrom (mass-media vis-a vis de Piața Universității, ianuarie 2012) etc.

Numai că autismul este altceva față de politică și politicieni! Autismul de care vorbesc cu atâta sârg unii și alții, nu poate fi ”compus” politic. Din simplul fapt că autismul este o stare patologică, pe când politica și cei care își zic politicieni, și-au manifestat singuri această dorință fiind, cel mai probabil, exponențiali pentru o anumită categorie socială care i-au legitimat prin vot democratic.

Dacă la Fenechiu nu avem pretenții, măcar marele ”brand național” Ion Iliescu ar trebui să utilizeze corect noțiuni și expresii care, la vârsta lui, îl cam dezonorează și, în același timp, îi știrbesc din calitatea publică care ar trebui, constant, re-branduită! Așa-i când nu ai nepoți de care să te ocupi și să faci politică prin parcuri sau la o coadă la vată pe băț!

joi, 16 februarie 2012

JUSTIȚIA (încă) OARBĂ DIN ROMÂNIA

Că justiția este în continuare o eternă problemă politică pe termen mediu și lung pentru România nu mai este niciun fel de noutate pentru cetățenii responsabili din această țară. Numai că, politicienii reușesc mereu să neglijeze intenționat reforma sistemică a societății, iar cele câteva voci autorizate sunt acoperite măiastru de tabloidizarea imbecilă extinsă de media autohtonă. ”România trebuie să-și asume responsabilitatea și să rezolve rapid chestiunile criticate în ultimul raport privind Mecanismul de Cooperare și Verificare (MCV)", afirma Monica Macovei, în august 2011. Europarlamentarul PDL arăta în continuare că soluțiile privind justiția reies din rapoartele Comisiei Europene pe MCV și oferă câteva exemple în acest sens. "Judecătorii să judece dosarele cu politicieni amânate de ani de zile. Consiliul Superior al Magistraturii să înceapă concret curățarea sistemului judiciar și să-i sancționeze pe procurorii și judecătorii care au tras de timp sau din vina cărora s-au împlinit termenele de prescripție. CSM să-i sancționeze pe judecătorii și procurorii care nu au depus în termen declarațiile de avere și interese", propune Macovei. Ea completează apreciind că "excluderea din magistratură ar fi o dovada de luare în serios a normelor de integritate". "Niciuna din aceste soluții nu cer modificări ale legislației, ci numai o doză de respect față de cetățenii români și europeni", își încheie europarlamentarul PDL declarația politică pe tema Schengen.

Am amintit aceste aspect și recomandările de bun simț venite de la un fost minstru al justiției și europarlamentar roman, deci o voce autorizată care militează pentru statul de drept. La raportul din februarie 2012 aceleași aspecte apar menționate în raportul pe justiție al CE cu privire la România. De ce? Pentru că nu se vrea să se facă curățenie, chiar dacă ministrul este bine intenționat. Curățenia se face odată cu clasa politică și este un proces extrem de anevoios ținând cont de încrengăturile bine stabilite ale parteneriatului subteran politică-justiție!

Iată de ce unele extrase din opera lui Caragiale sunt actuale și astăzi, chiar dacă apparent trim alte vremuri: „Multe am învăţat de cînd trăiesc în mijlocul Europei civilizate – unde e dreptate la tribunale fiindcă este şi pe stradă – şi între toate una mai ales, că omul trebuie să spună europeneşte, nu greco-ţigăneşte, ceea ce crede.“ sau „M-am exilat şi atâta tot. Aerul aici îmi prieşte, sunt mulţumit cu ai mei şi nu am ce căuta acolo, unde linguşirea şi hoţia sînt virtuţi, iar munca şi talentul vieţii demne de compătimit.“ *

Până când justiția și justițiabilii vor înțelege menirea lor socială va trece multăăă apă pe Dâmbovița, Dunăre etc. Justiția trebuie să devină cât mai repede cu putință garantul puterii reale a imparțialității și corectitudinii, iar ruperea ei de corupția politică va deveni certitudine abia atunci când toți corupții politici și acoliții lor vor ajunge după gratii. Perspectiva corectitudinii va veni etapizat și în filialele partidelor care se vor transforma din agenturi teritoriale de rezolvat probleme clientelare sau mai pe scurt corupție instituționalizată, în filiale ale corectitudinii și reprezentării politicilor publice pentru cetățeni. Altfel mereu ne vom întoarce la …Caragiale și vom constata, amar, că este deosebit de actual!

*Caragiale citat în ”Dilema Veche” de Andrei Pleșu

duminică, 15 ianuarie 2012

România în haos....în regia Felix Motanu și camarila


Astăzi a fost Ziua Culturii Naționale și, evident, aniversarea poetului național Mihai Eminescu. Cei mai mulți au ”sărbătorit” în surdină, acasă, iar unii, manipulați, au ieșit în stradă reclamând ceva! Asta-i o altă limită a democrației, din păcate!

Am remarcat cu o oarecare resemnare cum, evenimentul cultural național în sine, este acoperit de ”marea revoltă națională” plănuită, cel mai probabil, în creuzetul urii de clasă a triadei rușinii Voiculescu-Ponta-Antonescu.

Românii sunt un popor fără apetență pentru spiritul civic, ușor manipulabili și deci ușor de prostit! Românii nu citesc legi pentru că, un sistem educativ bolnav nu a reușit să le cultive responsabilitatea civică! Momentul ales pentru așa-zisa explozie a urii naționale nu este deloc întâmplătoare, mai ales dacă le iese ”strategilor”. Săptămânile viitoare trebuie să se pronunțe justiția în cazurile de corupție a unor dosare grele ale oligarhiei furtului național, printre care amintim pe cele ale lui Dan Voiculescu sau Adrian Năstase. La fel de puțin întâmplător, a apărut pe surse, stenograma (parțială) a unei convorbiri între mult prea fericitul popă-șef și ”Guzganul Rozaliu”! Se pare că, colaborarea dintre cei doi era cu bătaie lungă, politică, urmând ca cei mai mari agenți electorali, adică popimea, să pună umărul la prostirea enoriașilor care să fie sfătuiți, discret, total ”dezinteresat” cum să voteze! Nu știm dacă nu cumva și actuala răsmeriță, nu era bătută în cuie de cei doi tovarăși de mult prea bine amintiți anterior.

Un lucru este cert, Dragnea, un alt mare ”strateg” pesedist (și el penal cu fonduri europene ca mai toți lideri acestui partid, care batjocorește imaginea acestei țări și, evident, pe români!) se bătea de ceasul morții ”că le pleacă marele chilot național la Monte Carlo…” și nu are cine ieși pe sticlă la evenimentele programate în mare taină, marcă înregistrată Felix Motanu cu impactu!

Așa că, deocamdată băieți au trecut la planul ”B”, pentru că primul deja a făcut fâsssss….Vor să aducă capitala în fierbere pe un motiv de care, cei mai mulți nu-l știu, pentru că oricum nu știu să citească, ori primesc bani să iasă în stradă! Dar dacă nu le iese nici planul ”B” sau cel de rezervă, să-i vedeți săptămâna viitoare ce urlă alde Voiculescu sau Năstase că sunt condamnați pe nedrept și că sunt victime ”politice ale dictatorului Băsescu!” Cam acesta-i scenariul!

Trebuie să dovedim bun simț și spirit civic și să nu cădem pradă unor hoți care s-au cocoțat în funcții politice prin corupție generalizată și, care, acum, speră să scape din nou de răspundere în fața legii pentru toate faptele lor. Hai că se poate!