Se afișează postările cu eticheta profesionism. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta profesionism. Afișați toate postările

joi, 28 februarie 2008

Nevoia de implicare activă pentru reforme radicale în educaţie

Pentru cei interesaţi de o reformă reală în educaţie, înainte de a face o diagnoză profesionistă a sistemului, cred că putem porni şi de la constatările venite, ca urmare a feed-back-ului negativ(foarte numeroase). Un foarte bun coleg al meu din Botoşani, mi-a indicat această adresă http://invatamantul.ro/ sau mai detaliat "Teatrul absurd al învăţământul românesc". Eu, cred că este o contribuţie importantă a societăţii civile pentru un ...viitor al educaţiei!
** pe această cale mulţumesc colegului Cătălin Florinte, pentru preocuparea lui constantă la scoaterea din mizeria în care a fost târâtă educaţia din peisajul mioritic...