Se afișează postările cu eticheta securişti. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta securişti. Afișați toate postările

joi, 10 iunie 2010

Din ciclul: Revanşa statului totalitar (II). Statul marionetă

Societatea este pe zi ce trece din ce în ce mai divizată... Orizontul de aşteptare a unei bunăstări promise de politicienii vopsiţi a dispărut! Minciunile acestora se concretizează în bunăstarea lor şi a găştilor din care ei fac parte.
Cheltuirea iresponsabilă a banului public este unica lor prioritate. De-un exemplu, deputat penelist de Iaşi, Fenechiu, meşter în chiolhanuri prin reprezentanţele statului din Europa şi nu numai, este unul din principalii mari cheltuitori şi plimbăreţi de conjunctură...Şi, încă o precizare importantă, Fenechiu şi-a desenat (fiind la guvernare sau mai bine zis, la jaf!) colegiul uninominal pe câteva comune sărăcăcioase unde cu un ulei şi zahăr...poşi ajunge deputat!!
Securistul mascat Gh. Nichita (nume de cod "Mihăiţă", sursa www.bzi.ro), primar de Iaşi, după ce a devalizat bugetul public şi un împrumut imens extern (Dexia) vrea din nou să-i îndatoreze pe ieşeni. Facem precizarea că tov. primar al întreţinuţilor social, Gh. Nichita, a "investit" banii din împrumuturi pe o societate falimentară respectiv CET S.A., cea care sponsoriza echipa de fotbal, dar şi pe străzi care deja se dărâmă sau necesită reparaţii urgente!
***
Bătălia care se dă pe accesul la ciolan atinge cote de nebănuit. Indivizii care i-au adus pe români la sapă de lemn, se autopropun prim-miniştri şi vor, împreună cu o media total subordonată (felicşi motani, patricieni şi vînturi de conjunctură) să pună mâna pe decizie, ştiut fiind că cine are puterea legitimată prin vot, ăţi poate bate joc iresponsabil de români şi România.
Ajungem ca un profesor să aibă salariu minim pe economie (500 lei) pe când şoferi, matroane şi alte lipitori angajate de jefuitorii penelisto-pesedişti în perioada guvernării lor mascate (2006-2008) în agenţii şi agenturi ale statului să se lăfăiască cu salarii de 800-1000euro.
Restructurarea sistemului bugetar trebuia să înceapă cu cei 400000 de angajaţi ai sistemului ticălos penelisto-pesedist, în marea lor majoritate monumente de incompetenţă şi care sunt principalii baneficiari ai ...reformei bugetare!
PENTRU CĂ, PROFESORII, AU CURAJUL SĂ ARATE TICĂLOŞIA MASCATĂ POLITIC ŞI SĂ GÂNDEASCĂ, ATUNCI CÂND MERG LA VOT.
Dar, politicul are nevoie de o masă mare, amorfă, de proşti care sub stindardul "statului social" să fie în continuare folosită drept sursă de voturi şi bazin electoral! Cine a calculat cât cheltuie cei cca 1 milion de întreţinuţi social cu venit minim garantat şi cât se cheltuie din bugetul sănătăţii pentru alcoolismul acestora? Nimeni, pentru că nu suntem responsabili faţă de cetăţeanul cinstit...

luni, 27 iulie 2009

Jurnal de bord cu amintiri din lumea civilizată

ULM, Germania, 2005.

Un oraş superb la jumătatea distanţei dintre metropolele Munchen şi Stuttgart, mare nod de infrastructuri auto, feroviare şi port pe Dunăre. Ajungem la biroul de turism al municipalităţii, situat în burgul istoric. Suntem întâmpinaţi cu bucurie, ne sunt puse la dispoziţie pliante şi suntem solicitaţi să întrebăm orice despre vizita noastră şi posibilităţile reale de a fi ajutaţi. Suntem întrebaţi cîte zile suntem dispuşi să rămânem acolo şi dacă avem nevoie de cazare...Un lucru mi-a atras atenţia din prima vizualizare a pliantelor, acestea cuprindeau parcările amenajate în zona centrală şi toaletele publice, toate fiind marcate vizibil pentru orice trecător...
* * *
România, oricând şi oriunde...
Un grup de turişti ajunşi în vama X românească întreabă respectuos unde este toaleta. Răspunsul este simplu, ORIUNDE ÎN PEISAJ (tufe, păduri, porumbi, etc). În orice ţară civilizată, toaleta este o etichetă a bunului simţ elementar şi un indicator de sănătate publică. Acum câţiva ani am propus primarului Simirad un proiect care viza amenajarea unor toalete publice în toate punctele de intrare în Iaşi şi 6 toalete în zonele de maxim aflux turistic, adică oraşul vechi. Argumentele mele erau aceleaşi, curăţenia o miroşi doar prin cum arată un gospodar şi toaleta lui. Sigur, s-a ales praful din proiectul societăţii civile, mai ales că eu, nu am firme de construcţii, nu servesc partidele cu şpăgi şi mite electorale şi, la o adică, tufele din zona Roznovanu "miros" a gospodari de urbe ce avem. Îmi aduc aminte, cum o secătură securistă ajunsă şef de tv naţional cu filială regională, îmi spunea în anul 2005 când primise comandă să-mi însceneze regii televizate pe programul naţional(pentru că deranjasem sistemul ticălos) cam aşa"...ce ştiţi voi aştia din societatea civilă, noi (ei, adică statul-partid securisto-mafiot, n.a.) ne ştergem la K...cu voi când vrea muşchiul nostru... Tu, mă ţărane, nu înţelegi că doar noi conducem!". Am înţeles, mai greu şi se vede cine şi mai ales unde, conduce România!