Se afișează postările cu eticheta simpozion. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta simpozion. Afișați toate postările

duminică, 14 august 2011

ZILELE ORAȘULUI FLĂMÂNZI 2011. SIMPOZIONUL ”Prof. univ. dr. ION BOJOI-Eminent slujitor al geografiei românești”

















































Am fost martorii unei inițiative pline de recunoștință pentru una dintre marile valori locale care a adus faimă fostului sat de unde a izbucnit scânteia ultimei răscoale țărănești împotriva feudalismului semi-capitalist (și, care ne arată după aproape un secol de ce România este o țară săracă care trăiește într-o promiscuitate greu de înțeles de toți occidentalii care o vizitează!).

Simpozionul a cuprins o paletă largă de evenimente, de la evocarea personalității profesorului Ion Bojoi, cetățean de onoare post-mortem a urbei, de către profesori universitari(Iași și Suceava), cadre didactice locale și cercetători cu care profesorul a colaborat de-a lungul vremii. Au urmat, apoi, lansările de carte ale autorilor originari din localitate: Gabi Gomboș cu istoriografiile sale flămânzene, Mihai Hăisan cu versurile sale sensibile legate de implozia lăuntică a pomilor și scriitorul Constantin Arcu cu două volume care ne oferă radiografii din lumea tăcută și plină de efervescență și mister a ”peisajului” justiției neo-capitaliste.

Dezvelirea bustului prof. Ion Bojoi din fața școlii căreia geograful i-a devenit ”patron spiritual” din fostul său sat natal, Cordun (actual cartier al orașului), a reprezentat un alt punct al recunoștinței administrației locale pentru personalitățile cu care, actualii locuitori, trebuie să se mândrească și, de ce nu, să le calce pe urme!

A fost o după amiază densă de august, cu evenimente derulate într-un ritm alert, plină de trăiri ample și de evocări memorabile.

Flămânzi, 13 august 2011