miercuri, 11 iulie 2012

”DOTTORE” PONTA LA BRUSSEL

Marele plagiator național (pentru cine nu știe ce înseamna plagiator= "hoț care se crede intelectual") se duce astăzi cu ”jalba-n proțapul avionului!” la UE să mintă în stilu-i inconfundabil. Cu un mesaj dublu, Ponta, speră să-l păcălească pe Barosso și pe alți oficiali europeni că plagiatul său mizerabil e opera lui Băsescu și aliaților acestuia.

Nu va sufla probabil, până să fie întrebat, cum e cu lovitura de stat parlamentară! Sunt curios ce invective va mai arunca în continuare asupra lui Băsescu față de modul golănesc în care ei, adunătura penală (USL), au acaparat statul de drept, punând botniță Avocatului Poporului, Curții Constituționale, Monitorul Oficial, adică pârghiilor reglatoare ale statului de drept. Tot aici adăugăm botnița pusă funcționării administrației publice locale prin aservirea totală a acesteia către clientela lor coruptă, în toate deconcentratele fiind numiți indivizi care și în trecut au devalizat banul public și au făcut numeroase abuzuri de funcție, distrugând carierele unor funcționari competenți în multe domenii de vârf. ”Excursia” ta la Madrid, ”dottore”, nu te mai poate ajuta deloc, procedezi in spiritul doctrinei hoției, iar cei de la U.E. au constat ce înseamnă hoția și țigăneala mioritică cu deja ”celebrul” exponent socialist Adrian Severin (apropo, știi că în nesimțirea lui acesta stă pe locul …hoților în Parlamentul european?)

Dottore, nu vei convinge pe nimeni de ”bunele tale” intenții ”, pentru că instituțiile europene condamnă hoția în formă gravă pe care o promovezi la orice deschidere de gură. EȘTI ȘI VEI RĂMÂNE UN IMENS BANDIT AJUNS ÎNTÂMPLĂTOR LA PUTERE ȘI CARE VEI ZBURA CURÂND SPRE LATRINA POLITICĂ ALĂTURI DE MENTORII TĂI: NĂSTASE, ILIESCU, VOICULESCU, ANTONESCU & gloata penală.

DOTTORE PONTA EȘTI ZERO! DEMISIA!

marți, 10 iulie 2012

DESPRE LOVITURA DE STAT PARLAMENTARĂ

Fără pretenții de analist politic, ci mai curând de reprezentant onest al societății civile în care sunt implicat pe măsura puterilor mele, lovitura de stat parlamentară este începutul sfârșitului pentru alianța ”groparii României”, adică U.S.L.

Cu un mesaj duplicitar fundamentat pe minciună sau dezinformare publică, U.S.L. încearcă din răsputeri să mențină linia ”puterii” pe care au acaparat-o în cel mai pur stil bolșevic!

Condamnată de mai toate cancelariile occidentale și izolată extern, USL , se vede nevoit să meargă până-n pânzele albe ale propriei compromiteri politice încălcând grosolan Constituția și statul de drept, devenit ”stat de drepți pentru lacheii sistemului clientelar mafiot”. Un Parlament imbecilizant care a hotărât suspendarea lui Traian Băsescu este ”valid” cu elemente penale care descalifică actul de justiție, imaginile cu parlamentari penali, cu ambele mâini ridicate la aprobarea suspendării președintelui, au făcut înconjurul lumii civilizate.

Situarea constantă deasupra legilor, nesocotirea deciziilor Curții Constituționale, confiscarea Monitorului Oficial, înlăturarea independenței prin destituirea Avocatului Poporului și multe altele asemănătoare au făcut din USL o grupare anarhică care conduce România spre distrugere. Economic, oamenii o duc din ce în ce mai prost, cursul de referință al monedei naționale scade zilnic, măririle de pensii și salarii sunt depășite de scumpiri în cascadă. Iar la semnalul cancelariilor occidentale și carburanții o iau la vale ca preț, în ciuda ”moratoriului” mincinos asigurat de Ponta la Viena.

NU POȚI MINȚI LA NESFÂRȘIT. CRED CA SE APROPIE SFÂRȘITUL PENTRU ACEASTĂ GLOATĂ URALIANĂ PRIN COMPORTAMENT ȘI ANTI-ROMÂNEASCĂ ÎN TOTALITATEA EI. NU CRED CA NE VA FI UȘOR SĂ NE REVENIM DUPĂ MIZERIA LĂSATĂ ÎN TOAT Ă SOCIETATEA CIVILIZATĂ DE U.S.L. ÎN ACEASTĂ VENDETĂ DE GUVERNARE…

luni, 25 iunie 2012

Mihai Răzvan Ungureanu și nopțile albe ale oligahiei ”Groparii României” (USL) –filiala Iași


Anunțul ultimului prim-ministru democratic al Romaniei, Mihai Răzvan Ungureanu, că va candida la Iași pentru un mandat de senator la Iași, a demarat începutul nopților albe pentru baronii locali ai uniunii ”Groparii României”/USL la Iași, Gh. Nichita și Relu Fenechiu. Mai ales gruparea fenechistă își vede periclitate colegiile unde, deja , se visează parlamentari o droaie de tinerei, aleși pe sprânceană după chipul și mentalitatea jefuitorului șef.  ”Școala” liberală fenechistă promovează noua serie de șpăgari care vor șmenui legile și vor fura la directiva baronului lor local. Animați de lupta pentru putere, ei, au ”inundat” grupurile de pe facebook, și-au creat rețele de informatori (cooptând și nevestele) pentru a putea ține sub observare toate mișcările ”ungurenilor” și nu numai!
În imbecilitatea lor, acești indivizi cu neuroni cât și ”mentorul” lor, cred că informațiile cu adevărat prețioase se postează pe rețelele de socializare și pot fi distruse cu metodele kaghebiste învățate la școlile de vară, securisto-comuniste, de la tartorii care se prefac socialiști. Nu, fraierilor, nimeni dintre liderii de imagine adevărați nu vor posta mesaje importante și nici nu au în lista FB legături care să desconspire lucruri le importante. Despre ”doctorii” lor, useliștii ieșeni,  vom vorbi curând cu subiect și predicat și veți vedea ce altă gloată de combinatori și hoți și-au cumpărat tezele, cu care să se pună la umbra tranziției către nicăieri. Pentru că, uniunea ”Groparii României”, trebuie să confirme legile lui Murphy: ” cine nu se pricepe la nimic, îi învață pe alții cum se face!”. În ”politică” le-a ieșit, dar, ce-ar fi să le scoatem visele de preamărire politică din cap?

sâmbătă, 23 iunie 2012

ALEGERILE DIN P.D.L. ȘI ADEVĂRATA DOCTRINĂ DE CENTRU-DREAPTA!


Recunosc că mi-am arătat destul de des aversiunea constantă față de ”dreapta” arătată de P.D.L. pe durata guvernării recente. Mi-a fost clar că un partid cu un ”orizont” haotic, care trece în cca 10 de ani de la stânga (FSN) la dreapta (Popularii)nu poate fi, realmente, de dreapta. Cunosc, în schimb, destui membri marcanți ai P.D.L., cu notorietate zonală și locală, care nu au avut șansa cățărării în funcții decizionale și de imagine care ar fi putut deturna spiritul acestui partid către o dreapta reală. Mă refer aici la Monica Macovei, Nicușor Păduraru, Dumitru Oprea și încă câțiva.
Reformele puse în practică de P.D.L. au fost obligatorii pentru viitorul țării și au fost monitorizate îndeaproape de finanțatorii care, normal, verifică îndeplinirea planului de măsuri și reforma statului. Monitorizarea constantă pe justiție își arată palid efectele și susțin continuarea strictă a măsurii respective pentru a întârzia, pe cât posibil, restaurația statului mafiot, socialisto-penelist, care se prefigurează.
În politică puterea exemplului și votul sunt certitudinile care arată valoarea. La vârful PDL vectori de imagine sunt indivizi perdanți pe linie, dar care sunt scoși mai mereu la înaintare, pe principiul ”tare-n clanță!”, cum sunt: Berceanu, Preda de la Buzău, Udrea și alții. De la celebra sintagmă a lui Blaga către Macovei (parcă!) ”…mai lăsați dracului odată reformele astea că pierdem partidul…” a devenit limpede cine vrea cu adevărat binele acestei țări și cine sunt restauratorii statului ticălos, țara șpăgilor, fără demnitate cetățenească și, evident, fără viitor. Cât despre Boc, el, a redevenit primar la Cluj doar datorită imenselor resurse bugetare atrase acolo, probabil și în detrimentul altor orașe, ceea ce i-a erodat și mai mult imaginea.
Iată de ce nu cred vreodată în Blaga și aghiotanții lui că reprezintă ceva pe partea dreaptă, ci, mai curând, pe partea socialiștilor, care îl și admiră fățiș. De ce? Trageți concluzii și singuri…

marți, 12 iunie 2012

ÎNVĂȚĂMINTELE NOII ”DUMINICI A ORBILOR!”


Alegerile locale din 10 iunie 2012 ne-au arătat nevoia schimbării nomenclatorului civil al situațiilor de urgență, prevestindu-se un COD ROSU pe 4 ani, sinonim cu hoția in integrum. Votul emoțional era previzibil pe fondul unei austerități doar pentru masa mare a alegătorilor si cu conducători ”prosperi și fără bun simț”! Asta au manipulat la maxim antenele voiculescului dar și alți cătei de-ai lor și le-a ieșit!
Un lucru este cert că prin prezența la urne corelată cu rezultatele finale, mega-structura adoctrinară USL, a coborât la sub 50%, ceea ce era vizibil din ianuarie 2012. Sunt destui analiști care acreditează ideea că USL e un monstru cu picioarele din lut, iar argila este chiar una nisipoasă care se ca înmoaie constant și monstrul se va descompune…
Mai curând cred că uniunea uselistă nu-i deloc împotriva firii, este o alianță care adună cele mai declasate elemente ale neo-capitalismului românesc, o adunătură penală, adoctrinară, fundamentată pe ”partidul stat”, iliescian, cu fundament de bază pe jaful banului public și privat.
Schema politică gândită de marii manipulatori și combinatori din umbră ai useliștilor este una pe cât de simplă pe atât de ușor distructibilă. E vremea ”stângii” și au ieșit masiv în față pesediștii. Când uzura guvernării va fi mare vor fi scoși în față ”dreptacii” peneliști.  Numai că schema lor nu va fi pe placul românilor și votul emoțional din 10 iunie 2012 va avea efect de bumerang împotriva alianței ”groparii României” și, cel mai probabil, în toamnă, la alegerile generale vom vedea cu toții efectele.
Marea provocare pentru dreapta adevărată, care se va naște/renaste sau nu în România!,  este să convingă măcar 10-15% dintre cei care n-au avut ”pe cine vota” la locale și astfel , cel mai probabil, va izbuti să câștige alegerile generale.

luni, 28 mai 2012

FOILETONUL DE SEARĂ. LA PAS PRIN RĂDUCĂNENI


În ultimele 4-5 săptămâni am trecut de două ori prin Răducăneni. Prima dată am urcat de la DN 28A până la biserica catolică și am rămas buimac cum arăta drumul de acces. Jalnic, cândva asfaltat, acum plin de gropi și inestetic. Atunci nu ”izbucnise” campania electorală. De altfel pe eternul primar, călător prin toate partidele, îl știam și chiar eram curios din partea cui va mai candida!
Individul nu are nicio treabă cu gospodărirea comunei, cum s-a dovedit a fi un fals politician, un cameleon, pe durata celor 3 mandate de când conduce comunitatea. Duminică am ajuns din nou la Răducăneni cu un grup de colegi, profesori, cu prilejul aplicației practice de teren anuale. Am urcat la ”rezervația” Valea Pietrei- Bazga. Transformată în groapă de gunoi de localnici, peisajul geomorfologic și geologic impresionant arată …selenar, cu numeroase ”fosile” ale proastei educații rurale: gumari și pet-uri aruncate peste tot, multă, f. multă mizerie.
Apoi, am mers la fostul conac Rosettti-Catargi care aparține ”comunității”, în vechiul amplasament construindu-se un nou parc, la fel de prost gospodărit, plin de bălării, ruderalizat. Clădirea stă să cadă, nu mai are acoperiș…Trist peisaj arhitectonic! În schimb, stâlpii comunei abia de mai pot ține bannerele cu eternul primar din Răducăneni! Individul, indolent și iresponsabil față de locuitorii comunei are tupeul să candideze din nou! Evident, sub acoperișul uselist de acestă dată, pentru a menține în subdezvoltare comuna. Noi, îi indicăm să viziteze comuna alăturată, Moșna, unde aproape toate ulițele satului sunt asfaltate, iar curățenia și bunul gust sunt la ele acasă!

marți, 22 mai 2012

DAN CÂRLAN sau despre traseismul cameleonic al unui individ submediocru


În politica bahluviană un individ cu o ascensiune ”politică” deosebită în ultimii 8 ani a fost Dan Cârlan. Etern perdant al tuturor alegerilor la care a participat, individul posedă o abilitate pe alocuri diabolică de a se furișa și de a cădea în picioare. După mentorii lui locali dar și naționali, Cârlan a făcut din PD și, mai apoi, PD-L, o filială coruptă în care șpaga și golănia au devenit doctrinele fundamentale. A racolat în partid indivizi submediocri, ca și el, intuind nevoia de preamărire a acestora. Numai că, până la urmă, sprijinul pentru coruptul Cârlan de pe la București a apus…
În 2008, imediat după alegerile generale, Cârlan i-a păcălit pe colegii lui de filială și a luat urgent calea capitalei cu traista de șpăgi să se aranjeze. Calculul său a fost simplu, își cumpără onoruri prin vreun minister și, apoi, își implantează clientela coruptă în deconcentrate și descentralizate, clientelă care va aduna șpăgi pentru el în continuare și, astfel,  sistemul va ”produce”. Unele dintre aceste cliente ale lui Cârlan au fost dovedite penal, cum a fost cazul Direcției Finanțelor Publice Județene unde ”sluga” sa, Sorina Marin, a fost repede ”rebranduită” pe la București, confirmând zicala neaoșă ”cu cât furi mai mult și ești un ticălos, sistemul are grijă și te promovează!”. La București, Cârlan a pendulat prin ministerul mediului, trecând prin demnități mari fără să știe despre ce-i vorba, confirmând Legea nr. 1 a lui Murphy ”cine nu se pricepe la nimic îi învață pe alții cum se face!”. Numai că scaunul de etern șef de filială i-a zburat de sub …șezut și Cârlan a intrat într-un con de umbră politic. A ajuns nu știu ce băgător de seamă la o administrație care se ocupă de inundații și a reactivat un proiect comunist care urmărește reabilitarea albiei Bahluiului. Proiectul ne-a arătat, cum o fabrică (de bere) este foarte bună, după demolare, pentru a amenaja un râu într-un mod fantasmagonic și nicidecum eficient pentru oraș, atât economic cât și estetic (a se vedea proiectul bucureștean cu albia Dâmboviței, cei care vă pricepeți la hidrologie!!!).
Așa că, mai nou, Cârlan-ul nostru se dă în stambă cu sfaturi penibile și invective ieftine împotriva foștilor lui colegi de partid, evident, pentru toți cei avizați, o face la comandă groparilor Iașilor, Nichita&Fenechiu. Omul latră să se salveze, postul călduț de prin Ministerul Mediului cere sacrificii, asociată din belșug cu  lipsă de onoare, de bun simț elementar și mârlăneala continuă. Cârlan și   foștii lui acoliți, între timp trecuți la socialiștii de conjunctură, ne arată față hidoasă a cameleonismului politic, fiind exemple clasice, penibile, care confirmă regula ticăloșiei!

P.S. Pe un forum al unui cotidian local niște postaci scriau despre cameleonul Cârlan: ”întrebați-l formula apei?” sau ” Să spună de unde izvorăște Prutul și Siretul?”. E mult prea mult pentru el…părerea mea!