Se afișează postările cu eticheta tembelism. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta tembelism. Afișați toate postările

miercuri, 31 august 2011

Tembeliziunile de Dâmbovița

Despre valoarea indivizilor care fac rating la tv nu trebuie să insistăm, conform statutului lor neo- capitalist televiziunile românești pendulează între tembelizionism și a-cultură…

Zilele acestea ne-a fost dat să urmărim, în direct, nunta unui baron al fotbalului, care, a fost bine încondeiat ca profil ”uman”de Gr.Cartianu mai zilele trecute (www.adevarul.ro/29.08.2011). Păi, după nunțile princiare de prin Anglia, Monaco și …Germania, era normal să vedem noua ”elită” a miliardarilor de carton (presat) care au făcut ”afaceri” în România și care nu au plătit statului impozitele de rigoare, fiind catalogați la ”băieți deștepți”!

Până și sondajele de opinie confirmă ceea ce cu toții intuiam, nunta în cauză a suscitat interes mai ales în rândul femeilor de peste 65 de ani, fără şcoală sau cu studii primare, care trăiesc în mediul urban, cu precădere în Moldova (sursa: www.gandul.info/31.08.2011 ). Dintre aceştia, doar unul din trei (29%) a rămas cu o impresie bună, în timp ce majoritatea (59%) spune că nunta i-a creat o impresie proastă.

Între sărăcia lucie care animă peisajul mioritic, criza identitară ca neam și criza valorilor care sunt mediatizate prin media există o corelație liniară ușor de anticipat. Indivizi de teapa lui Borcea, Becali –cu tot neamul lor-, Iancu, Dragomir sau alți mitici exponențiali, sunt o adevărată rușine și pecengine pe fața fotbalului românesc. Faptul că unii dintre aceștia s-au apucat și de politică, ține de celebra expresie a lui Edmund Burke: “Singurul lucru necesar ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să stea deoparte”. Când vezi cu adevărat cine face politică chiar că îți vine să …emigrezi! Este și asta una dintre marile limite ale democrației…Neimplicarea civică a valorilor sociale reale și exponențiale ale acestui neam este o țintă predilectă și cultivată intens, la ore de maximă audiență, de aceleași tembeliziuni (a se vedea emisiunile ”dedicate” intelectualilor lui Băsescu!)

Noroc că telecomanda are multe taste și, astfel, spectacolele ridicole ale prostului gust și …neam, ținta predilectă a persoanelor cu carte puțină, mă fac să cobor ratingul pasager pentru moguliada tembelizionistă dâmbovițeană a trusturilor de impacturi și irealități.


joi, 29 octombrie 2009

INVITAŢIE LA HALLOWEEN-UL PORCIN/PORCESC

Gripa porcină a stârnit o adevărată isterie demnă de o societate manipulabilă prin intermediul tembeliziunilor, oricare ar fi ele.
Onor inspectoratul şcolar a decis suspendarea oricăror activităţi extraşcolare care ar trebui organizate începând din acest week-end...Nimic nou sub soare, ordinăria şi credulitatea duce la imbecilizare în masă. Un astfel de exemplu este cel hotărât de acelaşi inspectorat care ne obligă pe noi profesorii ca "la orice semn de gripă porcină vizibil la copil să-l izolăm şi...". Îmi este greaţă de asemenea tâmpenii debitate de nişte indivizi inculţi cocoţaţi pe funcţii politice şi,care cultivă isteria în mase pentru a arăta baronului local care i-a aşezat în funcţii ce loiali sunt ei partidului şi ce audienţă media aduc ...aceluiaşi partid!
Faptul că şcoală este o instituţie a inutilului şi imbecilizării elevilor nu mai este demult o noutate. Sunt şcoli în care directori pentru a-şi "demonstra" competenţa şi slugărnicia faţă de ticăloşii
politici care-i susţin au transforat şcoala într-un soi de batalion disciplinar. Profesorii trebuie să facă orice ca supravegherea să fie maximă. În pauze, profesorul nu are nevoie de aşa ceva, trebuie să stea pe post de păcălici în w.c.-urile elevilor să vadă cine fumează ca să se poată da amenzi şi scădea notele la purtare. Am văzut cum tembelizarea maselor profesorale chiar dă roade, profesoare intrând în toaletele băieţilor şi invers profesori intrând în toaletele elevelor... Cred că ţinta supremă a imbecilizării generale a învăţământului va trebui să fie militarizarea acestuia: profesoarele să umble cu puşti, iar profesorii cu...puştoaice!
Aşa că, proiectul meu extracurricular l-am redefinit în Halloween...porcesc. La anul probabil vom sărbători alte forme de manipulare ordinară, gripa cabalină sau pisicească, după cum aleşii neamului şi cei care dictează politicile publice europene au interese economice şi mai ales, stocuri de antigripale botezate ad-hoc!