duminică, 9 august 2009

Istorii care nu trebuiesc uitate. Mari personalităţi ale educaţiei: SIMION MEHEDINŢI

Este o postare mai nouă, rezultat al eforturilor mele constante pentru scoaterea la lumină a contribuţiilor educative ale unor mari oameni de stat pe care România i-a avut. Şi, nu în ultimul rând, un act reaparator pentru Şcoala Normală vasiliană, locul unde am lucrat în ultimii 16 ani încercând să aduc idealul educaţional cât mai aproape de ceea ce numim VIITORUL NAŢIEI!

Nu este răspunsul dorit de mulţi, foarte mulţi, foşti şi actuali elevi, sau cunoscuţi din cele mai diverse domenii cu privire la părăsirea de către mine a "corabiei normaliste".

Punct şi de la capăt...deocamdată!

* * *



ŞCOALA NORMALĂ
Revistă a învăţământului normal şi primar

ANUL I – NR. 1 IANUARIE 1916

(Apărută după Congresul dascălilor de la Iaşi, iunie 1915)



NĂDEJDEA DE PE URMĂ

Sub ochii noştri vedem unele hotare pierind şi, împreună cu ele, au pierit câteva state care dăduseră la iveală o mare dorinţă de a trăi - bunăoară Serbia.
E întrebarea: ce se va alege de neamurile care vor rămânea fără stat?
Iar răspunsul ne priveşte şi pe noi; căci, avâd părţi din neamul nostrum în toate ţările vecine, va fi cu neputinţă să-i unim pe toţi dintr-o dată. Ce se va întâmpla cu românii care vor mai rămâne în afară din hotarele unui stat românesc?
Cât timp, statul era al suveranului, şi pământul unei ţări, şi poporul care-l locuia, era ca un fel de moşie părintească. De aceea, suveranul putea pune zălog o parte din ţara sa, ori o putea da zestre copiilor săi,... întocmai ca pe o moşie.
De aceea rudenia dintre împăraţi, regi, şi alţi stăpânitori era pe atunci mare lucru. Ludovic al XIV îndrăznea să zică: Statul sunt eu; iar hotarele Spaniei se păruse un moment că pier, în urma unor împrejurări de familie.
De un veac şi mai bine, a ieşit însă o altă idee la iveală.
Statutul nu e al regelui, ci regele e al Statului. Frideric al II-lea a dobândit în istoria omenirii un mare merit, spunând cel dintâi: Regele e servitorul Statului...
Iar, de la Frederic şi până azi, am simţit că temelia cea tare, pe care se razemă un stat, nu e numai familia suveranului, ci mai ales familia cea mare a neamului. Cui i-ar mai trece azi prin minte, să dea o parte din vre-o ţară ca zestre copiilor unui rege?
Dimpotrivă, fiecare neam năzuieşte să se adune sub steagul aceluiaş suveran, rotunjind pe cât se va putea hotarel. Iar năzuinţa aceasta, dacă se împlineşte, toate celelalte interese cad pe plan secundar.
De aici urmează însă un lucru de mare însemnătate pentru viaţa unei naţiuni.
Dacă un stat are nefericirea să-şi piardă dinastia şi să-şi vadă hotarele mutate de vecini, asta nu înseamnă că naţiunea însăşi e ştearsă din paginile istoriei. Dimpotrivă, s-ar putea chiar să se închege şi mai mult unitatea acelui neam. Sârbii, de pildă, dacă s-ar afla la sfârşitul acestui război cuprinşi toţi într-o singură monarhie, ar fi de fapt mai puternici decât la sfârşitul războiului balcanic.
Pentru ce?
Pentru că, îndată ce un neam se înmulţeşte şi se lipeşte strâns de pământul strămoşesc;şi îndată ce în tot cuprinsul lui circulă una şi aceeaşi limbă, nici o putere omenească nu-l mai poate dezrădăcina de pe faţa pământului.
Primejdia cea mare în vremurile noastre e deci alta: ca nu cumva un neam să fie împărţit sub stăpâniri deosebite, care i-ar împiedica dezvoltarea limbii naţionale. Căci în ziua, când se pierde limba, neamul acela, rupt în bucăţi, e ca şi mistuit de vecini. Spre deosebire de părinţii noştri, care au putut trăi în adăpostul munţilor şi pădurilor, fără să se amestece cu străinii, azi, circulaţia mărfurilor şi a oamenilor, repede poate amesteca un neam mic, încât să nu se mai aleagă nimic din el.
Din aceste puţine fapte şi idei, este însă o concluzie de mare interes pentru educatorii unui neam.
Cel din urmă soldat şi cea din urmă nădejde a unui stat în lupta cu alte state e învăţătorul, ca păzitor al limbei.
Dacă o parte dintr-un neam sau chiar neamul întreg s-ar pomeni într-o zi cu hotarele sale mutate sau şterse, în vremurile noastre poate încă nădăjdui. E destul ca cei care povăţuiesc zi cu zi masa poporului, să-şi pună înaintea ochilor ca un ţel neclintit:
1. ridicarea materială a poporului, ca el să sporească în ce priveşte numărul;
2. păstrarea limbii care, ca un cerc de foc, nu lasă pe străini să intre în corpul neamului şi să-i şteargă pecetea caracterului său etnic.
Când condiţiile acestea sunt împlinite, viitorul e asigurat, chiar dacă interesele statului ar fi vremelnic şterşe.
Aşadar, nădejdea cea mai de pe urmă a unui popor, când statul ar fi primejduit şi dinastia alungată sunt povăţuitorii de toate zilele ai poporului.
În acest moment pentru Serbia mai de preţ decât dinastia Karageorge, putnic şi alţi generali biruiţi, e preotul, învăţătorul şi plugarul Sârb. Ei sunt cea din urmă chezăşie a viitorului Serbiei.
La aceste elemente trebuie să privim şi noi mâine, când vom vedea care români au mai rămas afară din hotarele României.


S. MEHEDINŢI


NOTE PROPRII/ întrebări (retorice)


1. ce putere în stat este oare educaţia?


2. ce înţeleg unii politicieni responsabili din manifestul lui Simion Mehedinţi?


3. mai sunt de actualitate în societatea care "distruge, dezumanizează..." adică capitalismul de cumetrie românesc, acele valori pe care înaintaşii noştri le-ar fi dorit permanentizate?





Ce fel de putere în stat este justiţia şi pe cine reprezintă ea?

Recunosc că aceste întrebări m-au frământat într-o oarecare măsură de-a lungul timpului, în încercarea mea de a găsi răspunsuri argumentate...
În opinia mea, lupta dintre justiţie şi guvern este anarhistă, arătând în fapt că, idealul de putere în stat pe care justiţia şi-l arogă este total depăşit. Ei, susţin că suprimarea unor drepturi salariale nu este constituţională şi chiar o consideră dumnealor abuzivă... Eu consider că demersurile lor sunt abuzive prin faptul că, un drept acordat de legiuitor poate fi suprimat, dacă realităţile economice şi constrângerile financiare ale statului de drept o reclamă.
Totuşi, să privim mai în amănunt situaţia; justiţia românească colcăie de corupţie (a se vedea sondaje de opinie recente şi eurobarometre) fiind politizată în totalitate şi, iresponsabilă pentru actul de justiţie care declarativ apără statul de drept. Fac parte dintre cei f.f. mulţi din ţara asta care am simţit iresponsabilitatea "făcătorilor de dreptate" pe propria piele. Am avut ocazia să cunosc adevărate hoarde de securişti camuflaţi în justiţiabili, care, au drept unică menire distrugerea statului de drept şi consolidarea statului mafiot. Am văzut la Iaşi, Focşani, Bucureşti- ICCJ- adevăraţi terorişti în robe care pe aceleaşi tipuri de dosare dădeau verdicte diametral opuse, pentru că, criminalitatea politică extinsă în spatele deciziilor reale, aşa le dicta...
Şi, atunci pe cine reprezintă în realitate justiţia în România? Pe cetăţeanul responsabil şi plătitor de impozite şi taxe în niciun caz, aşa cum ar trebui să fie în mod normal, legal, constituţional.
De ce ei, nu pot înţelege că aceasta-i realitatea economică de criză! Pentru că, guvernele anterioare şi-a căţărat la vârful piramidei incompetenţi şantajabili care iau deciziile dictate politic şi, securişti de bine care au distrus iremediabil, probabil, această ţară...

sâmbătă, 8 august 2009

"Dacă sunteţi cuminţi vă punem şi apă"

Titlul este deja celebru, fiind extras din bancul cu nebuni ( Socola, Dr. Marinescu, etc)...
Am urmarit stupefiat cum se "antrenau" sportivii care au reprezentat România la Campionate Mondiale de la Roma, în mod deosebit cei de la sărituri în apă. Da, săreau de la platformă pe...saltele groase de buret pentru că banii pentru modernizarea piscinei s-au ...evaporat! Tipic românesc, avem valori şi ne batem joc de ele. Poate că cel mai credibil AMBASADOR al acestei naţii este, şi va rămâne, SPORTUL. Activitatea cea mai umilită de incompetenţă şi hoţie în România este activitatea sportivă ne-fotbalistică.
Pentru că, în fotbal, interesele politice sunt imense. Pe stadioanele de fotbal vezi interlopi şi politicieni-patroni de echipe, laolaltă (oare este vreo deosebire!), aici este locul ideal unde să faci "băi de mulţime...". Pe stadioane, vezi cum regiile falimentare, care sunt finanţate din bani publici îşi fac reclamă (la Iaşi, C.E.T. S.A. şi altele) sau, ca la Tg. Jiu, unde cel mai mare datornic la stat, la bugetul asigurărilor sociale, COMPANIA NAŢIONALĂ A LIGNITULUI OLTENIA este mare sponsor de echipă de fotbal. Mă întreb dacă nu cumva, cele doar două exemple sus-menţionate nu ar trebui să "mişte" instituţiile competente anticorupţie pentru a vedea de ce sunt bani pentru fotbal şi nu sunt pentru necesităţile celor mulţi şi năpăstuiţi!
România nu are niciun stadion omologabil pentru jocuri internaţionale categoria PLUS, DAR are, bazine acoperite pentru sporturi în apă, în toată ţara, mai puţine decît state de care nu se aude nimic în aceste ramuri sportive: Jamaica, Siria, Scoţia, Irlanda...
Indivizi căţăraţi pe funcţii decizionale prin ministere, gen educaţie, făceau în liberalismul ...luminat sau social-democraţia de numărat ouă săli de sport şi piscine la tot cartieru', că era super-ofertă! Demagogia ieftină şi non-combatul societăţii civile face ca această ţară să ajungă în groapa mizeriei capitalismului banditesc. Iar, acum ne-am pricopsit cu un minister al Tineretului şi Sportului care se pare, funcţionează doar ca supapă pentru clientelele de partid, cu şoferi de belferi locali ai PD-L numiţi secretari de stat şi alţi tăietori de frunze (nu mai ştim de care şi mai ales, pentru cine!) care trebuiesc plătiţi pentru munca lor de lipit afişe electorale...
EU, FELICIT PE TOŢI PARTICIPANŢII LA ROMA CARE AU ADUS ONOARE ROMÂNIEI : LOCUL 7 LA POLO, LOCUL 8 LA SĂRITURI ŞI O MEDALIE MUNCITĂ PRIN CAMELIA POTEC... Şi când te gândeşti că Australia are doar la Melbourne peste 25 de piscine acoperite....

luni, 3 august 2009

EI CI EI, NOI CU PLATA ...sau din categoria si bătuţi (inclusiv de soartă) şi cu bani luaţi!

Găselniţi ieftine, demagogice, cu iz electoral încă mai pot fi văzute peste tot în spaţiul mioritic... Faptul că asistăm la un circ mediatic imens, bine regizat, în câteva tembeliziuni: de stat(TVR1), ale lui Felix Motanu sau ale altor patroni bine determinaţi -de reclama care va veni!- îl face pe bietul român să nu-i mai trebuiască politică nicicând.
Un lucru transpiră la vedere, circul mediatic este întreţinut de camarila lui Geoană. De ce? Simplu, Geoană ar frisoane că nu va prinde nici măcar turul II, d-apoi să-l bată pe Băsescu...
Faptul că acest individ, submediocru politic în opinia mea, recurge la acest tip de politică total iresponsabilă, arată în fapt, cât de mult acest partid (stat) este interesat de cetăţeni pe care, teoretic îi reprezintă. Nu, pentru ei accesul la putere, la banul public este unicul deziderat (de fapt ar face ceea ce ştiu ei cel mai bine...).
Cu un Boc din ce în ce mai şovăielnic şi, pe care nu-l ascultă nimeni, guvernul este în pionieze, face echilibristică ieftină ca şi politica momentului.
Reducerea personalului din administraţie cu 20% este o măsură ideală, pentru o reformă rapidă în structurile iresponsabile faţă de cetăţeni. Dacă aici, avem încă directori cu salarii scandaloase -probabil cu dedicaţie de la liberali care au secătuit intenţionat resursele bugetare- înseamnă că guvernul Boc şi însăşi premierul, trăiesc într-o continuă dezinformare. Legile în ţara asta nu le mai respectă nimeni, politicienii nu mai respectă nicio disciplină de partid totul este un haos, dar întreţinut.
SUGEREZ: dispariţia urgentă a 5 ministere, Turism, Tineret şi Sport, IMM, Mediu şi Relaţiile cu Parlamentul. Într-o ţară fără infrastructură de transport nu poţi avea turişti şi turism dezvoltat (eventual poate deveni o agenţie în cadrul unui viitor minister al Infrastructurii, prin reorganizarea şi a, Transporturilor). La Parlament nu ajung legi şi nu se justifică un post de "trântor" de partid acolo. Restul nu se justifică sub nicio formă. Ar fi o bună reclamă că economiile se fac cu adevărat în această ţară şi, că avem un guvern care se chinuie din răsputeri să ne arate că este responsabil (din păcate, doar o parte din el!). În rest, ceilalţi continuă ceea ce ştiu cel mai bine "Ei, doar cu ei".

miercuri, 29 iulie 2009

Problemele ecologice ale haldelor radioactive din România

De la bun început vreau să precizez că din punct de vedere ecologic, tehnologic şi geomorfologic, problemele legate de haldele de steril rezultate din exploatările miniere mă preocupă. Am luat poziţie critică şi am propus soluţii tehnice pentru atenuarea impactului acestor "moşteniri " ale epocilor de aur ori de câte ori am avut prilejul...
Acum cca o lună, m-am rătăcit întâmplător pe un drum în zona de nord a Oraviţei... Aveam să descopăr un imens "accident" ecologic care deopotrivă, ar trebui să revolte pe toţi cei care demagogic, zi de zi, şi, care sunt plătiţi din bani publici, spun ca au ecologizat ...totul. La Ciudanoviţa, un sat "prins" între dealuri abrupte care ţin geologic de Munţii Aninei, pe valea Jitinului, se întinde liniar o adevărată bombă care ticăie încet şi sigur...
Am văzut halda imensă de steril de la aproape un kilometru dar, fără să bănui ce se ascunde în imaginile apocaliptice din vale. Siguranţa acelor oameni din punct de vedere al sănătăţii publice este precară. Peste tot, relativ vizibil, semne de radiactivitate. Am vorbit cu cîţiva localnici şi păreau foarte surprinşi că cineva îi întreabă ...de sănătate. Sterilul este practic peste tot, şcoala a fost construită pe o haldă secundară. În gară (linia Oraviţa-Anina) se văd vechile depozite de minereu radioactiv. Ce-i de făcut? Cetăţenii Ciudanoviţei au ajuns acolo (şi, s-au sedentarizat) fiind majoritatea săraci de prin toate "sărăciile" româneşti, dar, mai ales din Oltenia şi Moldova. Nevoile şi lipsa uni orizont vizibil i-au determinat să rămână acolo. Este un peisaj apocaliptic dar, verde!
Astfel de peisaje sinistre, radioactive, sunt nenumărate, peste tot în România montană: în Apuseni (Băiţa-Plai şi Nucet/Mina Avram Iancu), în zona Orăştie (unde minele au fost dinamitate şi prăbuşite "controlat" dar, cu efecte pe termen lung catastrofale pentru mediu), la Crucea-SV (singurele mine care încă mai produc), Grinţieş- NT, Ciclova-CS, Jolotca şi Becheni-Gheorgheni, în Giurgeu. La Jolotca, am avut posibilitatea să verific pe teren reconstrucţia ecologică a haldei principale. Măsura tehnică adoptată este considerată foarte sigură. Eu, personal, mă îndoiesc de siguranţa specialiştilor şi pot aduce în orice moment argumente tehnice că radioactivitatea nu va înceta. Dar, s-a făcut ceva, spre deosebire de alte atâtea locuri unde nici măcar iarba nu mai creşte sau... creşte, iresponsabil de mult!! La Gheorgheni, materialul radioactiv depozitat necontrolat în zona de prospecţiune geologică a fost utilizat la construirea unor drumuri forestiere şi a unor vile dintr-o zonă rezidenţială din marginea de est a oraşului!
Şi, tot la Oraviţa, la câţiva km. de oraş spre Anina, este un sanatoriu care mie mi s-a părut o imagine sinistră a stării de sănătate a sitemului medical din România. Îmi permit să-i recomand ministrului social-democrat, Bazac, să meargă acolo şi să constate adevărata faţă a sistemului sanitar. Probabil, că la acest sanatoriu, medicii nu sunt preocupaţi să-şi cumpere vreun Ferrari de la firmele domnului ministru ci, sunt mai degrabă, preocupaţi -ca peste tot în România- să se îmbogăţească repede pe spatele bolnavilor prin şpagă şi însuşirea medicamentaţiei acestora, care, apoi ajunge în farmacii ...
* * *
La Ciudanoviţa, am prins un răsărit de Soare văratic...Pe lunca îngustă a văii Jitinului, apare ca la un concurs de starlete modiste... o barză neagră. Călca ţanţoş prin iarba udă, atentă la orice mişcare neavenită. În acest peisaj antropogen sinistru, apariţia gingaşă a acestei păsări m-a determinat să exclam"...Dumnezeu, mai face şi minuni!". Sunt curios dacă anul viitor barza aceea va mai apărea pe acolo. Asta din cauza radiaţiilor din haldele de steril...

luni, 27 iulie 2009

Jurnal de bord cu amintiri din lumea civilizată

ULM, Germania, 2005.

Un oraş superb la jumătatea distanţei dintre metropolele Munchen şi Stuttgart, mare nod de infrastructuri auto, feroviare şi port pe Dunăre. Ajungem la biroul de turism al municipalităţii, situat în burgul istoric. Suntem întâmpinaţi cu bucurie, ne sunt puse la dispoziţie pliante şi suntem solicitaţi să întrebăm orice despre vizita noastră şi posibilităţile reale de a fi ajutaţi. Suntem întrebaţi cîte zile suntem dispuşi să rămânem acolo şi dacă avem nevoie de cazare...Un lucru mi-a atras atenţia din prima vizualizare a pliantelor, acestea cuprindeau parcările amenajate în zona centrală şi toaletele publice, toate fiind marcate vizibil pentru orice trecător...
* * *
România, oricând şi oriunde...
Un grup de turişti ajunşi în vama X românească întreabă respectuos unde este toaleta. Răspunsul este simplu, ORIUNDE ÎN PEISAJ (tufe, păduri, porumbi, etc). În orice ţară civilizată, toaleta este o etichetă a bunului simţ elementar şi un indicator de sănătate publică. Acum câţiva ani am propus primarului Simirad un proiect care viza amenajarea unor toalete publice în toate punctele de intrare în Iaşi şi 6 toalete în zonele de maxim aflux turistic, adică oraşul vechi. Argumentele mele erau aceleaşi, curăţenia o miroşi doar prin cum arată un gospodar şi toaleta lui. Sigur, s-a ales praful din proiectul societăţii civile, mai ales că eu, nu am firme de construcţii, nu servesc partidele cu şpăgi şi mite electorale şi, la o adică, tufele din zona Roznovanu "miros" a gospodari de urbe ce avem. Îmi aduc aminte, cum o secătură securistă ajunsă şef de tv naţional cu filială regională, îmi spunea în anul 2005 când primise comandă să-mi însceneze regii televizate pe programul naţional(pentru că deranjasem sistemul ticălos) cam aşa"...ce ştiţi voi aştia din societatea civilă, noi (ei, adică statul-partid securisto-mafiot, n.a.) ne ştergem la K...cu voi când vrea muşchiul nostru... Tu, mă ţărane, nu înţelegi că doar noi conducem!". Am înţeles, mai greu şi se vede cine şi mai ales unde, conduce România!