Se afișează postările cu eticheta alegeri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta alegeri. Afișați toate postările

miercuri, 9 decembrie 2009

După alegeri, evaluare finală...

Dacă dăm crezare ultimului banc politic conform căruia culmea somnului este " să te culci duminică seara preşedinte şi să te trezeşti LUNI dimineaţa...prostănac" , atunci nu prea ar mai fi multe de spus...
Politic, analizând rezultatul, acesta este unul normal şi firesc, îmi place să cred, în interesul României şi a românilor!Ţara, societatea trebuiesc reformate din temelii. Şcoala, ca principala ţintă investiţională pentru viitor trebuie urgent depolitizată de sumedenia de scursuri care o conduc.
Avem nevoie de muncă multă, de un buget public care să demonstreze ..normalitatea. Parlamentul trebuie să demonstreze că este al românilor şi nu a baroniadei, a afacerilor de tip mafiot prin legile adoptate... Dacă nu, atunci preşedintele Băsescu trebuie să dizolve urgent parlamentul! Va fi o asanare reală a societăţii şi a politicenilor sau, mai bine zis, a indivizilor "vopsiţi" care-şi zic politicieni! Găştile care au acaparat partidele la nivele locale trebuiesc dinamitate urgent, din interior şi exterior. Numai aşa se poate crea o clasă politică!
***
După alegeri, bucuria unora şi moderaţia celorlalţi, ne-a arătat ce însemnă ...prostia. Dacă "traducerea" este corectă, pentru Geoană, PSD înseamnă "preşedinte... în seara de duminică", iar pentru Băsescu, PLD, înseamnă "preşedintele de luni dimineaţă..."
Dacă prostănăcimea a mizat la exasperare pe activiştii şi turnătorii din reţelele reactivate de Ion Iliescu, ceilalţi s-au orientat spre electoratul neimplicat şi neîncrezător. Diaspora a arătat trendul şi ...degetul mijlociu lui Geoană şi camarilei sale pentru secătuirea şi distrugerea României din perioadele hoţiei generalizate de tip securisto-pesedist a anilor 1990-2004. Nimeni nu a plecat de bine din România! Toţi şi-ar fi dorit să muncească decent aici. Dar, aici PSD a construit ...iadul, jaful ca unică doctrină..politică! Năstase, în guvernarea căruia corupţia devenise politică naţională are de ce să-i fie frică acum. Nu va putea bloca la nesfârşit dosarele sale şi ale mafiei proprii aciuată sub "plapuma" iliesciană. Şi, nu în utlimul rând, diaspora a realizat cam cine-i Geoana care prin vară răcnea din toţi bojogii, că va avea grijă ca fiecărei familii repatriate "să-i revină 25000 de euro..."! Mai mare prostie nici că putea emite...Iarăşi, Iliescu a avut dreptate când i-a pus "eticheta"...
FELICITĂRI ÎNVINGĂTORILOR...SCÂRBĂ ŞI...NIMIC ÎNVINŞILOR. TOT JOCUL LOR DE "IMAGINE" ESTE SĂ-ŞI CONSERVE STRUCTURILE TERITORIALE ÎN VEDEREA UNOR EVENTUALE ALEGERI ANTICIPATE...

vineri, 29 august 2008

Cultivarea haosului în România nu este un lucru întâmplător


În acest tăvălug mediatic bine articulat şi mai ales, controlat, în urma căruia media chiar devenise o putere în stat, clasa politică, atât cât avem aşa ceva, este din ce în ce mai atentă la toate mişcările "mogulilor" care deţin controlul "pieţei". Asocierile, contrare doctrinei între trustul media al lui Voiculescu şi P.S.D., nu este nicio noutate, atâta timp cât politichia mioritică este adoctrinară, singura dorinţă care "guvernează" politicile partidelor (găştilor) este puterea şi accesul la banul public. Bătăliile aici se dau, pentru accesul la banii publici şi ...atât.
* * *

Astăzi, ministrul de externe a ieşit hotărât în media declarând ritos "război" clanurilor mafiote, care guvernează marile oraşe. Mie mi se pare un foc de paie electoral, întrucât dl. Cristian David, nu a suflat nimic despre clanurile mafiote politice, unele din propriul partid. Aceşti indivizi care se asociază după tipicul crimei organizate, spală bani, publici sau europeni, fără nicio reţinere şi eu îi consider la fel de vinovaţi ca cei care terorizează oraşele mari şi nu numai...
La Iaşi, un avocat "celebru" în felul lui, Mihail Vlasov, socrul dlui David, este bănuit de spălarea unor sume importante cu 5 zerouri din bani europeni, alături de protejata sa, Magda Ţepoi. Justiţia de "partid" a dlui Vlasov, a reuşit până acum blocarea dosarului respectiv şi au "reabilitat-o" pe dna Magda Ţepoi, "promovând-o" să ne reprezinte ţara pe la Comisia Europeană. Eu, chiar îndrăznesc să sugerez ca la Bruxelles, respectiva dnă penelistă, să se ocupe tot " de bani europeni", în mod deosebit de sustragerea şi spălarea acestora.
Este iresponsabil gestul guvernului Tăriceanu, de a exporta astfel de exemplare care să ne reprezinte ca ţară în străinătate dar, aceasta confirmă că, cu cât furi mai mult, eşti protejat de "clasa politică, în numele căreia ai furat". Acelaşi avocat, Vlasov, cică a ajuns şi deputat mai nou! Nimic nu este întâmplător, totul este o marfă pe care găştile politice, o acaparează pentru a se pune la adăpostul sistemului judiciar propriu de partid (e). "Privatizarea" justiţiei de către partide este vizibilă şi cu ochiul liber. Orice dosar, are implicaţii politice dintre cele mai diverse.
Mai nou, am aflat că gaşca tov. Doru Tompea, de la boutiqul universitar situat la prima intersecţie semaforizată cum cobori din Cucu spre Bucşinescu, a spălat bani europeni împreună cu mentorul, Adrian Năstase, pentru diferite grupări antiromâneşti din Basarabia! Nimic nou, cu toţii ştiam că acest personaj macabru este feroce ca orice activist bine îndoctrinat la Fane Gheorghiu şi specialist în diversiuni dintre cele mai ...diverse!

* * *

La intrarea în Iaşi, dinspre "dopul" de la complexul comercial Era, pe partea dreaptă a drumului stă de pază printr-un afiş electoral, tov. deputat pesdisto-penelist (ruta a fost bidirecţională!) Dobre Traian care, ne spune că "preocuparea lui este infrastructura". În calitatea mea de contribuabil, îi sugerez dlui tov. Dobre Traian, să ia DEx-ul şi să vadă ce înseamnă cuvântul din logo-ul său electoral, nu de alta dar, habar nu are despre infrastructură. Nu mi-a căşunat nimic pe acest personaj, la fel de submediocru ca şi ceilalţi care, odată la 4 ani mint cu neruşinare că vor face şi drege, dar realitatea este ÎNTOTDEAUNA ALTA...
Dl. tov. Dobre Traian, a preluat din "experienţa" manipulatoare pesedistă, mersul cu doctorul prin sate să consulte votanţii. Păi, acest gest ruşinos, nu este altceva decât recunoaşterea incompetenţei guvernului său în politicile sanitare. O dovadă mai bună nici că există. Acelaşi lucru este vizibil în educaţie, unde minciunile şi fâsâielile unui ministru total aerian, au sucombat prin antireformă sistemul comunist care guvernează educaţia. Ideea că aceste animale politice, cum se autoironizează unii cu emfază, sunt de neînlocuit, este total greşită. Ştin cu toţii că, de fapt, politica nu este suma compromisurilor, ci a şantajurilor ordinare promovate de baronii locali ai partidelor deja parlamentare.

* * *

Dorinţa unora dintre noi de a schimba acestă "clasă politică" iresponsabilă faţă de alegători şi de cele mai multe ori care acţionează antinaţional şi infracţional doar pentru a-şi satisface propriile afaceri, va fi grea. Accesul la resursele necesare unei campanii electorale, la fel de murdare ca cele de până acum, este blocat cu grijă de aceste "găşti".
Cunosc foarte mulţi ieşeni responsabili care cu onoare i-ar putea reprezenta pe cetăţeni în instituţiile legislative ale ţării. Depinde de ei şi de fiecare dintre Independenţii care vor candida, cum vom reuşi să învingem caracatiţa corupţiei specifică statului mafiot, promovată de această pseudoclasă politică. Pentru că, menţinerea şi cultivarea neimplicării civice a locuitorilor a dat numeroase roade până acum pesedisto-peneliştilor de la guvernare, haosul va fi întreţinut astfel încât, neîncrederea populaţiei în actul de justiţie şi în politică să crească constant şi, eventual la urne, să vină doar ei şi acoliţii lor. Consider că încrederea în actul politic poate veni doar din partea exponenţilor societăţii civile, acei mulţi şi deocamdată fără putere, de a dărâma structurile politice mafiote...

miercuri, 30 iulie 2008

Anul în care politicienii spun tâmpenii pentru a cerşi voturi

Din ciclul "prostirea pe faţă!", toţi îmbârligătorii de cuvinte mieroase, care-şi spun şi politicieni, vin cu cele mai trăsnite propuneri legislative prin care, îşi "demonstrează" (odată la 4 ani), "ataşamentul" faţă de alegători, a se citi, de "fraierul care nu are ce face şi se duce la vot!".

Un tinerel de prin partidul Felicşi Motanii, cu numele său care te duce mai curând cu gândul, la ceva rece şi aburit "... încă una şi mă duc!" a propus sec, ca cei care au mari restanţe şi penalităţi la plata întreţinerii, să fier absolviţi de acestea pentru simplul motiv că "oricum nu vor mai fi plătite vreodată".

În calitatea mea, de fondator al unei asociaţii de proprietari şi de preşedinte al acesteia, vreme de 7 ani, am considerat că trebuie să iau poziţie publică...pe blog. Păi, ideea creaţă a susnumitului "politician", nu face altceva decât să-i înjure în faţă pe aceia care, fiind corecţi şi cinstiţi, au plătit lună de lună cheltuielile cu întreţinerea apartamentului iar, ceilalţi, "asistaţii felicşilor...", care au ţinut-o dintr-un chef în altul, şi-au băgat piciorul în ea întreţinere şi chiar şi-au lăsat vecinii fără unele utilităţi din cauza datoriilor acumulate. Cu astfel de idei politicianiste, nu facem altceva decât ceea ce "politicianul român" ştie el cel mai bine, îi învrăjbeşte pe unii împotriva celorlalţi şi încurajează dezordinea, care şi-aşa, este cultivată de guvernanţi.

Protestez public împotriva unor astfel de practici bolşevice, egalitariste, de tip iliesciano-năstăsian, prin care votanţilor trebuia să li se inoculeze că protecţia socială este un statut de întreţinut iar guvernanţii au grijă ca fraierii care muncesc şi, mai ales cei din mediul privat, să cotizeze corespunzător. Idei de acest tip, nu vor face bine niciodată într-un sistem care se vrea a fi democratic dar, în care unii sunt mai egali decât alţii, mai şmecheri cu 5 secunde... politice. Până acum, nu am văzut şi nici nu am auzit vreun politican care să vorbească cu respect faţă de alegători şi cu atât mai mult, să ne demonstreze responsabilitate faţă de cetăţeanul care până la urmă înghite gogoşile politice cu nemiluita. O ţară minunată, păcat că-i locuită!

duminică, 11 mai 2008

FERIŢI-VĂ DE PĂCĂLICI, PROSTĂNACI ŞI HOŢI TRAVESTIŢI ÎN POLITICIENI

După o perioadă grea, din punctul de vedere al gestionării timpului liber, iată-mă din nou prezent. Citisem o ştire de ultimă oră, că un anume individ, ziarist pe la trustul lui Felix Motanu', născut într-un celebru târg provincial oltenesc, acolo unde cică s-a răsturnat căruţa cu proşti, ar fi afirmat că bloggerii sunt, cam handicapaţi... Probabil, frustrare de oltean sau, din ciclul " hai să ne băgăm în seamă emiţând, inepţii de ...valoare, felixistă!"
* * *
În ultima vreme, tot mai mulţi amici ( unii cu "state" vechi), cunoştinţe de ocazie, colegi de serviciu sau "tovarăşi" de bine, "activişti" de la fel de, bine, prin diverse partide!) , m-au întrebat de ce nu mi-am depus candidatura în actualele alegeri locale, ştiut fiind că avusesem şansa să devin unul dintre vicepreşedinţii unui partid promiţător, la nivel naţional şi local, sau măcar ca...independent.
Mă simt dator să-i informez public, pe toţi acei curioşi, că am refuzat orice implicare politică a mea după desfiinţarea/absorbţia partidului în care crezusem şi care, m-a dezamăgit prin evoluţia lui caragieliască. Apoi, trebuie să spun că, eu mă regăsesc total în societatea civilă, a cărui vajnic apărător sunt de vreo... peste 15 ani .
Şi, mai apoi, nu mă pot înregimenta în paranoia politică, sau mai bine zis, nu pot fi alături de această gloată pestriţă, care-şi zic politicieni şi, cu care m-am intersectat în ultima perioadă. Şi nu în ultimul rând, nu sunt atins de sindromul băgării în seamă, mă simt bine şi îmi place foarte mult ceea ce fac şi mai ales, sunt convins că într-un sistem corupt, cum este politica românească, nu am ce căuta în momentul actual. Nu cred că-mi pot asocia vreodată numele meu cu, şpăgari şi hoţi de bani publici din categoria lui Nichita Gheorghe sau Gavrilă Camelia, Neculau sau alţi troglodiţi locali, cu conţopişti de trei parale, care-ţi râd de pe blocuri şi ...bloguri, din tagma lui Năstase, Iliescu sau găştii lui Fenechiu, "industriaşi" ca Apostol sau Dobre, care iau bani parlamentari, doar pentru a-şi perpetua afacerile, etc, etc...
* * *
Dacă voi considera că pot schimba ceva în societatea aceasta, atunci voi determina un adevărat cutremur împotriva celor care şi-au bătut joc de noi, de banii publici, de un oraş cu tradiţie şi potenţial deosebit dar, distrus în numele....politicii de cumetrie!
Nu sunt un mincinos ordinar, ca actualii guvernanţi care, din minciună şi prostire pe faţă, au ajuns să se fure între ei. Cred în acele valori şi virtuţi pe care, aşa-zisa actuală clasă politică nu o au, şi nici măcar nu tind, spre un standard minimal. Cred că cetăţeanul merge la vot pentru a alege în cunoştinţă de cauză oameni demni şi responsabili din comunitate care să- reprezinte şi nu, hoţi, găşti, securişti mizerabili, spălători de bani publici, şantajişti ordinari, etc.
Şi, de ce nu, poate la alegerile parlamentare, îmi pregătesc o candidatură independentă. Timpul, rezolvă multe necunoscute!Se pare că sunt mulţi care cred în mine şi în potenţialul meu şi poate re-venirea mea într-un viitor, în politică, să fie un nou început. Este o părere pe care, sper să o pun în practică.