Se afișează postările cu eticheta politicieni. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta politicieni. Afișați toate postările

marți, 13 septembrie 2011

ROMĂNII NU MAI AU VOIE SA ALEAGĂ IMPOSTORI POLITICI

La fiecare 4 ani românul este chemat la vot pentru a-și oferi bruma de democrație unor indivizi care cerșesc efectiv acest favor. Dar, după ce se văd cu sacii în căruță indivizii care se cred reprezentativi (în realitate impostori politici), aruncă la coș toate gogoșile frumos ambalate numite pompos ”oferte electorale” și se apucă de treabă pentru ei și camarila/gașca care i-a propulsat spre demnitățile publice. La umbra votului democratic încep samavolnicii dintre cele mai anti-democratice împotriva cetățenilor și a banului public. Un simplu periplu prin sediile de campanii electorale m-au făcut să mă cutremur, NIMENI nu vorbea de cetățean și bunăstarea (furată mereu)a acestuia. NU! CUM ÎI PROSTIM SĂ LE LUĂM VOTUL, ACEASTA-I MARE PROBLEMĂ A POLITICIANULUI DE BAHLUI

De aceea, la Iași, toate filialele partidelor care se reclamă reprezentative, funcționează pe principiul găștii și a cumătriilor, adevărate camarile de adunat bani care, apoi, se împart precum birul odinioară baronilor superiori de la București. Simplu! Marii ”conducători” ai filialelor au ajuns indivizi penali prin toate furtișagurile directe și indirecte pe care le-au gestionat în timp.

Exemplul cel mai concret este PNL Iași. Fenechiu a adunat o gașcă de tinerei pe care i-a mințit că se pricep la politică, i-a propulsat în funcții și demnității de unde, cei mai puțin norocoși, au ieșit cu dosare penale și brățări nichelate. Acum, după atâta opoziție, această gașcă a fost aciuată tot pe lângă banii publici, prin regiile și societățile căpușă ale Primăriei Iași sau cele ale Consiliului Județean (Tehnopolis). Despre expertiza acestor indivizi nu doresc să mă pronunț pentru simplul fapt că unica lor competență este de a-și servi baronul…

După același principiu, în urma epurării din PNL, Cîrlan Dan, a creat o camarilă la PD Iași, după know-how-ul fenechist. Cum și câți bani a spălat individul pentru a se menține în funcții la București, este foarte greu de precizat dar un lucru este cert, mulți de tot. Despre Gh. Nichita, această catastrofă care a distrus orașul Iași, mințind că este un social-democrat, nici nu merită să amintesc prea mult…Incompetența individului și a clientelei jafului, aciuată în Palatul Roznovanu , trebuie să înceteze în 2012. Iașiul merită mult mai mult decât oligarhia banditească care a pus stăpânire pe oraș.

Iată de ce chemăm societatea civilă responsabilă față de acest oraș să stârpim coaliția bandiților. Hai că nu-i greu să scăpăm de ei. Un pic de voință și-i trimitem acolo unde le este locul, adică să-i facem cetățeni contribuabili care să poată vedea cum acest oraș este gospodărit de oameni responsabili față de ieșeni…

joi, 27 ianuarie 2011

Vodă Băsescu...

Trebuie să recunosc că există destule linii directoare ale politici promovate de Traian Băsescu, apropiate mult de capacităţile lui Vodă Cuza...Ştiu, poate părea o dovadă de pupin...dosism ieftin! Mi-o asum!
Vodă Băsescu doreşte să renoveze statul ticălos care a lucrat după 1990 doar împotriva cetăţenilor responsabili. Statul social (iliescian) a devenit o pecengine intrată în putrefacţie...
Disproporţiile imense din domeniul salarial şi a pensiilor militarilor ne-au arătat ticăloşia politică care a generat o monstruoasă "armată" care lucrează împotriva cetăţenilor responsabili. Dacă compari "legile speciale" din domeniul militar, justiţie, parlamentari rămâi uimit cît de diabolici au fost împotriva românilor actuala coaliţie opoziţională din România, cei care, în opinia mea, s-ar putea numi pe scurt "groparii românilor". "Coaliţia ruşinii naţionale PNL-PSD-PC", adoctrinară şi...imorală deopotrivă, şi-au bătut joc constant de orice lege de bun simţ democratic ţi i-au falimentat pe români pentru a se căpătui ei şi acoliţii lor...
Ofiţeri care au apărat ţara pe ogoarele patriei, pe la canal, pe alte şantiere, cei care au golit, cot la cot cu soldaţii bufetele şi care au apărat cuceririle democratice socialiste au pensii cu adevărat nesimţite. La fel, parlamentari, aviatori, justiţiarii, poliţie... toată elita statului comunist şi mai ales torţionarii românilor bravi!! România a făcut mii de generali după 1990...Să nu uităm că actualmente legile sunt de tip feudal şi doresc să-i învrăjbească pe români vs. români, prin menţinerea acestor imense privilegii nemeritate!
***
Azi la Consiliul Europei, Vodă Băsescu, ne-a arătat de ce este preşedinte-jucător...Dincolo de pornirile lui colerice, temperamentale (şi mediatizate de moguliada ordinară şi imorală în exces!), am văzut azi că geopolitică nu-i deloc străină actualului preşedinte. La întrebarea unui politician rus "dacă România va acapara Republica Moldova...?", Vodă al nostru a răspuns sec" România nu are experienţa acaparării de teritorii niciodată în istoria ei..." Bravo!
La fel de penibil a fost şi la interpelarea grupului socialiştilor europeni care au sărit pe Vodă al nostru...că ar fi dictator şi, a îndrăznit să le aresteze un "mare exponent" local din România!!! Să recapitulăm, PSD, adică partidul-stat, de sorginte mafiot, compus din baroni cu peedygree de securişti notorii, dovediţi, indivizi care au devalizat România, s-au unit şi rag la unison pe toate canalele că sunt ...oprimaţi! Minciună! În România a început să funcţioneze justiţia, dosare precum ale lui Năstase şi acoliţii lor trebuie să fie judecate şi nu tergiversate. Astfel, trebuie să fie judecată şi Iacob-Ridzi şi alţii care, iresponsabil, au devalizat România. Un lucru care trebuie comentat, legăturile bolnăvicioase subterane dintre "biserica strămoşească" şi mafioţii politici locali pesedişti (despre filiala pesedistă de la Iaşi din rândul popimii o să mai vorbim!), la toate nivelele, care ne arată un alt putregai social care naşte corupţie în lanţ. Poate că dacă am avea un ministru la justiţie mai incisiv, rezultatele ar fi şi mai bune, iar imaginea noastră la Bruxelles s-ar îmbunătăţi constant. Unde eşti tu Monica Macovei?
Vodă Băsescu a demonstrat şi socialiştilor europeni că mafioţii pe care aceştia îi apără în România trebuie să se supună legilor europene şi nu găştilor lor de ..."justiţiari" de partid cocoţaţi în diverse funcţii decizionale, cei care au avut şi încă au doar un singur scop: menţinerea statului securist ticălos, perpetuarea hoţiei generalizate şi cei care au consfinţit distrugerea României!

vineri, 14 ianuarie 2011

ODĂ ŞCOLII.(I). Nu trageţi în profesori fără motiv...


O spun cu toată sinceritatea, categoria cea mai oropsită din România sunt dascălii! Ei au avut cel mai mult de pierdut după căderea comunismului, atât din punct de vedere economic-salarial, cât şi social...
Domeniul este artificial întreţinut, hiperîncărcat, neperformant şi mai ales obtuz la tot ceea ce înseamnă reforme structurale şi mintale...Dar, până la a blama o întreagă categorie socială care are un rol totuşi important în societate este de neconceput... Parcă-i văd pe alde Remeş(caltaboş) sau Tăriceanu care vedeau în profesori pe cei mai mari evazionişti!! Apoi, Băsescu şi el, îi vede pe profesori drept nişte chiulăi care au doar 18 ore pe săptămână şi care, în acelaşi timp, se dădea în stamba sticlei "că uite ce mare a ajuns el fără să-i fi păsat prea mult de şcoală"!
Să fim oneşti şi să recunoaştem că minciunile acestor 3 indivizi politici menţionaţi au aruncat cu noroi în munca a numerase generaţii de profesionişti devotaţi şcolii şi, în acelaşi timp naivi, care speră în renovarea învăţământului românesc!
Profesorii nu au condiţii minimale de exercitare a profesiei. Nu au cabinete didactice, fac performanţă pe banii lor şi îşi sacrifică totul, uneori şi familia, pentru un ideal din ce în ce mai îndepărtat. Profesorii nu stau 8 ore la şcoală pentru că n-au unde sta efectiv, merg acasă unde consumă din timpul şi resursele lor: căldură, lumină, apă pentru a face educaţie...
Subiectul cel mai sensibil, cel al meditaţiilor este jenant şi aruncă o umbră groaznică asupra profesioniştilor din educaţie. Este ştiut că, mai ales, la liceele şi şcolile elitiste unde şi snobismul părinţilor este vinovat, se perpetuează sistemul meditaţiilor, lucrurile fiind scăpate de sub control. Ba chiar, mediile se negociază după ...meditaţii!Aici, organele de control ale statului ar trebui să intervină în forţă. Fiscul ar trebui să controleze activitatea profesorilor prin sondaj şi acolo unde sunt prinşi ar trebui mediatizaţi, fără mânie proletară gen "nu faceţi ca ei! ", pentru a determina conştientizarea declarării tuturor veniturilor indiferent de natura acestora.
Problema mult mai gravă, în opinia mea, este în alte două domenii bugetare, sănătate şi ...popime! Doctorii primesc mită în timpul programului de lucru şi nu declară nimic. Profesorii fac meditaţii în afară programului în timpul lor liber!
Popii, începând de la cutia milei, terenuri şi păduri şi până la afacerile turistice nu plătesc niciun fel de impozit pe venit! De ce? Pentru că cetăţenii acestei ţări au fost împărţiţi deja în 3 mari categorii: politicieni-care au numai drepturi; popi, sistem bancar, fisc, sănătate şi administraţie- care primesc totul fără să dea nimic şi, profesori- cei cărora urmează să li se ia "şi pielea" de pe ei (că tot sunt povara guvernului)...Până la urmă, odată cu pierderea respectului faţă de şcoală ne-au autocondamnat ca un popor de rangul doi sau chiar trei...Cine este vinovat? Sau, poate chiar aşa se doreşte!!!!

vineri, 10 septembrie 2010

S-a suit scroafa-n copac!

Recunosc că m-am abţinut să iau o poziţie vis-a-vis de elucubratiile Olguţei Vasilescu, deputat PSD, cu privire la libertatea presei şi, mai ales, a forumurilor de pe net a acestora care trebuie controlate sa "nu mai scrie măscări la adresa aleşilor popolului"...M-am consolat atunci prin eticheta pusă acestei "ţaţe" profesoare dar... politician(!) care, din dorinţa ei nemărginită de a ieşi pe sticlă, confundă noţiunile, invocă tânăra generaţie doar pentru capital politic şi, mai ales, trecutul ei "vadimist" era suficient pentru mine să nu-i dau importanţa atât de mult dorită!
Azi, tocmai am aflat că un alt ales al "neamului" (prost, in opinia mea!) domnul deputat Prigoană, cel care în hârjoana lui de-a mijoarca cu PD-L, a re-venit în politica "mare" cu o idee "genială" preluată de la deputatul pesedist Vasilescu. Încercarea dlui Prigoană şi a altor tovărăşei de bine de prin parlament, respectiv deputaţii ieşeni, Spînu şi Ciuhodaru, de a pune botniţă presei prin subrdonarea acesteia C.N.A. mi se pare o inepţie la fel de mare ca şi gunoaiele pe baza cărora Silviu Prigoană şi-a construit averile. Un individ cu capul limpede nu poate emite asemenea enormităţi în condiţiile în care ar fi citit legea care reglementează funcţionarea C.N.A. şi ar fi înţeles care sunt competenţele acestei instituţii.
Dar cum România ţine capul de afiş al prostiei politice transmise în direct pe media şi cum, apariţiile pe sticlă sunt "monitorizate" de cei care "taxează politic apariţiile" (adică partidul e în toate!) stau şi mă întreb dacă, nu cumva, botniţa trebuie pusă politicienilor. Iar dacă aceştia apar pe sticlă şi pe net, atunci ar trebui puse semnele distincte care reglementează accesul minorilor: bulina roşie cu interzic sub 18 ani pentru toate emisiunile politice! Oricum, copii nu se uită la astfel de reportaje iar părinţii îi strâng repede pe cei mici din faţa televizorului cînd apar politicieni, pentru ca aceştia să nu audă prostii şi să nu facă cumva micuţii în pat noaptea...

marți, 3 august 2010

Preţul secretului faţă de contribuabil...

Secretomania care acoperă majoritatea marilor proiecte finanţate din bani publici în România ne arată în fapt că transparenţa cheltuirii fondurilor lipseşte total. Toate marile proiecte costisitoare pentru contribuabilul de rând au fost secretizate tocmai pentru a nu se cunoaşte ceea ce democratic, constituţional, ar trebui cunoscut de românii care muncesc. Astfel, după bruma de "democraţie" originală, avem şi o "economie" originală, în spatele căreia se ascund afaceri imense în care partea semnatară română, cu certitudine câştigă sume imense pe spatele ...contribuabilului şi cu complicitatea firmelor occidentale! Şi astfel, banii destul de necesari altor domenii bugetare, în educaţie, sănătate, cultură, apărare...niciodată nu ajung, pentru că sunt drenaţi clientelar către adevărate filiere de spoliere a banului public din România! Nu am auzit niciodată de răspunderea guvernamentală şi individuală a vreunui politician care să plătească pentru jaful bine regizat asupra banilor publici, fie ei: Mitrea, Necolaiciuc, Tăriceanu, Dan Ioan Popescu ş.f.m.a. foşti dar, şi cei actuali, Videanu, Berceanu, Blaga... În România toţi politicienii sunt peste lege, ei doar fac legile, ei numesc judecătorii şi conducerile instituţiilor de control, aşa că ei trebuiesc apăraţi...
In România preţul unui km de autostradă este dublu faţă de oriunde aiurea pe mapamond şi, unde condiţiile naturale sunt mult mai vitrege (Croaţia, Bulgaria, Turcia, Austria, Italia, etc), deja, celebrul contract Bechtel fiind de răsunet mondial. Apoi, retehnologizarea de la Porţile de Fier I, EADS, Siveco, Electrica Moldova, Electrica Banat, Eon, Rompetrol, SNCFR, Remin- platforma continentală a Mării Negre, Roşia Montană, autostrăzile proiectate şi cu studii de impact care au jecmănit iresponsabil banii publici fără a exista resurse vreodată pentru a fi şi realizate (exemplu: Tg.Mureş-Iaşi-Odessa sau măcar dublarea E 85 pe Valea Siretului...), etc.
La căile ferate este un adevărat dezastru, menţionat şi în documentele oficiale ale UE privind siguranţa transporturilor şi, an de an, se pompează şi se spală miliarde de euro în "infrastructură"... Acelaşi lucru se întâmplă cu şoselele şi autostrăzile...atâtea câte avem! Aşa au apărut "baronii" asfaltului (de proastă calitate!) care sunt parte a sistemelor politice clientelare pentru căpuşarea banului public.
România este ţara unde totul este multiplicat cu cel puţin 50%, adică preţul real plus şpaga de rigoare pentru clientelele politice care semnează contractul cu cine trebuie. În rest, totul este tăcere, traficul de influenţa şi mita capătă definiţii moderne, adică cică este "lobby"...şi, de aici şi secretizarea clauzelor!! Şi când vezi că unii şi alţii toacă alţi bani publici pe un altfel de lobby, turistic, când tu nu ai niciun fel de infrastructură, drept că-ţi vine să emigrezi de atâta incompetenţă sau, poate, de hoţie camuflată!

marți, 17 februarie 2009

Mentalitatea de slugă a românului

Trăim într-o societate bolnavă, scufundată pe zi ce trece, tot mai mult, în zoile istoriei neocapitaliste. Ne ducem zilele, de pe azi pe mîine, în minciună, demagogie ieftină, pupindosism şi politică de mahala, în interesul clientelelor de partid.
Cetăţeanul, votantul, adrisantul "atenţiei publice a politicianului", este bun de prostit odată la 4 ani. Punct!
De acasă, din copilărie, ni s-a cultivat "identitatea" de slugi, am fost învăţaţi să "stăm în poziţia ghiocel" în faţa "stăpînului politic/politruc" de ieri şi de astăzi. De cîte ori nu am fost îndoctrinaţi cu urarea..." capul plecat sabia nu-l taie". Balcanismele ieftine, mentalitatea de slugi ordinare (ale sistemului politic, fie el chiar şi neofanariot!) au fost gândite ca un panaceu pentru "prostimea" care votează actualmente. De aceea poporul acesta, insula de latinitate dintr-o mare slava (sau pravoslavă, cum ar spune panslaviştii!) nu a avut niciodată mentalitatea de învingător. Nu a avut interesul nimeni, nici turcii, nici fanarioţii, nici ruşii, nici austrieci, nici....politicienii care cică servesc cetăţeanul, să cultive o mentalitatea sănătoasă de învingător, de oameni drepţi, cinstiţi, oneşti, etc. Nu, hoţia, mangleala ieftină, mizeria umană, codoşeala, minciuna, etc, astea sunt virtuţile cultivate de pseudoclasa politică de ieri şi de astăzi.
Oamenii care au curajul să spună adevărul, să scrie fie şi pamflete (probabil fără nicio valoare literară) vor fi stigmatizaţi, puşi la zidul infamiei, vor fi catalogaţi inadaptaţi social şi de ce nu... nebuni. Aceştia sunt extremişti, ei nu sunt în stare să se alinieze niciunui partid, sunt clevetitori ieftini şi care trebuie marginalizaţi cu orice prilej, bineînţeles cu metodele stalinisto-securiste pe care aleşii, le cunosc şi chiar stăpânesc foarte bine.
Ca un "neadaptat" ce sunt, mă declar mulţumit şi satisfăcut că: un cotidian austriac a scris vinerea trecută pe prima pagină că "România şi Bulgaria au acces în lumea civilizată cu mai multe decenii decît ar fi avut dreptul..."(Dei Standard) şi că UE, începe adevăratele sancţiuni în raiul hoţiei balcanice, în mod deosebit în cel mioritic.
O societatea sănătoasă este aceea în care oamenii au dreptul să se manifeste liber şi unde politicienii îl respectă pe cătăţean. Cum acest deziderat va fi logo-ul multelor guvernări dâmboviţene de acum încolo, daţi-mi voie să mă îndoiesc că vom citi în publicaţiile responsabile din lumea civilizată, altceva despre români şi România, decât brand-urile de "ţară": corupţie, viol, hoţie, deturnare de fonduri publice, miliardari/politicieni de carton, maidanezi, copii străzii, cerşetori,...şi restul care efectiv, nu-mi trec prin minte!

joi, 21 august 2008

Din ciclul, politicienii spun lucruri trăsnite sau... tâmpenii

Acum, când deja Olimpiada a trecut serios de jumătatea competiţiilor, mă uit pe bilanţul sportivilor noştri şi constat că acesta este suficient, ba chiar mulţumitor. Într-o ţară în care bazele sportive sunt distruse sistematic de politicieni şi clientelele lor, eu, consider arhisuficiente rezultatele actuale. Să mă explic!
La nataţie, am avut calificaţi vreo 5 sportivi. În România nu s-a construit în neocapitalismul de cumetrie, niciun bazin olimpic, ba chiar nu avem niciun bazin de competiţie internaţională. Parcă nişte indivizi, actuali guvernanţi, făceau bazine şi pentru campusuri şcolare, dar asta este valabilă doar în campaniile electorale...Cum nu a fost realizat vreun campus şcolar în România, aşa nu avem nici săli de sport, bazine sau terenuri pentru jocuri sportive. La şcoala unde predau eu, terenul de sport a fost amputat prin grija oficialităţilor şi a traficului de influenţă politico-bisericesc, la peste jumătate din suprafaţa iniţială. La şcoala care formează învăţători, terenul de sport este o toloacă, adică pământ bătătorit cu urme de moloz rezultat din construcţiile dezafectate. Ca fost director dedicat cauzei şcoli şi apărării patrimoniului ei, mi-am dat seama că nu a venit încă vremea, ca în acestă ţară să guverneze legea şi bunul simţ. Interesele meschine, imbecilitatea şi răutatea unei administraţii locale incompetente faţă de oraş şi locuitorii lui, este vizibilă peste tot în şcoala unde îmi desfăşor activitatea. De ce ne mirăm când banii publici sunt spălaţi pentru echipa de fotbal, când în fapt pepinierele sportive şcolare sunt demolate sau distruse, cel mai probabil cu premeditare!
Ca şi în cazul autostrăzilor, campusurilor şcolare, aeroportului sud-bucureştean sau campusului universitar bucureştean -astea sunt ultimele gogoriţe electorale care put ca un "aer" de fasole vechi- propuse de actualii şmenari guvernamentali, bazele sportive şi stadioanele olimpice promise din eternul autopropus premier, cunoscut şi sub denumirea de "Prostănac", toate aceste tâmpenii electorale nu fac altceva decât să aburească o populaţie care nu crede nimic din aceste promisiuni trăsnite. Şi, să ne amintim de celebra "urare" a lui Nicuşor Ceauşescu..." voi nu o să fiţi în stare nici măcar să daţi cu var ce a construit ăl bătrân...!". Trebuie să recunoaştem că Nicuşor nu numai că avut dreptate dar, aştia, neocapitaliştii de carton presat, nu sunt decât nişte indivizi abjecţi, care mint şi ...fură, fiecare după accesul la butoiul cu miere, adică banul public.
Deci, rezultatele de la Olimpiada de la Beijing sunt mult peste baza materială iar grija oficialităţilor, de a distruge ceea ce a lăsat vechiul regim de tristă amintire ne va face ca la viitoarele jocuri olimpice, să participăm, eventual, la disciplinele ...neolimpice.

miercuri, 30 iulie 2008

Anul în care politicienii spun tâmpenii pentru a cerşi voturi

Din ciclul "prostirea pe faţă!", toţi îmbârligătorii de cuvinte mieroase, care-şi spun şi politicieni, vin cu cele mai trăsnite propuneri legislative prin care, îşi "demonstrează" (odată la 4 ani), "ataşamentul" faţă de alegători, a se citi, de "fraierul care nu are ce face şi se duce la vot!".

Un tinerel de prin partidul Felicşi Motanii, cu numele său care te duce mai curând cu gândul, la ceva rece şi aburit "... încă una şi mă duc!" a propus sec, ca cei care au mari restanţe şi penalităţi la plata întreţinerii, să fier absolviţi de acestea pentru simplul motiv că "oricum nu vor mai fi plătite vreodată".

În calitatea mea, de fondator al unei asociaţii de proprietari şi de preşedinte al acesteia, vreme de 7 ani, am considerat că trebuie să iau poziţie publică...pe blog. Păi, ideea creaţă a susnumitului "politician", nu face altceva decât să-i înjure în faţă pe aceia care, fiind corecţi şi cinstiţi, au plătit lună de lună cheltuielile cu întreţinerea apartamentului iar, ceilalţi, "asistaţii felicşilor...", care au ţinut-o dintr-un chef în altul, şi-au băgat piciorul în ea întreţinere şi chiar şi-au lăsat vecinii fără unele utilităţi din cauza datoriilor acumulate. Cu astfel de idei politicianiste, nu facem altceva decât ceea ce "politicianul român" ştie el cel mai bine, îi învrăjbeşte pe unii împotriva celorlalţi şi încurajează dezordinea, care şi-aşa, este cultivată de guvernanţi.

Protestez public împotriva unor astfel de practici bolşevice, egalitariste, de tip iliesciano-năstăsian, prin care votanţilor trebuia să li se inoculeze că protecţia socială este un statut de întreţinut iar guvernanţii au grijă ca fraierii care muncesc şi, mai ales cei din mediul privat, să cotizeze corespunzător. Idei de acest tip, nu vor face bine niciodată într-un sistem care se vrea a fi democratic dar, în care unii sunt mai egali decât alţii, mai şmecheri cu 5 secunde... politice. Până acum, nu am văzut şi nici nu am auzit vreun politican care să vorbească cu respect faţă de alegători şi cu atât mai mult, să ne demonstreze responsabilitate faţă de cetăţeanul care până la urmă înghite gogoşile politice cu nemiluita. O ţară minunată, păcat că-i locuită!