Se afișează postările cu eticheta instituţii europene. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta instituţii europene. Afișați toate postările

joi, 27 ianuarie 2011

Vodă Băsescu...

Trebuie să recunosc că există destule linii directoare ale politici promovate de Traian Băsescu, apropiate mult de capacităţile lui Vodă Cuza...Ştiu, poate părea o dovadă de pupin...dosism ieftin! Mi-o asum!
Vodă Băsescu doreşte să renoveze statul ticălos care a lucrat după 1990 doar împotriva cetăţenilor responsabili. Statul social (iliescian) a devenit o pecengine intrată în putrefacţie...
Disproporţiile imense din domeniul salarial şi a pensiilor militarilor ne-au arătat ticăloşia politică care a generat o monstruoasă "armată" care lucrează împotriva cetăţenilor responsabili. Dacă compari "legile speciale" din domeniul militar, justiţie, parlamentari rămâi uimit cît de diabolici au fost împotriva românilor actuala coaliţie opoziţională din România, cei care, în opinia mea, s-ar putea numi pe scurt "groparii românilor". "Coaliţia ruşinii naţionale PNL-PSD-PC", adoctrinară şi...imorală deopotrivă, şi-au bătut joc constant de orice lege de bun simţ democratic ţi i-au falimentat pe români pentru a se căpătui ei şi acoliţii lor...
Ofiţeri care au apărat ţara pe ogoarele patriei, pe la canal, pe alte şantiere, cei care au golit, cot la cot cu soldaţii bufetele şi care au apărat cuceririle democratice socialiste au pensii cu adevărat nesimţite. La fel, parlamentari, aviatori, justiţiarii, poliţie... toată elita statului comunist şi mai ales torţionarii românilor bravi!! România a făcut mii de generali după 1990...Să nu uităm că actualmente legile sunt de tip feudal şi doresc să-i învrăjbească pe români vs. români, prin menţinerea acestor imense privilegii nemeritate!
***
Azi la Consiliul Europei, Vodă Băsescu, ne-a arătat de ce este preşedinte-jucător...Dincolo de pornirile lui colerice, temperamentale (şi mediatizate de moguliada ordinară şi imorală în exces!), am văzut azi că geopolitică nu-i deloc străină actualului preşedinte. La întrebarea unui politician rus "dacă România va acapara Republica Moldova...?", Vodă al nostru a răspuns sec" România nu are experienţa acaparării de teritorii niciodată în istoria ei..." Bravo!
La fel de penibil a fost şi la interpelarea grupului socialiştilor europeni care au sărit pe Vodă al nostru...că ar fi dictator şi, a îndrăznit să le aresteze un "mare exponent" local din România!!! Să recapitulăm, PSD, adică partidul-stat, de sorginte mafiot, compus din baroni cu peedygree de securişti notorii, dovediţi, indivizi care au devalizat România, s-au unit şi rag la unison pe toate canalele că sunt ...oprimaţi! Minciună! În România a început să funcţioneze justiţia, dosare precum ale lui Năstase şi acoliţii lor trebuie să fie judecate şi nu tergiversate. Astfel, trebuie să fie judecată şi Iacob-Ridzi şi alţii care, iresponsabil, au devalizat România. Un lucru care trebuie comentat, legăturile bolnăvicioase subterane dintre "biserica strămoşească" şi mafioţii politici locali pesedişti (despre filiala pesedistă de la Iaşi din rândul popimii o să mai vorbim!), la toate nivelele, care ne arată un alt putregai social care naşte corupţie în lanţ. Poate că dacă am avea un ministru la justiţie mai incisiv, rezultatele ar fi şi mai bune, iar imaginea noastră la Bruxelles s-ar îmbunătăţi constant. Unde eşti tu Monica Macovei?
Vodă Băsescu a demonstrat şi socialiştilor europeni că mafioţii pe care aceştia îi apără în România trebuie să se supună legilor europene şi nu găştilor lor de ..."justiţiari" de partid cocoţaţi în diverse funcţii decizionale, cei care au avut şi încă au doar un singur scop: menţinerea statului securist ticălos, perpetuarea hoţiei generalizate şi cei care au consfinţit distrugerea României!

vineri, 16 mai 2008

Cum am făcut celebră la CEDO, mafia transpartinică politică locală, gaşca Nichita-Gavrilă

Politica şi corupţia, sunt inseparabile pe plaiurile mioritice.
Cu cât ai furat, furi şi poţi fura mai mult din banul public, eşti cel mai respectat în "comunitatea elitistă" politică. Furând, îţi pui deoparte suficiente resurse materiale, încât să cumperi eventuali procurori care vor îndrăzni să-şi facă datoria...
Nu este o mare necunoscută în peisajul mediatic local, faptul că în urma simulacrului de control în vremea când eram director al Şcolii Normale "Vasile Lupu" din Iaşi, regizat de "alaiul" corupt trnspartinic Nichita- Gavrilă, adică "nunta" PSD-PNL, m-am judecat timp de peste doi ani cu aceştia şi clanurile lor de tip mafiot, pentru a-mi demonstra competenţa şi nevinovăţia. Întrucât am reuşit doar parţial în prima fază şi, apoi total, să demonstrez faptul că aceste dosare sunt politice, mârşave şi mincinoase, am ajuns să-i fac "celebri" pe toţi aceşti incompetenţi, la instanţele şi instituţiile europene. Cum aveau aceste instituţii să afle, despre sistemul corupt politic din Iaşi, de exponenţii de marcă de tipul Nichita, Gavrilă şi compania de "sunet" (sau cumetriile), altfel decât prin plângeri în justiţie.
Europenii, ştiu destul de bine ce se petrece în România şi, regretă amarnic o hotărâre pripită, cu privire la accederea noastră în lumea civilizată. Nu-i de mirare, că instituţiile europene deja îşi pun mari probleme, cum să determine fugărirea mafiei transpartinice- ceva din categoria celor 322 de parlamentari şi a tonomatelor media, amintite de preşedintele ţării- care au parazitat, şi mai apoi au reuşit, paralizarea funcţionării statului de drept.
Nu-i de mirare că sub know-how-ul pesedist, gaşca fenechisto-penelistă din Iaşi, şi-a implantat "intelectualii" de marcă ( mulţi absolvenţi ai boutiqului din "blocul" turn de la prima intersecţie semaforizată, cum cobori spre Bucşinescu; cu pretenţii de universitate de cadre de partid transpatinică, un fel de ştefan gheorghiu contemporan!) în mai toate structurile justiţiei din minister şi din teritoriu (Bacău, Suceava, Botoşani, Vaslui, etc.). Toată reformă gândită şi neterminată, din cauze strict politice, de către Monica Macovei, a fost demolată de Chiuariu & co. Un exemplu elocvent este madama Vodkuleţ, cea care de atâta "competenţă avocăţească de înaltă curte-ÎCCJ-", ştie doar unde să descarce portbagajul cu şpăgi la Bucureşti; păcat că, cărăuşul ei, fiul acesteia, în loc să înveţe ceva despre apărarea statului de drept, învaţă despre "abc-ul corupţiei politice").
Pe mine, cel mai mult mă deranjează că pe banii noştrii, aceşti incompetenţi, distrug imaginea ţării noastre şi a locuitorilor ei, care nu merită să fie terfeliţi, pentru "aleşii" săi. Sau, poate ne merităm soarta şi atunci, din culpa colectivă, să suportăm consecinţele.
România este condamnată aproape săptămânal la instanţele europene, datorită abuzurilor administraţiei politice iar, banii respectivi (acordaţi ca despăgubire petenţilor) nu se iau din buzunarile arhipline ale aleşilor, ci din banul public, deci, din banii cetăţenilor. În concluzie, cetăţenii sunt jecmăniţi sistematic, de aceste lichele care-şi spun politiceni şi noi, persistăm în naivitate să-i mai alegem odată.
Poate cele scrise aici, vă vor determina să verificaţi cu atenţie listele cu :Nichita, Gavrilă, Fenechiu, Neculau, şi toţi cei de teapa lor, din "găştile" pe care le servesc şi, să le daţi cu flit, ca pentru orice insectă nedorită în preajma dvs. Vă invit să reflectaţi şi să procedaţi în consecinţă, dacă vouă, ca votanţi, vă pasă de români şi România! Politicienilor, nu le-a păsat vreodată de nimic, în afară de, propria lor căpătuială.