Se afișează postările cu eticheta respect. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta respect. Afișați toate postările

vineri, 14 ianuarie 2011

ODĂ ŞCOLII.(I). Nu trageţi în profesori fără motiv...


O spun cu toată sinceritatea, categoria cea mai oropsită din România sunt dascălii! Ei au avut cel mai mult de pierdut după căderea comunismului, atât din punct de vedere economic-salarial, cât şi social...
Domeniul este artificial întreţinut, hiperîncărcat, neperformant şi mai ales obtuz la tot ceea ce înseamnă reforme structurale şi mintale...Dar, până la a blama o întreagă categorie socială care are un rol totuşi important în societate este de neconceput... Parcă-i văd pe alde Remeş(caltaboş) sau Tăriceanu care vedeau în profesori pe cei mai mari evazionişti!! Apoi, Băsescu şi el, îi vede pe profesori drept nişte chiulăi care au doar 18 ore pe săptămână şi care, în acelaşi timp, se dădea în stamba sticlei "că uite ce mare a ajuns el fără să-i fi păsat prea mult de şcoală"!
Să fim oneşti şi să recunoaştem că minciunile acestor 3 indivizi politici menţionaţi au aruncat cu noroi în munca a numerase generaţii de profesionişti devotaţi şcolii şi, în acelaşi timp naivi, care speră în renovarea învăţământului românesc!
Profesorii nu au condiţii minimale de exercitare a profesiei. Nu au cabinete didactice, fac performanţă pe banii lor şi îşi sacrifică totul, uneori şi familia, pentru un ideal din ce în ce mai îndepărtat. Profesorii nu stau 8 ore la şcoală pentru că n-au unde sta efectiv, merg acasă unde consumă din timpul şi resursele lor: căldură, lumină, apă pentru a face educaţie...
Subiectul cel mai sensibil, cel al meditaţiilor este jenant şi aruncă o umbră groaznică asupra profesioniştilor din educaţie. Este ştiut că, mai ales, la liceele şi şcolile elitiste unde şi snobismul părinţilor este vinovat, se perpetuează sistemul meditaţiilor, lucrurile fiind scăpate de sub control. Ba chiar, mediile se negociază după ...meditaţii!Aici, organele de control ale statului ar trebui să intervină în forţă. Fiscul ar trebui să controleze activitatea profesorilor prin sondaj şi acolo unde sunt prinşi ar trebui mediatizaţi, fără mânie proletară gen "nu faceţi ca ei! ", pentru a determina conştientizarea declarării tuturor veniturilor indiferent de natura acestora.
Problema mult mai gravă, în opinia mea, este în alte două domenii bugetare, sănătate şi ...popime! Doctorii primesc mită în timpul programului de lucru şi nu declară nimic. Profesorii fac meditaţii în afară programului în timpul lor liber!
Popii, începând de la cutia milei, terenuri şi păduri şi până la afacerile turistice nu plătesc niciun fel de impozit pe venit! De ce? Pentru că cetăţenii acestei ţări au fost împărţiţi deja în 3 mari categorii: politicieni-care au numai drepturi; popi, sistem bancar, fisc, sănătate şi administraţie- care primesc totul fără să dea nimic şi, profesori- cei cărora urmează să li se ia "şi pielea" de pe ei (că tot sunt povara guvernului)...Până la urmă, odată cu pierderea respectului faţă de şcoală ne-au autocondamnat ca un popor de rangul doi sau chiar trei...Cine este vinovat? Sau, poate chiar aşa se doreşte!!!!

vineri, 16 mai 2008

Cum am făcut celebră la CEDO, mafia transpartinică politică locală, gaşca Nichita-Gavrilă

Politica şi corupţia, sunt inseparabile pe plaiurile mioritice.
Cu cât ai furat, furi şi poţi fura mai mult din banul public, eşti cel mai respectat în "comunitatea elitistă" politică. Furând, îţi pui deoparte suficiente resurse materiale, încât să cumperi eventuali procurori care vor îndrăzni să-şi facă datoria...
Nu este o mare necunoscută în peisajul mediatic local, faptul că în urma simulacrului de control în vremea când eram director al Şcolii Normale "Vasile Lupu" din Iaşi, regizat de "alaiul" corupt trnspartinic Nichita- Gavrilă, adică "nunta" PSD-PNL, m-am judecat timp de peste doi ani cu aceştia şi clanurile lor de tip mafiot, pentru a-mi demonstra competenţa şi nevinovăţia. Întrucât am reuşit doar parţial în prima fază şi, apoi total, să demonstrez faptul că aceste dosare sunt politice, mârşave şi mincinoase, am ajuns să-i fac "celebri" pe toţi aceşti incompetenţi, la instanţele şi instituţiile europene. Cum aveau aceste instituţii să afle, despre sistemul corupt politic din Iaşi, de exponenţii de marcă de tipul Nichita, Gavrilă şi compania de "sunet" (sau cumetriile), altfel decât prin plângeri în justiţie.
Europenii, ştiu destul de bine ce se petrece în România şi, regretă amarnic o hotărâre pripită, cu privire la accederea noastră în lumea civilizată. Nu-i de mirare, că instituţiile europene deja îşi pun mari probleme, cum să determine fugărirea mafiei transpartinice- ceva din categoria celor 322 de parlamentari şi a tonomatelor media, amintite de preşedintele ţării- care au parazitat, şi mai apoi au reuşit, paralizarea funcţionării statului de drept.
Nu-i de mirare că sub know-how-ul pesedist, gaşca fenechisto-penelistă din Iaşi, şi-a implantat "intelectualii" de marcă ( mulţi absolvenţi ai boutiqului din "blocul" turn de la prima intersecţie semaforizată, cum cobori spre Bucşinescu; cu pretenţii de universitate de cadre de partid transpatinică, un fel de ştefan gheorghiu contemporan!) în mai toate structurile justiţiei din minister şi din teritoriu (Bacău, Suceava, Botoşani, Vaslui, etc.). Toată reformă gândită şi neterminată, din cauze strict politice, de către Monica Macovei, a fost demolată de Chiuariu & co. Un exemplu elocvent este madama Vodkuleţ, cea care de atâta "competenţă avocăţească de înaltă curte-ÎCCJ-", ştie doar unde să descarce portbagajul cu şpăgi la Bucureşti; păcat că, cărăuşul ei, fiul acesteia, în loc să înveţe ceva despre apărarea statului de drept, învaţă despre "abc-ul corupţiei politice").
Pe mine, cel mai mult mă deranjează că pe banii noştrii, aceşti incompetenţi, distrug imaginea ţării noastre şi a locuitorilor ei, care nu merită să fie terfeliţi, pentru "aleşii" săi. Sau, poate ne merităm soarta şi atunci, din culpa colectivă, să suportăm consecinţele.
România este condamnată aproape săptămânal la instanţele europene, datorită abuzurilor administraţiei politice iar, banii respectivi (acordaţi ca despăgubire petenţilor) nu se iau din buzunarile arhipline ale aleşilor, ci din banul public, deci, din banii cetăţenilor. În concluzie, cetăţenii sunt jecmăniţi sistematic, de aceste lichele care-şi spun politiceni şi noi, persistăm în naivitate să-i mai alegem odată.
Poate cele scrise aici, vă vor determina să verificaţi cu atenţie listele cu :Nichita, Gavrilă, Fenechiu, Neculau, şi toţi cei de teapa lor, din "găştile" pe care le servesc şi, să le daţi cu flit, ca pentru orice insectă nedorită în preajma dvs. Vă invit să reflectaţi şi să procedaţi în consecinţă, dacă vouă, ca votanţi, vă pasă de români şi România! Politicienilor, nu le-a păsat vreodată de nimic, în afară de, propria lor căpătuială.