Se afișează postările cu eticheta manipulare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta manipulare. Afișați toate postările

sâmbătă, 25 iunie 2011

Jignirea ca virtute

Recentul derapaj politico -istoric transmis în direct pe sticlă cu acuzația extrem de gravă a președintelui Băsescu la adresa Regelui Mihai m-a descumpănit un pic...Prima mea reacție a fost rezervată, Băsescu știe mai multe decât noi și, teoretic, poate are dreptate!
Nu știu nici măcar dacă prin lipsa lui de politețe și prin crisparea colerică a transmis un mesaj coerent, istoria este o ...pseudoștiință, o minciună povestită de unii și alții după cum le servește interesului lor de clan, gașcă sau de afaceri, deci, este un instrument politizat!
Nu m-am mirat nici de isteria condamnării publice a declarației președintelui, dar, ca cetățean responsabil și contribuabil al acestei țări ridic două probleme.
Prima este legată de moralitatea liderilor opoziției. Este arhicunoscut faptul că ”istoricii” neamului sunt indivizi cu pedygree securist, nimeni nu putea avea acces la facultățile de filozofie sau istorie decât pe baza dosarului de ”bună purtate”. Așa că filozofo-istoricul Antonescu are un ”trecut” greu de care unii știm bine cum a decurs și nu mi se par morale luările lui de ”poziție”. Cum, la fel de imoral este salariul ridicat de același lider politic de la Senat pentru ...lipsuri de la ședințe. Dar cine se împiedică de moralitate în politică!
Al doilea aspect este legat de prestanța unor lideri de opinie ai ...societății civile în frunte cu dna Zoe Petre. Dacă cu adevărat sunt istoricii de marcă care se consideră ei, așteptăm cu viu interes ca împreună cu celălalt istoric, Stelian Tănase, să ne convingă că Băsescu bate câmpii. Dar acest lucru să fie real și nu un partizanat clientelar, ca membri ai camarilei lui Crin sau Ponta, după caz...Capisci, Antonescule!

joi, 19 mai 2011

D.N.A.-ul ieșean sau despre arta ”flagelării” publice!

Despre marea ”descoperire” a celor doi vice-președinți ai Consiliului Județean Iași credem că ar trebui analizată la rece de oamenii care plătesc impozite și taxe.
D.N.A. este o instituție finanțată de la buget cu bani foarte mulți. Nu-mi propun să vorbesc despre ineficiența acestui serviciu ci despre lipsa de profesionalism voit sau...nu!
Probabil că, scurgerea de informații să fie varianta optimă a momentului, noi ne îndoim de ”poveștile” celor doi aleși că ar fi văzut (întâmplător) urme de var și alte astfel de gogorițe autovictimizante...
Isteria antenelor lui Felix Motanu au atins cote de paroxism, toți urlă la unison cum este ”posibil să pătrundă DNA-ul în birou fără să-i anunțe pe cei doi ”aleși” că sunt urmăriți”! Simplu, legea nu prevede ca alesul, cum o fi el ales, este deasupra legii.
Dealtfel, mai acum vreo câteva săptămâni, Simirad a interzis angajaților să pătrundă în instituție după terminarea programului, ceea ce ar fi trebuit să-i alerteze pe cei doi capi (adjuncți) din CJ Iași că se pregătește ceva. Pozarea lor imediată în media drept victime politice și nesupunerea și, chiar batjocorirea instituțiilor statului, ne arată ceea ce se vede cu ochiul liber în ultimii 22 de ani, nomenclatura securisto-...neocapitalistă, care a pus mâna pe putere, nu acceptă decât jaful și aroganța drept doctrină politică.
Cât despre D.N.A. Iași, credem, mai curând că au practicat arta flagelării pentru că sunt ”subordonați” clanurilor care-și zic partide? Reușita acțiunii D.N.A. ar fi compromis total planul local al mafioților politici adunați sub sigla ”generoasă” uselistă pentru anul 2012.