Se afișează postările cu eticheta minciună. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta minciună. Afișați toate postările

sâmbătă, 25 iunie 2011

Jignirea ca virtute

Recentul derapaj politico -istoric transmis în direct pe sticlă cu acuzația extrem de gravă a președintelui Băsescu la adresa Regelui Mihai m-a descumpănit un pic...Prima mea reacție a fost rezervată, Băsescu știe mai multe decât noi și, teoretic, poate are dreptate!
Nu știu nici măcar dacă prin lipsa lui de politețe și prin crisparea colerică a transmis un mesaj coerent, istoria este o ...pseudoștiință, o minciună povestită de unii și alții după cum le servește interesului lor de clan, gașcă sau de afaceri, deci, este un instrument politizat!
Nu m-am mirat nici de isteria condamnării publice a declarației președintelui, dar, ca cetățean responsabil și contribuabil al acestei țări ridic două probleme.
Prima este legată de moralitatea liderilor opoziției. Este arhicunoscut faptul că ”istoricii” neamului sunt indivizi cu pedygree securist, nimeni nu putea avea acces la facultățile de filozofie sau istorie decât pe baza dosarului de ”bună purtate”. Așa că filozofo-istoricul Antonescu are un ”trecut” greu de care unii știm bine cum a decurs și nu mi se par morale luările lui de ”poziție”. Cum, la fel de imoral este salariul ridicat de același lider politic de la Senat pentru ...lipsuri de la ședințe. Dar cine se împiedică de moralitate în politică!
Al doilea aspect este legat de prestanța unor lideri de opinie ai ...societății civile în frunte cu dna Zoe Petre. Dacă cu adevărat sunt istoricii de marcă care se consideră ei, așteptăm cu viu interes ca împreună cu celălalt istoric, Stelian Tănase, să ne convingă că Băsescu bate câmpii. Dar acest lucru să fie real și nu un partizanat clientelar, ca membri ai camarilei lui Crin sau Ponta, după caz...Capisci, Antonescule!

miercuri, 11 noiembrie 2009

Votez Băsescu fără să fiu din "tiparul" lui Ludovic Orban

Campania electorală pentru alegerile prezidenţiale, ediţia 2009, a ieşit din "tiparele" arhicunoscute pe meleagurile mioritice. Faptul că unii candidaţi şi-au adus "sfătuitori" de taină, adică echipe de specialişti în manipularea maselor tocmai de peste Ocean, nu ştiu cât de benefic este şi, mai ales, va fi...
Un lucru este cert, Băsescu, este inamicul politic no. 1. Probabil că nu aş fi scris nimic despre subiectul de faţă dacă nu mi-ar fi atras atenţia o declaraţie de tip elucubraţii politice rostită de Ludovic Orban. Nici nu vreau să mă iau de imaginea lui de ansamblu ca "animal politic" ci, m-a deranjat, nesimţirea individului peste măsura suportabilului. Mai sunt şi în politica românească câţiva exponenţi care s-au simţit deranjaţi, tot aşa cum, sunt în Parlament şi oameni oneşti dar, fără puterea de a schimba ceva!
Chiar dacă "moguliada" se zbate ca un Pepsi expirat, chiar dacă investiţiile în imaginea proprie prin gâdilarea manipulabililor prin media ale lui Patriciu şi Voiculescu nu dau roade şi, societatea românească se zbate între criza identitară fără să mai ştie care este sistemul real de valori la care să se raporteze... viaţa bate câmpii!
Ludovic Orban a jignit conştient sau nu, pe toţi votanţii lui Băsescu. Să facă parte din recuzita manipulatorilor? Poate!
Eu, voi vota Băsescu chiar dacă un inconştient precum Ludovic Orban mă consideră haimana, beţiv şi fără carte. Probabil, că în cel puţin două tipare de mai sus, poate fi mai curând el încadrat după "cartea-i de vizită destul de pătată". Dar, asta-i o altă poveste...