miercuri, 20 august 2008

Moştenirea genetică mârlănească la români

De obicei, luna august a ultimilor ani şi sărbătorile de iarnă, determină un aflux de "vizitatori" în România, "îngroşând" practic statistica turistică din punctele vamale. Se întorc pentru concediu acasă, acei români plecaţi la muncă în vestul Europei. Este perioada când nici nu-ţi dai seama că, concitadinii tăi sunt plecaţi în concediu, viaţa stradală, diurnă şi nocturnă fiind animată ca de obicei.
În schimb, concetăţenii noştri, indiferent ce activităţi economice prestează în cele străinătăţi, vor să ne arate că bruma de civism vest-european, funcţionează doar la locurile lor de muncă. În orice intersecţie, la semafor, vezi cum "căpşunarul" român deschide geamul fumuriu al limuzinei pentru a-şi goli scrumiera pe carosabil, pe trecerea de pietoni... Sau, altul care, de pe banda întâi, rezervată virajului la dreapta, se bagă în faţă la semafor, că-i grăbit... sau, un altul, astăzi, la un service ţipa din toţi rărunchii că "el a bătut atâta drum din Spania cu limuzina şi aştia au tupeu să-l ţină la rând"... Sau...
Probabil că românii noştri îşi conservă "admirabil" moştenirea genetică a neamului prost sau mârlănia relaţională. Această moştenire este lăsată (probabil) la păstrare în punctul vamal, la ieşirea din România şi apoi, este imediat "preluată" la revenire... Altfel, nu-mi explic de ce compatrioţii noştri au un comportament dublu, unul de "export", normal prin raportarea la civismul vestic şi altul tradiţional, românesc, de neam prost. Am discutat cu câţiva dintre aceşti "eroi" ai vestului care, în treacăt fie spus, au "migrat" pentru muncă în vest datorită "grijilor" părinteşti ale clicilor politice care guvernează România. Toţi, au aceeaşi placă, "păi aici, nu ne face nimeni nimic dacă suntem obraznici..."
În Podu Roş fiind mai zilele trecute, mi-am permis să deranjez un agent al poliţiei comunitare care se plimba agale pe marginea străzii- doar va agăţa vreun fraier fără centură de siguranţă- atrăgându-i atenţia că un individ dintr-un bolid 4x4, cu numere de Italia, parcat ilegal la 10 metri distanţă, a deschis portiera şi a golit în faţa mea scrumiera... Respectivul agent comunitar m-a trimis direct la ...plimbare, că el nu are în fişa post astfel de obligaţii şi mai apoi ce treabă am eu cu fişa lui post...
Cam asta-i conştiinţa muncii la românul bugetar, care este guvernat de celebra zicală "ziua trece, leafa merge, noi cu drag...muncim!".
Acum cca 12 ani, o snoavă auzită prin Ardeal, lângă Dumbrăvenii Sibiului, m-a distrat copios şi mă determină s-o povestesc şi altora ca o pildă a "moştenirii genetice" româneşti. După Loviluţie (adică, 1989) o familie de saşi, au revenit în vacanţă în România (cred că era toamna lui 1992!), mai ales că bătrânul se apropia de 80 de ani... La cca 400 de metri după ce au intrat în România, bătrânul a ordonat pauză rapidă de tufar, în porumbiştea de lângă drum, înainte de Pecica. Apoi, a revenit la autoturism ca faţa numai zâmbet şi satisfăcut a declarat: baieţii tatei, de 15 ani aştept momentul acesta, să mă ...uşurez în porumb şi să mă şterg cu frunza! La noi, în Germania, nu ai unde să te simţi atât de apropiat de natură!
Am zâmbit sec, poate chiar puţin tâmp, dar mi-am dat seama că incultura şi moştenirea genetică de neam prost nu dispar nicicând. Incultură pentru că în România ai toate şansele să faci pe tine până găseşti o toaletă publică, eventual şi aceea într-un restaurant. Şi aceasta, toaleta publică, este un indicator de bun simţ şi mai ales de sănătate publică şi, civism în general. Dar, mai trebie îndeplinită o condiţie, să ai guvernanţi responsabili şi culţi...

vineri, 15 august 2008

Neoimperiul ex-sovietic si clarvazătorul Stalin

Testamentul ţarilor ruşi este pe punctul de a fi înfăptuit la o scară mult mai largă, decât gândurile iniţiale ale acestora. Pe "cenuşa" vechilor imperii feudale, dictatura roşie, la fel de inumană ca şi vechile regimuri politice, a avut o putere de "renovare" mult mai mare decât expectanţele bătrânei Europe apusene, pierdută între limitele democraţiei şi a planurilor Marshall.
Stalin, a trasat cu barda ciuntă graniţele "democraţiei sovietice" imperiul roşu, "democratizat" în gulaguri şi a multimplicat testamentul ţarilor. A creat structuri artificiale mediatizate "democratic", a schimbat configuraţia etnică majoritară, desnaţionalizând şi rusificând teritoriile unor entităţi etnice, care erau considerate de risc maxim. Ceea ce s-a întâmplat în Republica Moldova şi mai nou în Georgia/Gruzia, nu sunt războaie întâmplătoare. Ele, au fost plănuite în creuzetul doctrinei militare ruseşti pentru a determina în fapt pofta acestora. În cazurile din Armenia şi Karabahul de Munte lucrurile trenează de peste 30 de ani, în Moldova nimic nu se mai întâmplă în ultimii 16 ani de la războiul din Transnistria, "autodeterminarea" respectivului teritoriu fiind susţinută tacit şi probabil, finanţată de la Moscova.
Faptul că Rusia este o mare putere economică, mai ales prin rezervele sale de combustibili fosili, a determinat dezvoltarea unui capitalism original, de natură locală şi a reaprins doctrinele politice imperialiste ţaristo-sovietice. Faptul că occidentul a făcut numeroase compromisuri politice Rusiei pseudodemocratice (G8, OMC, etc), le-a creat acestora impresia că pot decide cum vor în spaţiul lor "vital".
Invadarea Georgiei trebuie privită diferit. Rezistenţa constantă a lui Saakaşvili împotriva ruşilor, inclusiv prin distrugerea de către acesta a uzurpatorilor locali care au încercat, cu sprijinul masiv al ruşilor să preia puterea, a determinat actuala criză din Caucaz. Ruşii au ocupat în doar 3 zile Georgia şi după "obiceiul" ritual, uită să mai plece, iar acolo unde se retrag, distrug totul(depozitele militare de la Gori, portul militar Poti, etc). Fiind un război mediatic, există destui analişti care susţin că Georgia a "stimulat" invazia teritoriului său, pentru a grăbi integrarea în NATO. Este un punct de vedere pe care, eu personal, nu-l susţin, ci merg pe ideea că ruşii au planuit şi pregătit îndelung acest război, tocmai pentru a-şi demonstra, mai ales sieşi, că este o forţă în zonă şi că nicio ţară caucaziană nu-i poate sta în cale. Consolidarea flancului estic la Marea Neagră- posibil lac rusesc- este una dintre priorităţile Moscovei împotriva extinderii NATO şi împiedicarea acestei organizaţii, de a dezvolta rapid baze şi trupe militare.
Că Stalin a fost un "vizionar" al imperialismului roşu, nu-i nicio noutate. Moştenirea lui va lăsa urme adânci încă pentru unul sau două secole, indiferent că vorbim de Caucaz, Moldova, ţările baltice, Asia centrală.
Poate, pentru Europa, să fie un punct pozitiv această nouă doctrină militară rusească, deoarece se întrevăd speranţe certe, după aproape două secole, că butoiul de pulbere balcanic tinde spre normalitate, chiar şi în Kosovo sau Bosnia.

miercuri, 6 august 2008

Romanian LEU - PARALEU...


În fiecare vară, moneda naţională ne "arată" ce înseamnă trufia/prostia guvernanţilor noştri. Practic, în ţara care trăieşte din consum, venirea în ţară a căpşunarilor şi asistenţilor sociali de prin cea Europă, determină "întărirea" leului românesc, vârtos şi guraliv, către spălăcitul Euro de consum. În economia de piaţă "originală" ( ca şi democraţia, dealtfel!), întărirea leului nu este decât o demonstraţie clară a incapacităţii economiei româneşti şi a guvernanţilor, de a propune o stabilitate şi dezvoltare macroeconomică reală, bazată pe diagnoză de progres, crearea de locuri de muncă stabile şi mai ales, bine plătite. Mână-n mână, Banca Naţională şi băncile comerciale stimulează pauperizarea cetăţenilor, încurajând în acestă perioadă împrumuturi în euro. Creşterea imediată a cursului de schimb euro-leu, care va începe de prin septembrie-octombrie, va determina din nou băncile să stimuleze împrumuturile în lei... Iarăşi, cetăţeanul va pierde întrucât întărirea monedei europene în raport cu blegul leu de după vărat va determina scumpirea creditelor, indiferent de clauzele impuse împrumutatului de respectivele bănci. Politicile de creditare ale băncilor comerciale care se îmbogăţesc vizibil de pe urma unei economii în derută totală, nu sunt deloc în regulă. Acceptul tacit al băncii centrale pentru toate aceste nereguli vizibile din domeniul creditelor personale, mie personal, mi se par "dubioase". De ce nu vin marile bănci europene care să determine scăderea dobânzilor? Probabil pentru că, încă, populaţia nu a fost sărăcită total şi sub povara debitelor către bănci, nu o să mai aibă curajul să se împrumute. Sau, doar pentru că celebra sintagmă a liberalismului mioritic este actuală sub toate guvernările, indiferent că-şi zic de stânga sau de dreapta, "să furăm cât de puţin de la cât mai mulţi!". Poate de aceea se susţin atît de tacit şi din semiumbră exponenţii acestor partide, pesedeii şi peneleii... Şi, parcă, un cetăţean sărac şi cinstit, fost chiar şi preşedinte prin acelaşi peisaj mioritic, ne spunea că el -şi doar el- a asigurat stabilitatea acestei ţări prin sprijinirea guvernelor Tăriceanu ( câte or mai fi fostele!). Care supravieţuire moncher? V-aţi sprijinit propria oligarhie cripto-securisto-comunistă, plină de baroni locali şi miliardari de carton, care nu cumva să fugă la duşmanul de clasă după contractele cu bani publici şi după funcţii administrative.

Cât despre politicile economice şi leul- paraleu recomand românilor să se uite în buzunare şi veţi constata că, cel mai mare povestitor român, a fost şi un mare vizionar " mai sărac decât ieri, astăzi şi de când mă ştiu, parcă n-am fost niciodată!" şi mulţumiţi-le acestor flecăitori de vorbe mieroase şi care-şi zic politicieni!

miercuri, 30 iulie 2008

Anul în care politicienii spun tâmpenii pentru a cerşi voturi

Din ciclul "prostirea pe faţă!", toţi îmbârligătorii de cuvinte mieroase, care-şi spun şi politicieni, vin cu cele mai trăsnite propuneri legislative prin care, îşi "demonstrează" (odată la 4 ani), "ataşamentul" faţă de alegători, a se citi, de "fraierul care nu are ce face şi se duce la vot!".

Un tinerel de prin partidul Felicşi Motanii, cu numele său care te duce mai curând cu gândul, la ceva rece şi aburit "... încă una şi mă duc!" a propus sec, ca cei care au mari restanţe şi penalităţi la plata întreţinerii, să fier absolviţi de acestea pentru simplul motiv că "oricum nu vor mai fi plătite vreodată".

În calitatea mea, de fondator al unei asociaţii de proprietari şi de preşedinte al acesteia, vreme de 7 ani, am considerat că trebuie să iau poziţie publică...pe blog. Păi, ideea creaţă a susnumitului "politician", nu face altceva decât să-i înjure în faţă pe aceia care, fiind corecţi şi cinstiţi, au plătit lună de lună cheltuielile cu întreţinerea apartamentului iar, ceilalţi, "asistaţii felicşilor...", care au ţinut-o dintr-un chef în altul, şi-au băgat piciorul în ea întreţinere şi chiar şi-au lăsat vecinii fără unele utilităţi din cauza datoriilor acumulate. Cu astfel de idei politicianiste, nu facem altceva decât ceea ce "politicianul român" ştie el cel mai bine, îi învrăjbeşte pe unii împotriva celorlalţi şi încurajează dezordinea, care şi-aşa, este cultivată de guvernanţi.

Protestez public împotriva unor astfel de practici bolşevice, egalitariste, de tip iliesciano-năstăsian, prin care votanţilor trebuia să li se inoculeze că protecţia socială este un statut de întreţinut iar guvernanţii au grijă ca fraierii care muncesc şi, mai ales cei din mediul privat, să cotizeze corespunzător. Idei de acest tip, nu vor face bine niciodată într-un sistem care se vrea a fi democratic dar, în care unii sunt mai egali decât alţii, mai şmecheri cu 5 secunde... politice. Până acum, nu am văzut şi nici nu am auzit vreun politican care să vorbească cu respect faţă de alegători şi cu atât mai mult, să ne demonstreze responsabilitate faţă de cetăţeanul care până la urmă înghite gogoşile politice cu nemiluita. O ţară minunată, păcat că-i locuită!

vineri, 25 iulie 2008

Guvernanţii noştri între nesimţirea de zi cu zi şi imaginea unei clase politice retrograde

Raportul pe justiţie al Uniunii Europene a fost, cum era de aşteptat, unul negativ, după "eforturile" asidue ale guvernanţilor, atît cei din PNL-UDMR dar şi ai sprijinitorilor din umbră -PSD, care vor să-şi perpetueze "cuceririle" statului ticălos pe care l-au creat- în încercarea lor, de a pune căpăstru tuturor celor care nu execută "ordinul" politic. Practic, cu această clasă politică, care constant se situează deasupra legilor statului de drept şi al bunului simţ elementar, nu poţi avea rezultate favorabile. Cetăţeanul nu mai are încredere în actul de justiţie pentru că întotdeauna deciziile se iau în afara dosarului, iar un adevărat sistem mafiot politic-judecătoresc-avocăţesc a înflorit şi a devenit "performant". Cum a fost posibil? Criza socială a comunismului a generat treptat, pe toate nivelele sale evolutive, ante şi post-decembriste, o anumită clasă privilegiată care, odată ajunsă la putere, nu doreşte să o cedeze. Simplu, distrugem tot ceea ce înseamnă act de justiţie reală, ne "tragem" parchete la scară, infestăm curţile de apel cu oameni de-ai noştri care să ne scoată în orice moment. ( Bibliografie: cazul Fenechiu, relatat pe larg în Academia Caţavencu) . Modelul a fost patentat de PSD iar, actualii guvernanţi PNL, nu fac altceva, decât să perpetueze statul mafiot, prin impunerea propriilor lachei.
Faptul că deja la Uniunea Europeană, nu se mai prea pot păcăli şi mai ales, cosmetiza rapoartele, este un pas înainte pentru toţi. Nu înţeleg de ce, actualii guvernanţi şi mai ales foştii- majoritari în parlament- au pozat ca şi învingători... Probabil, pentru faptul că şi-au bătut în continuare joc de cetăţenii acestei ţări, de actul de justiţie în general şi că "aleşii" lor speră să rămână pe poziţie, cu o viitoare imunitate.
Doresc să detaliem puţin "doctrina" hoţului politic român. Cu toţii au furat cât au putut din banul public. Caracatiţa din justiţie funcţionează optim pentru ei. Faptul că avem o ţară coruptă în totalitate dar, fără corupţi, este o adevărată ruşine naţională. Fiecare partid îţi protejează hoţii pentru a nu a deveni "bolovani" şi aspiratoare -negative- de voturi în viitoarea campanie electorală. I-au reşapat pe Năstase -enşpe case pe bani publici- sau Mitrea, i-au promovat în funcţii decizionale pentru a "arăta"prostimii că ceilalţii, opoziţia răutăcioasă, le-au făcut dosare penale...politice, iar ei, săracii, sunt victime. Niciun partid nu se va debarasa de corupţii lor, pentru că, cu toţii sunt legaţi. Şpăgile, în ţara şpăgarilor politici, circulă fără ...impozit şi bineînţeles, fără dovezi.
Acest parlament, pe care eu l-aş numi al ruşinii naţionale, şi-a demonstrat incompetenţa şi mai ales răutatea, în cazul suspendării preşedintelui Băsescu. Repet, nu sunt fan pro-Băse, sunt un cetăţean responsabil care conştientizez că reforma justiţiei gândită de Monica Macovei, a fost una reală, concretă dar, distrusă de o clasă politică iresponsabilă faţă de alegătorii săi. Sabotarea acestei reforme, ne-a adus la actuala situaţie jenantă, dar numai pentru unii dintre noi, responsabili, cu un simţ civic dezvoltat care, prin contactele europene, roşim ori de câte ori, ajungem la manifestări ştiinţifice sau corespondăm cu colegii noştri din vest.
Guvernanţii, prin intermediul media, cu o nesimţire totală, au bravat pe marginea raportului pe justiţie al UE, că la "bulgari este mai rău..." (Tăriceanu) şi am concluziona noi, să ne mulţumim cu situaţia pe care, "cu grijă maximă..", neotovarăşii, trudesc pentru binele...lor şi, numai a lor (şi găştilor lor). Curat...murdar caragialesc, chestia cu capra vecinului. Nu am auzit niciun demnitar care să se raporteze la sistemele juridice vestice şi să recunoască incapacitatea sistemului politic, murdar şi corupt, de a se reforma.
Nu înţeleg ce ascunde tăcerea lui Băsescu şi rezervele sale, faţă de media, cea care la mediatizat îndelung în cele mai hilare ipostaze de preşedinte jucător. Pentru că, prioritatea lui numărul unu, declarată, de a renova clasa politică, este un fiasco total; sau, poate chiar nu mai avem presă independentă, tandemurile Vîntu- Patriciu- Felix Motanu, au acaparat chiar totul...! Jenantă pentru ţara aceasta este şi ieşirea lui C.Vadim Tudor -reţineţi vicepreşedintele Senatului, al treilea om în stat!- care disperat de faptul că partidul său a cam eşuat, a acuzat-o pe baroneasa Emma Nicholson că ar fi luat "şpagă" de la Năstase, în anul 2001, pentru "cosmetizarea" raportului de ţară. Lucrul acesta mi se pare foarte grav dacă Vadim Tudor nu va reuşi să probeze acuzaţiile. Cine va plăti factura elucubraţilor acestui individ? Poporul român, care trebuie terfelit de "reprezentanţii" săi iresponsabili.

luni, 14 iulie 2008

Nevoia de iesire din hazna* sau ...impresii de vacanţă

Întotdeauna, concediul trebuie să fie ceva sfânt, care necesită o pregătire prealabilă de cele mai multe ori elaborată, până la cele mai mici detalii. Anul acesta, mi-am mai împlinit un vis, de peste 8 ani, atunci cînd am traversta pentru prima dată Mediterana, spre nordul Africii...
Malta este ceea ce omul a valorificat şi valorizat, în cea mai mare parte, la superlativ. Ca şi alte multe state, mai mici sau mai mari, cu deschidere la Mediterana, Malta este o îmbinare fericită a taxonomiilor diverse de turism, de la cel estival (de cură helio-marină), la cel cultural, ştiinţific sau religios. Într-un concediu, eu plec să scap de haznaua naţională (* adică, Românica) dar, mai ales să cunosc oameni şi locuri. Ce poate fi mai extraordinar decât să fii alături de pescarii din Mersaxlock sau Popeye Vilage (de exemplu!) cînd ei au o manifestare dedicată mării sau al unui patron spiritual local sau, alături de orăşenii din St. Julian de Sf. Petru, patronul spiritual al insulei Malta. Oamenii locului ştiu să se distreze exemplar şi acest lucru l-am remarcat, aproape la toate popoarele cu care am intrat în contact, în ultimii 25 de ani. Şi ce poate fi mai extraordinar decât să fii părtaş la bucuria altora, care nu fac niciun fel de deosebire între oameni şi popoare. Empatia, guvernează relaţiile sociale ale oamenilor care trăiesc din turism. Gastronomia locului este şi ea adaptată la ceea ce natura a dat oamenilor de aici. Nu este admisibil (ca un act de politeţe!) să mergi într-o ţară şi să nu-i cunoşti bucatele. Chiar dacă, pentru moment, acestea nu cadrează cu obişnuinţele tale. Ruptura din cotidian trebuie să fie completă pentru a me pute reîncărca bateriile. Specialităţile malteze, chiar dacă un pic cam sărate, sunt foarte gustoase iar, la Taormina, am mâncat, cea mai bună pizza siciliană din viaţa mea.
În orice concediu, pe măsura bugetului meu (de bugetar!), particip la excursiile care sunt în oferta turistică locală. Astfel, am prilejul să ajung, în locuri în care, cu siguranţă ca turist individual, nu aş fi putut să le vizitez. Faptul că am reuşit să vizitez, printre altele, Sicilia de est, cu extrordinara staţiune Taormina, cu vulcanul Etna (cu o incursiune în craterele secundare stinse, de la 2000 de metri atitudine) şi apoi oraşul Catania, a fost ceva deosebit. Când am ajuns în Catania, ghidul nostru, unul dintre membrii grupului Divertis, ne-a avertizat: "atenţie la acte şi buzunare, aici sunt mulţi români...!". Aproape că uitasem că sunt român şi, deodată, mi s-a năruit jumătate din concediu în cap; compatrioţii noştri (urmaşi ai Romei, după câte se pare), nu se dezmint şi şi-au câştigat "renumele" oriunde aiurea, paşii i-au purtat...
De ce este nevoie să respectăm acest dat al odihnei de peste an? Pentru că, avem nevoie de o ruptură totală de cotidian şi mai ales, să uităm pentru o scurtă perioadă măcar, că suntem români şi că ne ducem viaţa într-o ţară care, pe unii cu siguranţă, nu ne merită.

marți, 17 iunie 2008

MARGINALII DUPĂ VOT.Continuăm să ne ducem zilele în mizerie...politică

Nu fac parte dintre cei care debordează de optimism dar, mă gândeam în sine-mi că, acest oraş merită o soartă mai bună, demnă de trecutul său, relativ glorios, mai ales în perioada medievală târzie, cât a mai fost, capitala Principatului Moldovei. Nu a fost aşa, pentru simplu fapt -deja menţionat pe acest blog- că democraţia are suficient de multe limite, care determină...majoritatea. Să fim realişti, la vot au fost prezenţi doar aproximativ jumătate dintre ieşeni, acei pe care, îi interesează soarta oraşului sau, poate mai bine, pomenile promise de Nichita şi găştile sale. A fost o campanie murdară, în care Oprea nu s-a regăsit, iar "strategii" din spatele lui Nichita, au pus stăpânire pe oraş printr-un imens blocaj mediatic, cumpărarea şi şantajarea mass-media, etc., adică, toată recuzita băieţilor cu studii politice la Secu'. A fost deci o bătălie între securişti şi, se pare că cei ai lui Oprea, au pierdut pe mâna lor, au fost net defavorizaţi de accesul la banul public... Decontul ieşenilor pentru cheltuielile lui Nichita, vor dura mulţi ani de acum încolo, ca şi împrumuturile externe contractate de acesta şi cheltuite aiurea, total ineficient pentru contribuabili.
Trebuie să fim clari, cei care nu au fost la vot, nu au voie să spună nimic timp de 4 ani, nici că este rău sau poate...bine, pentru aceleaşi găşti, anterior amintite.
Oprea a avut dreptate, Iaşiul are de pierdut în continuare. Au ales majoritar, acei traseişti pe rutele glodoase ale ţinutului moldovenesc cel mai sărac, oameni cu origini sănătoase rurale (ca şi mine deltfel), aceia care nu sunt în stare să discearnă între binele colectiv şi binele individual, între minciună şi promisiune realizabilă, între proximitatea imediată, adică ziua de mâine şi viitorul copiilor lor. Au votat majoritar acei ieşeni care, nu au văzut nciodată ce pot face primarii şi consiliile locale cu adevărat responsabile faţă de cetăţenii care i-au ales. Mi-am dorit să organizez excursii electorale la Piatra Neamţ, să le arăt ieşenilor votanţi, ce însemană un primar gospodar şi demn. Nu am reuşit din motive diverse... dar, ca la Piatra Neamţ, este peste tot, în Transilvania, Banat, Crişana, în Craiova, în Constanţa (tot un primar PSD dar, nu paranoic politic şi administrativ) şi oriunde aiurea.
Oraşul acesta este din nou blestemat, aici la marginea Europei, confirmând din plin paradoxurile, dintre oraşele vestice (europene şi româneşti) şi rur-urbanul troglodit, cum a ajuns Iaşiul, sub "domnia" lui Nichita şi găştilor sale. Diferenţa este imensă, ca între civilizaţie şi mizeria umană. Iată o altă limită a democraţie originale pe care o trăim şi, pe care nu o putem elimina, datorită refuzului instituţiilor statului de drept de a-şi face datoria în cazul lichelismului poilitic şi hoţiei, în frunte cu Nichita Gheorghe. Mă întreb dacă, nu ar fi cazul ca ineficienţa funcţionării statului de drept, să facă posibilă dezvoltarea partidelor de extrema dreapta, care să se angajeze să facă ordine, mai ales în hoţiile alianţei Nichita-Fenechiu -de exemplu- şi să încerce să preia puterea democratic. Trendul vest-european ne arată că acolo partidele de extremă dreapta au căutare, tot pe fondul ineficienţei democraţiilor de ...cumetrie. Ar trebui să dea de gândit multor oameni responsabili din această ţară că actuala stare de lucruri nu mai poate continua, pentru că, efectiv, nu se mai poate trăi în minciună, mizerie şi hoţie ...(a)doctrinară.
Numele vehiculate de viceprimari şi intens negociate de alt şpăgar din umbră, Fenechiu, au demonstrat ceea ce de peste 4 ani funcţionează la Iaşi, hoţia este solidară între exponenţii ei.
Somn uşor ieşeni, Nichita - şi găştile- au grijă de banii voştri, ...ca la reclama FNI! Lucrurile importante au nevoie de timp, ca în deja celebrul banc: de câţi oameni este nevoie pentru a înşuruba un bec în faţa Palatului Roznovanu? Răspuns simplu, de un singur individ, Nichita Gh., căruia îi trebuiesc 4 ani pentru această operaţie...
Cei săraci cu duhul, îşi merită din plin soarta.