joi, 14 ianuarie 2010

Hai să ne globalizăm de mână

Globalizarea este inevitabilă, este cu noi şi mai nou, în noi! Nu putem face nimic.
"Nu o să ne retragem din piaţa mondială. N-o să tăiem linia de telefon, n-o să întrerupem transferul banilor..." spunea Paul Marc Henry
***
Mai zilele trecute, într-o expunere despre regionalizare şi globalizare ca probleme actuale de geopolitică contemporană, mi-am reamintit de, definiţia "omului global" sau "robotul jovial", care: poartă blugi (jeans), tricouri sau pulovere cu crocodilul Lacoste, pantofi sport Adidas sau Nike, foloseşte ceasuri Swatch, urmăreşte emisiunile CNN la un televizor Samsung, mănâncă la McDonald's, bea răcoritoare Coca Cola sau bere Heineken şi se distrează într-un club Karaoke... Definiţia, apărută acum peste 10 ani în Washington Post este aproape ideală pentru a explica fenomenul care pare, cel puţin la nivelul economiei mondiale, ca tăvălugul branding-ului şi marilor afaceri comerciale ale companiile multinaţionale/transnaţionale.
Erodarea statului-naţiune este din ce în ce mai vizibilă peste tot în Europa, în ţările slabe, cu democraţii incipiente şi corupţie generalizată, cum este România, efectele pe termen mediu şi lung, vor fi cu efecte majore chiar dezastroase. În fapt, globalizarea pune în discuţie capacitatea sistemului economic naţional de a face faţă provocărilor, inputurilor sisstemice, adică capacitatea statului de a asigura valorificarea resurselor proprii(materiale, umane, informatice) pentru a stimula creşterea bunăstării naţiunii în contexul...globalizării! Dar, în România, în originalitatea ei unde fel de fel de visători se joacă de-a politica şi cum tăria "clanţei" este considerată suficientă în domeniu, realitatea indicatorilor macroeconomici arată, de fapt, situaţia cruntă în care ne zbatem! Facem politică economică fără să avem politici publice eficiente, ne batem joc de banul public într-o idioţenie şi paranoia specifică alesului prin vot şi, în plus, nici nu suntem destoinici să atragem fondurile europene care ne sunt alocate.
Globalizarea trece, iar noi, rămânem globalizaţi mână-n mână, codaşii Europei!

duminică, 10 ianuarie 2010

Atacul asupra educaţiei

Nu-ţi trebuie studii înalte să evaluezi sistemul educaţional românesc care a rămas una dintre ultimele redute ale centralismului politic, chiar de factură poliţienească, în care ordinele se execută şi, nu se discută...
Politicul, în iresponsabilitatea lui crasă faţă de cetăţean şi banul public a subordonat şcoala pentru a-i controla resursele, de la cele financiare până la cele umane. Nu devii titular fără să ai susţinerea politică şi cu binecunoscuta şpagă de rigoare. Liderii sindicatelor din educaţie, lachei ai sistemului trecut şi...actual, susţinuţi în funcţii de politicieni doar pentru că sunt şantajabili, au îngropat orice idee reformatoare a sistemului şi s-au complăcut în postura de ...reprezentanţi în tandemul corupţiei care "animă" societatea în general şi, şcoala, în special!
Am asistat cu un haz ponderat la lupta pe noua legislaţie care s-a dat în 2009 între principalele găşti care controlează sistemul educaţional, PSD, PNL şi PDL... "Noul pachet" legislativ -după cum am mai scris şi aici...-nu aduce mai nimic nou, decât, vrea să schimbe "ierarhiile " şi subordonările, adică, lichelismul pesedist dominant şi penelist din planul secund şi, care, secătuiesc cele mai mari resurse ale şcolii, să poată fi anulat...!
Nu poţi face reformă cu buzunare goale sau cu indivizi care îşi camuflează incompetenţa în spatele găştii de partid pe care o serveşte cu sârg. Şcolile sunt pline de indivizi obscuri, găunoşi, monumente de incompetenţă care sunt "promovaţi" drept valori. Aşa-zisele licee "elitiste" sunt un conglomerat al afacerilor, adevărate caracatiţe, în care se urmăreşte doar...imaginea. Orele se transformă în...conspecte, iar profesorul are treabă cu "olimpicii"!!! Aici,totul se "hrăneşte" cu imagine, statistici mincinoase şi cam...atât!
* * *
Faptul că, constant, vectorii de imagine politică au grijă să le aducă aminte dascălilor că sunt "întreţinuţii societăţii..." şi mai ales, de balastul social pe care-l produc, nu mai este nicio noutate! Se aminteşte mereu de norma didactică de 18 ore care, practic, încurajează lenea şi mai ales, nu are acoperire în creşteri salariale.
Mai nou, un alt sistem bugetar nereformat, medicina, dar cu afaceri ultrabănoase penttu doctori, a ridicat mănuşa...reformei, dar tot fără fond! Medicii nu vor sa mai facă gărzi sâmbăta şi duminica pentru că nu sunt plătiţi dublu!
Întrebarea mea, firească, este câţi profesori au fost plătiţi dublu pe durata activităţilor extraşcolare organizate sâmbăta şi duminica sau în afara programei şcolare/curriculei, activităţi în care îşi asumă responsabilităţi foarte mari şi pentru beizadelele medicilor şi politicienilor, activităţi în care dascălii scot bani din buzunar pentru a participa şi nu...invers! Aceste activităţi nu numai că nu sunt normate şi plătite dar, ele aproape nu sunt cuantificate nicăieri şi sunt considerate obligatorii dar...fără niciun ban!!!
Fel de fel de indivizi găunoşi şi cu glagorie puţină se ocupă de "reformele" educaţiei. Adevăraţii profesionişti sunt sistematic marginalizaţi pentru a se putea face loc...incompetenţei politice. Ingineri constructori, facuţi la apelul bocancilor de seara, sunt numiţi "specialişti" şi miniştri, doar pentru că au fost diriginţi de şantier la baronul de partid pentru...care a spălat bani publici. Unica întrebare care îi mai animă pe dascăli este când aceste scursuri adăpostite acum în parlament, vor ajunge în faţa legii pentru a da seamă pentru prejudicierea şi fraudarea fondurilor publice şi private. Niciodată!
Cei care au pus mîna pe ciolan vor uita de "reforme" în curând, preocupaţi fiind doar de împărţirea ciolanului care se subţiază vizibil iar haita se îngroaşă pe zi ce trece!
Şi, o veche vorbă din popor spune: "cine se aseamănă se adună!"...în parlament, în politică...

sâmbătă, 9 ianuarie 2010

24 ianuarie 2009...Hora Unirii, a societăţii civile la Castanul de la Vişani





În căutarea timpului pierdut...sau, de ce se înroşeşte mereu mormântul lui Brătianu

Fără să-mi aduc nepărat aminte de Proust cu al său roman care mi-a produs mari palpitaţii în studenţie la un examen de literatură franceză, după o îndelungă şi (bine)meritată pauză, încerc să iau din nou pulsul societăţii noastre, terne, inexpresive şi monotonă...În ţara în care, majoritatea covârşitoare a populaţiei se uită la televizor, citeşte imbecilităţi gen can-can sau atat, sau..., probabil, nu prea ar mai fi nimic de zis! În originalitatea lor, românii, îşi trimit în parlament fel de fel de limbuţi cu câteva clase, şi alea elementare, dar care, dau bine din fleancă. Tocmai am aflat că un tovărăşel de foarte mult bine, de pe la Braşov, Ghişe, pre numele lui dă avize juridice parlamentare fără să aibă niciun fel de studii de specialitate, doar a început de vreo două ori un boutique (din cele multe!) care dau diplome....academice. Originala Românie nu se dezminte, pentru că, a fi parlamentar este o investiţie care va "produce" oricum după şi, îţi scoţi investiţia! De aici şi până la a eticheta Parlamentul că face legi pentru infractori nu a fost decât un pas, bine ţintit, la momentul respectiv. Mi-l aduc aminte, prin vară, ca invitat aproape permanentla "i-realitatea" tv, pe acest tovărăşel (cica turnător ordinar securist) mai sus-menţionat care combătea la greu şi chiar crea -uneori- impresia, că se şi pricepe! La ce? În opinia mea, la nimic...Formă, fără fond. Flecar dintre cei ordinari care nu spun în realitate, nimic. Ăsta-i tovărăşelul Ghişe... Şi ca să rămânem tot în zona iresponsabililor care-şi zic "liberali", mai sunt o droaie de neica-nimeni, care, jefuind sistematic banul public acum sunt mari domni...
Sicti, că ne plicti, secături ordinare!

vineri, 18 decembrie 2009

Decembrie 1989,revoluţie sau loviluţie sau ...eterna şi fascinanta Românie?

...în vară am reuşit să revăd Timişoara...Deja, cei responsabili şi neîmpăcaţi cu ceea ce s-a ales din mesajul lor revoluţionar, pentru care, unii au avut neşansa să fie în calea gloanţelor, încă din iunie se pregăteau de COMEMORARE...Nu se pregăteau de aniversare pentru că, pentru ei, cei care şi-au dorit distrugerea din temelii a unui sistem inuman şi antinaţional, dezamăgirea este imensă...Ce s-a întâmplat cu manifestul anticomunist al Timişoarei am văzut cu toţii...
Lacheii sistemului totalitar au acaparat puterea la Bucureşti, ucigaşii şi torţionarii timişorenilor s-au transformat în "eroi" şi au fost numiţi miniştri (Chiţac, Stănculescu...şi alţii, foarte multe alte secături ale încrengăturilor securiste). Toţi cei care au tras în manifestanţi, cei care au ars cadavrele morţilor revoluţiei reale...au ajuns demnitari în noul stat securisto-mafiot gestionat de FSN, PDSR şi, mai nou, PSD.
Iată de ce, Ion Iliescu, este vinovat de tot ceea ce s-a întâmplat în România după anul 1990. Că a fost captiv, ca un cocon, sistemului ticălos, coordonat de coaliţiile securisto-economice şi ...masonice, asta-i altă poveste...
Iată, de ce mă simt dator, moral, să fiu alături de exponenţii reali ai revoluţiei de la Timişoara. Sunt alături de prietenii mei de acolo şi, de oriunde paşii i-au purtat după 1990, dezamăgiţi de ceea ce s-a ales din credinţa lor!
La Bucureşti, în decembrie 1989, Ion Iliescu şi gloata lui de kaghebişti...reformatori au dat o loviluţie, acaparând mesajul Timişoarei.
Mă alătur acelor oameni responsabili care solicită public instituţiilor abilitate ale statului de drept şi personal preşedintelui ţării să desecretizeze documentele necesare lămuririi "misterului" loviluţiei iliesciene pentru ca, adevăraţi ucigaşi ai oamenilor nevinovaţi, să ajungă din ...demnitari în ocnaşi.

miercuri, 9 decembrie 2009

După alegeri, evaluare finală...

Dacă dăm crezare ultimului banc politic conform căruia culmea somnului este " să te culci duminică seara preşedinte şi să te trezeşti LUNI dimineaţa...prostănac" , atunci nu prea ar mai fi multe de spus...
Politic, analizând rezultatul, acesta este unul normal şi firesc, îmi place să cred, în interesul României şi a românilor!Ţara, societatea trebuiesc reformate din temelii. Şcoala, ca principala ţintă investiţională pentru viitor trebuie urgent depolitizată de sumedenia de scursuri care o conduc.
Avem nevoie de muncă multă, de un buget public care să demonstreze ..normalitatea. Parlamentul trebuie să demonstreze că este al românilor şi nu a baroniadei, a afacerilor de tip mafiot prin legile adoptate... Dacă nu, atunci preşedintele Băsescu trebuie să dizolve urgent parlamentul! Va fi o asanare reală a societăţii şi a politicenilor sau, mai bine zis, a indivizilor "vopsiţi" care-şi zic politicieni! Găştile care au acaparat partidele la nivele locale trebuiesc dinamitate urgent, din interior şi exterior. Numai aşa se poate crea o clasă politică!
***
După alegeri, bucuria unora şi moderaţia celorlalţi, ne-a arătat ce însemnă ...prostia. Dacă "traducerea" este corectă, pentru Geoană, PSD înseamnă "preşedinte... în seara de duminică", iar pentru Băsescu, PLD, înseamnă "preşedintele de luni dimineaţă..."
Dacă prostănăcimea a mizat la exasperare pe activiştii şi turnătorii din reţelele reactivate de Ion Iliescu, ceilalţi s-au orientat spre electoratul neimplicat şi neîncrezător. Diaspora a arătat trendul şi ...degetul mijlociu lui Geoană şi camarilei sale pentru secătuirea şi distrugerea României din perioadele hoţiei generalizate de tip securisto-pesedist a anilor 1990-2004. Nimeni nu a plecat de bine din România! Toţi şi-ar fi dorit să muncească decent aici. Dar, aici PSD a construit ...iadul, jaful ca unică doctrină..politică! Năstase, în guvernarea căruia corupţia devenise politică naţională are de ce să-i fie frică acum. Nu va putea bloca la nesfârşit dosarele sale şi ale mafiei proprii aciuată sub "plapuma" iliesciană. Şi, nu în utlimul rând, diaspora a realizat cam cine-i Geoana care prin vară răcnea din toţi bojogii, că va avea grijă ca fiecărei familii repatriate "să-i revină 25000 de euro..."! Mai mare prostie nici că putea emite...Iarăşi, Iliescu a avut dreptate când i-a pus "eticheta"...
FELICITĂRI ÎNVINGĂTORILOR...SCÂRBĂ ŞI...NIMIC ÎNVINŞILOR. TOT JOCUL LOR DE "IMAGINE" ESTE SĂ-ŞI CONSERVE STRUCTURILE TERITORIALE ÎN VEDEREA UNOR EVENTUALE ALEGERI ANTICIPATE...

marți, 1 decembrie 2009

Timişoara, după 20 de ani...

Este 1 DECEMBRIE 2009...LA MULŢI ANI, ROMÂNIA!

Astăzi, la Timişoara după 20 de ani, urmaşii huliganilor care în 1989 au demonstrat, că un regim represiv şi inuman poate fi fugărit, au ieşit -din nou!-în stradă să-i fugărească pe urmaşii torţionarilor comunişti care au acaparat România.
DA, aceasta-i realitatea... Ca şi acum 20 de ani în urmă, tembeliziunea naţională şi miliţia poliţienească au îndrăznit să manipuleze grosolan opinia publică spunând ...la Timişoara nu se întâmplă nimic, doar nişte...huligani, care îndrăznesc să "militeze" împotriva tov. Geoană, adică oameni plătiţi de Băsescu!
O întrebare mă frământă mult de vreo 3-4 luni, după ce am revăzut Timişoara!
De ce a trebuit să moară atâţi oameni nevinovaţi în decembrie 1989?
Probabil, pentru ca şleahta de securişti travestiţi în oameni de bine să acapareze România!!
Când te uiţi care este "pedigree-ul" politicienilor români, te îngrozeşti, fiu sau fiică de ofiţer superior de securitate sau nepot în cel mai rău caz!!!
Pentru ca, indivizi obscuri, membri marcanţi ai unor oligarhii securiste de teapa lui Voiculescu, Patriciu, Roşca-Stăneascu să ne arate adevăratele "valori" democratice de tip securisto-mafiot?
Câţi oameni responsabili din aceată ţară s-au întrebat câţi bani o fi primit tov. Geoană la Moskova şi mai ales de la cine? Şi, mai ales cine-i tov. de bine care a făcut lobby?

Cred că a venit momentul real ca România să scape de hoardele de securişti care o conduc la toate nivelele, ba chiar şi directori de şcoli foşti turnători ordinari de "bine" sunt membri în hoarde...
DA, astăzi la Timişoara spiritul bănăţenilor molcomi a erupt din nou. Pentru ca, probabil, melancolicilor răgăţeni să le fie ...bine. Trebuie să ştergem pe jos cu aceşti indivizi abjecţi care îşi bat joc de România, şi care, ne-au târât în mizerie, corupţie instituţională şi ruşine oriunde mergem în lume...

Să alegem responsabil!Pentru ca mesajul Timişoarei să nu fie din nou furat!(Proclamaţia de la Timişoara, pct. 8)