Este 1 DECEMBRIE 2009...LA MULŢI ANI, ROMÂNIA!
Astăzi, la Timişoara după 20 de ani, urmaşii huliganilor care în 1989 au demonstrat, că un regim represiv şi inuman poate fi fugărit, au ieşit -din nou!-în stradă să-i fugărească pe urmaşii torţionarilor comunişti care au acaparat România.
DA, aceasta-i realitatea... Ca şi acum 20 de ani în urmă, tembeliziunea naţională şi miliţia poliţienească au îndrăznit să manipuleze grosolan opinia publică spunând ...la Timişoara nu se întâmplă nimic, doar nişte...huligani, care îndrăznesc să "militeze" împotriva tov. Geoană, adică oameni plătiţi de Băsescu!
O întrebare mă frământă mult de vreo 3-4 luni, după ce am revăzut Timişoara!
De ce a trebuit să moară atâţi oameni nevinovaţi în decembrie 1989?
Probabil, pentru ca şleahta de securişti travestiţi în oameni de bine să acapareze România!!
Când te uiţi care este "pedigree-ul" politicienilor români, te îngrozeşti, fiu sau fiică de ofiţer superior de securitate sau nepot în cel mai rău caz!!!
Pentru ca, indivizi obscuri, membri marcanţi ai unor oligarhii securiste de teapa lui Voiculescu, Patriciu, Roşca-Stăneascu să ne arate adevăratele "valori" democratice de tip securisto-mafiot?
Câţi oameni responsabili din aceată ţară s-au întrebat câţi bani o fi primit tov. Geoană la Moskova şi mai ales de la cine? Şi, mai ales cine-i tov. de bine care a făcut lobby?
Cred că a venit momentul real ca România să scape de hoardele de securişti care o conduc la toate nivelele, ba chiar şi directori de şcoli foşti turnători ordinari de "bine" sunt membri în hoarde...
DA, astăzi la Timişoara spiritul bănăţenilor molcomi a erupt din nou. Pentru ca, probabil, melancolicilor răgăţeni să le fie ...bine. Trebuie să ştergem pe jos cu aceşti indivizi abjecţi care îşi bat joc de România, şi care, ne-au târât în mizerie, corupţie instituţională şi ruşine oriunde mergem în lume...
Să alegem responsabil!Pentru ca mesajul Timişoarei să nu fie din nou furat!(Proclamaţia de la Timişoara, pct. 8)
marți, 1 decembrie 2009
sâmbătă, 21 noiembrie 2009
Cuvinte împotriva politicienilor care bat câmpii...
Astăzi un mesaj "discret" de la Realitatea Tv mă anunţa despre noua postare de pe blogul personal a lui Tudor Chirilă...Am citit repede şi mă simt obligat -moral şi puţin sentimental!- să iau poziţie. Candidatul Antonescu la alegerile prezidenţiale îl atacă pe artist încercând fără pic de abilitate să se folosească de mesajul către liceeni a acestuia, prin care s-a angajat voluntar, să-l ducă ca "ideal educaţional şi umbrelă morală..." (n.a.) pentru generaţiile ce vor veni...
Candidatul Antonescu este imaginea perfectă a ineficienţei unui sistem politic, în opinia mea descalificat, retrograd şi în cea mai mare parte antiromânesc. Asta este clasa politică românească!
Probabil, uimit de trecerea şi mai ales eficienţa mesajului lui Tudor Chirilă, mulţi dintre clientelarii ce-şi spun politicieni se simt umiliţi. Deh, prostia ca virtute pluteşte peste tot la toate nivelele administrative.
"Profesorul" de ştiinţe socio-umane Antonescu, adică "salahor cu ...gura" , a devenit dintr-o dată "gelos" pe toţi acei care au priză la public şi, mai ales care, la un moment dat s-ar putea solidariza şi chiar să devină o forţă...politică! Iată un pericol real pentru găştile care-şi zic pompos partide şi mai ales pentru toată baroniada locală, ineficientă, hulpavă şi troglodită.
Faptul că "un profesor de ...viaţă, autodidact..." , Tudor Chirilă, reuşeşte să transmită un mesaj care prinde la generaţia care va vota pentru prima dată nu poate fi văzut cu ochi buni de niciun individ care se joacă de-a politica. Întrebarea firească este care ar fi legitimitatea candidatului şi politicianului (!) Antonescu de a se simţi lezat!
Nu înţeleg, ceva îmi scapă, dar solidaritatea mea faţă de mesajul către liceeni a lui Tudor Chirilă este nelimitat... Şi, sunt profesor, am habar de politică, cel puţin de cea a bunului simţ pe care nu am reuşit s-o întâlnesc încă în România,...doar eventual pe bennere care frizează ele însele,... bunul simţ revoluţionar! Care bun simţ, monsher, în politica românească nu a existat vreodată aşa ceva...
Etichete:
Antonescu,
liceeni,
mesaj de suflet,
politică,
Tudor Chirilă
miercuri, 11 noiembrie 2009
Votez Băsescu fără să fiu din "tiparul" lui Ludovic Orban
Campania electorală pentru alegerile prezidenţiale, ediţia 2009, a ieşit din "tiparele" arhicunoscute pe meleagurile mioritice. Faptul că unii candidaţi şi-au adus "sfătuitori" de taină, adică echipe de specialişti în manipularea maselor tocmai de peste Ocean, nu ştiu cât de benefic este şi, mai ales, va fi...
Un lucru este cert, Băsescu, este inamicul politic no. 1. Probabil că nu aş fi scris nimic despre subiectul de faţă dacă nu mi-ar fi atras atenţia o declaraţie de tip elucubraţii politice rostită de Ludovic Orban. Nici nu vreau să mă iau de imaginea lui de ansamblu ca "animal politic" ci, m-a deranjat, nesimţirea individului peste măsura suportabilului. Mai sunt şi în politica românească câţiva exponenţi care s-au simţit deranjaţi, tot aşa cum, sunt în Parlament şi oameni oneşti dar, fără puterea de a schimba ceva!
Chiar dacă "moguliada" se zbate ca un Pepsi expirat, chiar dacă investiţiile în imaginea proprie prin gâdilarea manipulabililor prin media ale lui Patriciu şi Voiculescu nu dau roade şi, societatea românească se zbate între criza identitară fără să mai ştie care este sistemul real de valori la care să se raporteze... viaţa bate câmpii!
Ludovic Orban a jignit conştient sau nu, pe toţi votanţii lui Băsescu. Să facă parte din recuzita manipulatorilor? Poate!
Eu, voi vota Băsescu chiar dacă un inconştient precum Ludovic Orban mă consideră haimana, beţiv şi fără carte. Probabil, că în cel puţin două tipare de mai sus, poate fi mai curând el încadrat după "cartea-i de vizită destul de pătată". Dar, asta-i o altă poveste...
Etichete:
alegeri prezidenţiale,
elucubraţii politice,
minciună,
Orban
joi, 29 octombrie 2009
INVITAŢIE LA HALLOWEEN-UL PORCIN/PORCESC
Gripa porcină a stârnit o adevărată isterie demnă de o societate manipulabilă prin intermediul tembeliziunilor, oricare ar fi ele.
Onor inspectoratul şcolar a decis suspendarea oricăror activităţi extraşcolare care ar trebui organizate începând din acest week-end...Nimic nou sub soare, ordinăria şi credulitatea duce la imbecilizare în masă. Un astfel de exemplu este cel hotărât de acelaşi inspectorat care ne obligă pe noi profesorii ca "la orice semn de gripă porcină vizibil la copil să-l izolăm şi...". Îmi este greaţă de asemenea tâmpenii debitate de nişte indivizi inculţi cocoţaţi pe funcţii politice şi,care cultivă isteria în mase pentru a arăta baronului local care i-a aşezat în funcţii ce loiali sunt ei partidului şi ce audienţă media aduc ...aceluiaşi partid!
Faptul că şcoală este o instituţie a inutilului şi imbecilizării elevilor nu mai este demult o noutate. Sunt şcoli în care directori pentru a-şi "demonstra" competenţa şi slugărnicia faţă de ticăloşii
politici care-i susţin au transforat şcoala într-un soi de batalion disciplinar. Profesorii trebuie să facă orice ca supravegherea să fie maximă. În pauze, profesorul nu are nevoie de aşa ceva, trebuie să stea pe post de păcălici în w.c.-urile elevilor să vadă cine fumează ca să se poată da amenzi şi scădea notele la purtare. Am văzut cum tembelizarea maselor profesorale chiar dă roade, profesoare intrând în toaletele băieţilor şi invers profesori intrând în toaletele elevelor... Cred că ţinta supremă a imbecilizării generale a învăţământului va trebui să fie militarizarea acestuia: profesoarele să umble cu puşti, iar profesorii cu...puştoaice!
Aşa că, proiectul meu extracurricular l-am redefinit în Halloween...porcesc. La anul probabil vom sărbători alte forme de manipulare ordinară, gripa cabalină sau pisicească, după cum aleşii neamului şi cei care dictează politicile publice europene au interese economice şi mai ales, stocuri de antigripale botezate ad-hoc!
Etichete:
educaţie,
gripă porcină,
isterie,
tembelism
miercuri, 21 octombrie 2009
Sportul românesc, eternul ambasador al unei ţări care nu-şi merită rezultatele...
Comuniştii transformase sportul în una din principalele "arme" de manipulare patriotică a maselor. Şi, nu întâmplător rezultatele sportivilor români au adus faimă ţării, mult peste ceea ce arată "cloaca" politică.
Rezultatele de excepţie ale lui Marian Drăgulescu la gimnastică, ale echipei de fotbal din Urziceni, ne arată care sunt adevăraţii ambasadori ai românilor. Tenacitatea, seriozitatea, munca fără ...limite, acestea sunt condiţiile unei reuşite şi a excelenţei sportive.
Statul, politica, distrug sistematic orice valoare, bazele sportive care "odiosul regim" le-a lăsat, au fost transformate prin "inginerii" funciare şi financiare în orice, mai puţin în interesul sportului de performanţă. Îmi amintesc de grotescul situaţiei de la sărituri în apă din primăvara, când sportivii se antrenau pentru mondiale sărind de la platformă în bazinul gol, pe...saltele!
Scene de ev mediu care confirmă ceea ce vede o întreagă ţară, incompetenţă, ticăloşie, răutate, îndreptate împotriva reprezentanţilor REALI ai acestei ţări, adică sportivii de performanţă. Societatea a luat-o mult înaintea acestor clientele politice care se pare că au distrus în totalitate societatea romînească. Dacă te uiţi în tribune la meciurile de fotbal de la Iaşi, parcă este un tablou din celebrul film "Naşul". O întreagă liotă de "conducători" care trebuie văzuţi alături de "cappo...naşul local" şi, care, ca în vechile lupte antice, se distrează alături de marele "ales" în văzul prostimii de la televizor. Ei, sunt conducătorii sau, ei sunt marii, NIMENI. Adevăratele valori sunt sportivii de performanţă care mai îndulcesc câte un pic viaţa amară a românilor distruşi...
joi, 8 octombrie 2009
Îmi este greaţă de românia...
...de aceşti indivizi macabri care îşi zic, politicieni!
Acum peste 10 ani, un individ din Cluj, un intelectual, a zis răspicat " îmi este greaţă de românia şi ...români!". Ţara era într-un haos total -ca şi acum şi, ca întotdeauna!*-unde găştile care îţi zic pompos partide, se încaieră pe ciolan, adică PUTEREA DISCREŢIONARĂ. Astăzi, Herta MULLER a primit Premiul Nobel. Dacă rămânea în România nu-l primea niciodată...Sunt sincer fericit pentru ea!
Tot astăzi, în conferinţă de presă, Harta MULLER a spus"... nu pot să-mi închipui cum acest regim odios (comunismul) a durat atît de mult...".Cu dezamăgirea din titlul postării, afirm că, comunismul nu numai că nu a dispărut, ci, este mai actual ca niciodată... Cu toată strădania lui Băsescu de a-l condamna, astăzi, fosilele şi puii sistemului totalitar de sorginte securistă conduc România. Ca gogoaşa viermilor de mătase, cuconii, aşa sunt îmbrobodiţi toţi lideri găştilor care se joacă de-a partidele-adoctrinare total!- în spaţiul mioritic.
PARANOIA GĂŞTILOR a atins cote de neimaginat. Mi-l reamintesc pe tov. Mitrea, acel "mare om de afaceri prin ...Austria", cunoscut!-, cel care cu faţa tumefiată, ca a unui dement în apogeu , murea cu dinţii în beregata lui Prostănacu. Îmi reamintesc aceeaşi imagine, repetabilă, cu Tăriceanu şi gaşca sa, care nu puteau lăsa puterea, pentru că mai aveau de ...furat (poate măcar instituţiile internaţionale ne vor lămuri cum duetul PNL-PSD au devalizat România în perioada 2006-2008; privatizările mari, gen BCR, spre exemplu!). Asistăm uimiţi cum, alţi tovarăşi care-şi zic partid de dreapta, adică PD, jefuiesc rapid ţara şi-i batjocoresc pe români. Dacă aţi vedea ce monumente de incompetenţă are acest partid în deconcentrate la Iaşi, ce corupţie instituţională patronează tandemul delaţionist (cu ample tente oligofrene) Cîrlan-Vasiliu, aţi vedea ce mare dreptate avem. Te miri cum un sculer-matriţer cu şcoala profesională a ajuns lider de filială, secretar de stat şi mai nou, ministru pe lîngă fusta dublă a dnei Udrea! Nu, este simplu...Un individ a cărui incompetenţă se citeşte pe faţa lui, un individ obscur şi corupt, protejat de partidul cu comportament de partid unic (deh, corupţii lor sunt mai buni decât ai celorlalţi!) râde ieşenilor şi românilor în nas. El, este politician...democrat.
Partidul comunist există, trăieşte, respiră prin toţi porii societăţii consumiste iar acest popor nu poate să-şi protejeze valorile. Herta MULLER, a câştigat Nobel-ul. Tembeliziunile mogulilor, inclusiv TVR cu mogulul Sassu păvază, sunt în delir. Au o pîine bună de mâncat. Ca şi alt exemplar a sistemului ticălos, Bogdan Olteanu, exponentul oligarhiilor securiste ("petroliere") cocoţat de nănaş şi sistem la tain!
Halal ţară! Păcat că-i locuită. Cât mai este un bilet dus pînă în vest?
*faptul că istoria, această pseudo-ştiinţă (n.a. în opinia mea) care "ne arată ce lapte şi miere au curs în perioada interbelică", nu-i altceva decât o gogoaşă ordinară susţinută de politic şi lacheii lor. Toată acea perioadă era IDENTICĂ cu cea actuală, golănia, incultura, mita, prostituţia sub toate formele ei, erau "virtuţile" acelor vremi şi, a celor actuale...
NOTĂ: Sabin Gherman, îmi cer scuze că atunci te-am condamnat... Nu am putut crede că eşti un vizionar... Oriunde te-ai afla, MULT SUCCES!
Etichete:
corupţie generalizată,
greaţă,
românia,
ticăloşi
duminică, 13 septembrie 2009
SZEKELYFOLD, o problemă regională principială
Szekelyfold= "Ţara" secuilor, sau mai bine zis, "Ţinutul secuilor", a inflamat media românească mai zilele trecute prin adunarea de la Odorhei, unde au fost "aprobate": imnul, drapelul şi...principiile".
Suntem în anul de graţie 2009, de 2 ani membri a U.E.! Principiul regionalismului a U.E. dă dreptul colectiv oricărei entităţi teritoriale să deţină drapel, imn şi alte elemente de identificare şi particularitate teritorială. Inflamarea naţionalistă cu accente paranoide din partea unor "politicieni" ne arată de fapt, limitele manipulării jalnice a populaţiei de către clica politică. Să ne mai mirăm că tocmai prin exacerbarea problemei naţionale, indivizi de teapa lui Vadim Tudor au ajuns în Parlamentul european!
Orice comună din orice colţ de ţară sau din U.E. are însemne care particularizează comunitatea respectivă. Problema maghiară este una care însă va genera discuţii şi mitocănii din partea ambelor părţi. Un lucru este cert, enclavizarea Har-Cov nu este posibilă sub nicio formă. Judeţele cu populaţie majoritar maghiară/secuiască nu se pot dezvolta după principiul autonomiei locale şi au nevoie masivă de investiţii de la bugetul consolidat(!) al statului român. Cu o infrastructură deplorabilă, măcinată de un climat aspru peste 6 luni/an, cu o industrie aproape falimentară şi o agricultură în mare parte rudimentară, dar, cu principii ecologice şi specificitate durabilă, cu o parcelare excesivă a proprietăţii şi o minimizare a lotizărilor performante, această regiune nu se poate dezvolta singură, cu toată "teoria" Partidului Civic Maghiar/Secuiesc.
U.D.M.R. în schimb, a adoptat tactica specifică proximităţii interesului propriu şi al minorităţii pe care o reprezintă, speranţele unei cooptări la guvernare fiind vizibile. Şi, atunci, posibilitatea atragerii resurselor pentru regiune vor fi mai mari.
Nimeni nu suflă nimic despre jaful asupra pădurii şi declinul ecologic a masivelor forestiere de odinioară. Toţi fură pădurea în numele subzistenţei iar afacerile înfloritoare ale gaterelor nelegale i-au înfrăţit abitir pe români cu secuii. Că, pe ici pe colo, mai sunt manifestări iredentiste, nimeni nu neagă acest lucru. Dar, aceste manifestări se perpetuează pe fondul inculturii, lipsei educaţiei şi sărăciei maselor. Şi aici este mare nevoie de intervenţie din partea guvernanţilor!
Şi ca o constatare: de peste 15 ani lucrez la un proiect de cercetare în "ţinutul secuilor" şi am întâlnit fel de fel de oameni. În marea lor majoritate, spun că locul lor este acolo şi că trebuie cu toţii să clădim încredere reciprocă.
Etichete:
dezvoltare,
încredere,
principii U.E.,
ţara secuilor/Szekelyfold
Abonați-vă la:
Postări (Atom)